Kırşehir’de kış hazırlıkları başladı

Kırşehir’de kış hazırlıkları başladı

12.08.2017

Özellikle Cemele Biberi’nin satışının başladığı pazaryerinde, “Cemele Biberi” diyerek vatandaşlara başka biberlerin satılmasından Cemeleli köylüler şikâyetçi

KIRŞEHİR’DE yerli sebze üretiminin başlaması ve yetiştiricilerin ürünlerini şehir pazarına getirmesi ile birlikte kış hazırlıkları yapan vatandaşlar kurutmalık sebzeleri almaya başladı.
Pazaryerinde vatandaşların kışlık kurutmalık ürün taleplerinin gelmeye başladığı ve pazarcı esnafının da bu taleple birlikte kurutmalık biber, domates gibi ürünlerin satışını yaptığı belirtiliyor.
Kurutmalık ürünlerin fiyatlarının yaklaşık 10 yıldır aynı olduğunu belirten pazarcı esnafı, şu anda kurutmalık deyince Kırşehir’de akla gelen ilk ürün olan Cemele Biberi’nin 5 liradan satıldığını söyledi.
Köylülerden aldıkları Cemele Biberi’ni pazaryerinde satışa sunan Pazar esnafı, patlıcan, fasulye, domates gibi ürünlerde yeni kurutmalık sezonunun başladığını söylüyor.
Şehrimizde kış hazırlıklarında turşuluk ve kurutmalık ürünler pazaryerinde tezgahta yerini alırken, vatandaş da alışverişini yaparak kış hazırlıklarını yapıyor.
Vatandaşın ilgisinin sıcaklardan dolayı biraz ilgisinin az olduğunu belirten özellikle Cemele Biberi satan köylüler, Cemele Biberi diye satış yapanların hem vatandaşı, hem de kendilerini kandırdığını belirtiyor.
Cemeleli olmadığı halde Cemele Biberi’nin adının kötülendiğini belirten köylüler, vatandaşı uyarıyor.
Cemele Biberi’nin kabuğunun ince, tadının acı, renginin hafif koyu olduğunu, bilen insanların kandırılmadığını, ancak çoğu vatandaşın Cemele Biberi diyerek kandırıldığını söyleyen köylüler, Cemele Biberi’nin gün görmedik yerde, gölgede kurutulması gerektiğini, direk güneşte yandığını söyleyerek, vatandaşlara kurutma noktasında da tüyolar verdi.
Öte yandan yıllık izinlerini geçirmek üzere yurt dışından ve başka illerden Kırşehir’e gelen hemşehrilerimiz de kurutmalık biber, fasülye, patlıcan gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yerli pazarcılara yöneliyor. Fiyatların geçen yıla göre hemen hemen aynı olduğunu belirten satıcılar, yerli Cemele dolma biberin kilosunun 5 liradan, Aydoğmuş ve yöresinden gelen dolma biberlerin 4 liradan, sivri biberin 3-4, patlıcanın da 2 liradan satıldığını söylediler. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .