Kırşehir’de kızlar voleybolu seviyor

Kırşehir’de kızlar voleybolu seviyor

08.08.2017

KIRŞEHİR Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa açmış olduğu Yaz Spor Okullarında bayanların en fazla ilgi gösterdiği branşlardan biri son yıllarda şehirde popülaritesi artan voleybol oldu. Voleybol milli takımlarının başarısı ve özellikle de Analig voleybolda ortaya koyduğu başarılar şehirde voleybola olan ilgiyi artırdı. Öğrenciler bu branşta spor yaparak aktif sporcu olmak isterken, […]

KIRŞEHİR Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa açmış olduğu Yaz Spor Okullarında bayanların en fazla ilgi gösterdiği branşlardan biri son yıllarda şehirde popülaritesi artan voleybol oldu.
Voleybol milli takımlarının başarısı ve özellikle de Analig voleybolda ortaya koyduğu başarılar şehirde voleybola olan ilgiyi artırdı.
Öğrenciler bu branşta spor yaparak aktif sporcu olmak isterken, özellikle yaz spor okullarında bayanlar fileye ayrı bir ilgi gösteriyor. Kırşehir’de okul sporlarında ve yaz spor okullarında farklı bir ilgi gören bu branş ile ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Voleybol Antrenörlerinden Fatih Çakır Yaz spor Okullarındaki Bayanların Voleybola ilgi gösterdiğini söyledi.
Yaz Spor Okullarının önemine dikkat çeken Çakır, spora gösterilen ilginin çok olumlu olduğunu kaydetti. Voleybol ile ilgili önemli gelişmelerin yaşandığını ve şehrin bu alanda ilerlemeler kaydettiğini belirten Fatih Çakır, velilerden çocuklarını bu branşa yönlendirmelerini istedi.
Kırşehir’in profesyonel bir voleybol takımı olduğunu hatırlatan Çakır, sporun ötesinde voleybolu meslek edinen insanların olduğunu hatırlattı.
Sporun öğrencilerin eğitime bilinenin aksine fayda sağladığını ifade eden genç çalıştırıcı, bu ön yargıyı yıkarak sporun güzelliklerinden faydalanılması gerektiğini savundu.
“VERİMLİ BİR YAZ DÖNEMİ GEÇİRİYORUZ”
Yaz Spor Okulları ile ilgili konuşan Voleybol Antrenörü Fatih Çakr, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Yaz ayının gelmesi ile birlikte şuan yaz okullarıyla uğraşıyoruz. Okul dönemlerinde de kulüp maçları oluyor. Okul takımları çalıştırıyoruz. Faaliyetlerimiz sürekli devam ediyor. Verimli bir yaz dönemi geçirdiğimizi ümit ediyorum. Bu Branşa kızların ilgisi oldukça iyi, Bu talepten dolayı da çok memnunuz” dedi.
“VELİLERİN BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİYOR”
Yaz spor okuluna Öğrencilerini kayıt ettiren Velilerin spor konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Fatih Çakır, “Yaz Spor Okullarına biz her yaş kategorisini alıyoruz. Yeni başlayanları farklı saatlerde, biraz bilenleri daha farklı saatlerde çalıştırıyoruz. İçerisinde yetenekli olanları da kulüp takımına alıyoruz. Kulüplerimize geliyor, kulüplerimizde oynatıyoruz. Kırşehir’de voleybol potansiyeli var ama çocuklarda süreklilik olmadığı için bu antrenmanlara katılımların çok arkası gelmiyor. Çok fazla bir şey çıkmıyor. Ancak yetenekli çocuklar var. Fiziği uygun çocuklar var. Velinin desteği yok. Veli okulla birlikte sporun gitmeyeceğini düşünüyor ve spor ikinci plana atılıyor. Onun içinde çok yetenekli sporcuları, fiziği çok güzel çocuklarımızı bulma da sıkıntı yaşıyoruz. Velilerin biraz daha bilinçli olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“ERKEK ÖĞRENCİLER VOLEYBOLU TERCİH ETMİYOR”
Erkek öğrencilerin voleybolu çok fazla tercih etmediğinden yakınan Kırşehirli çalıştırıcı, şunları kaydetti: “Yaz Spor Okullarında erkeklerin voleybola gelmemesi gibi bir sıkıntımız var. Erkekler genelde futbola gitmeyi istiyor. Basketbol daha cazip geliyor. Voleybolda da medyada falan bayanlar ön planda olduğu için erkekler tercih etmiyor. Okullara gidiyorum, erkek sporcu bulamıyorum. Futbolu erkekler daha çok tercih ediyorlar. Biraz daha erkek çocuklara sevdirecek programları yapmamız gerekiyor. Çocukları Voleybola daha çok çekmemiz gerekiyor. Okullara gidip duyurular yapmamız gerekiyor. Onlara daha çok sevdirecek uygulamaları yapmamız gerekiyor. Sağ olsun İl Müdürümüz Emre Aslan her konuda yanımızda oluyor”
“SPOR YAPAN ÇOCUĞUN ÖZGÜVENİ ARTAR”
Sporun faydalarından bahseden Voleybol Antrenörü Fatih Çakır, “Çocuğun spor yaptığında başarı sağladığında kendine güveni artar. Derslerinin ağırlığını, stresini sıkıntısını atar. Fiziki açıdan gelişim gösterir. Psikolojisi sağlam olur. Çocuklar eskisi gibi enerjisini atamıyor. Apartman kültüründen dolayı çocuklar enerjisini atamıyor. Dersler ağır geliyor. Spor yaptıklarında sıkıntılarını, streslerini atarlar. Gelişimlerine katkı sağlar. Gelişimlerine çok faydası olur. Birçok etkide katkısı olur. Velilerin bu konuda daha çok bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .