Kırşehir’de kırsal kalkınmaya 19 milyon TL

Kırşehir’de kırsal kalkınmaya 19 milyon TL

19.09.2017

52 yatırım projesinin tamamlandığı Kırşehir’de yeni projelere destek vermeyi öngören Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ yayınlandı…

KIRŞEHİR’DE Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bugüne kadar 19.672.971,55 TL hibe desteği verilirken, 2017 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ de yayınlandı.
Kırşehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, program kapsamında bugüne kadar 10 etabın uygulandığını ve 11. Etapta 11 projenin devam ettiğini belirtti.
Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesiyle ilgili Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile başvuruların 11 Aralık 2017 tarihine kadar yapılması gerektiğini açıklayan İl Müdürü Kenan Şahin, ceviz hasat makinelerinin de destek kapsamına alındığını söyleyerek, Kamanlı ceviz üreticilerine de müjdeli haberi verdi.
Kırşehir’de kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımları desteklemeye devam ettiklerini belirten Kenan Şahin, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ilimizde bugüne kadar 10 etap uyguladık. Bu etaplarla 52 adet tarıma dayalı muhtelif yatırım projesini tamamladık. 11. Etap’a ait 11 adet proje devam etmektedir. Bu program kapsamındaki yatırımlar için toplam 19.672.971,55 TL hibe desteği verdik. Böylelikle yaklaşık 369 kişiye istihdam sağladık” dedi.

BU ARADA Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanacak olan yatırımlara yönelik desteklemelerin usul ve esaslarını belirleyen Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 13.09.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu tebliğ kapsamında yapılacak başvurular, 13 Eylül 2017 tarihinden itibaren 90 gün süreyle devam edecek ve 11 Aralık 2017 tarihinde sona erecek.

Daha önceki etaplarda sadece 39 ilde uygulanan yenilenebilir enerji üretim tesisleri için verilen hibe desteğinin bu tebliğle 81 ile çıktığını hatırlatan Kenan Şahin, “Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularına Büyükbaş, Küçükbaş ve su ürünleri yetiştiriciliğine ilaveten hindi ve kaz yetiştiriciliğine ait sabit yatırımlar da programa alınmıştır. Tebliğle, ceviz hasat makinelerini de destek kapsamına alınmıştır. Tebliğ kapsamında yatırım niteliği yeni tesis olan başvurular 2 milyon TL, tamamlama olan başvurular 1 milyon 750 bin TL, kapasite artırımı veya teknoloji yenileme olan başvurular ise 1 milyon 500 bin TL üst limitini geçemeyecek. Ayrıca kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1 milyon 500 bin TL, diğer yatırım konuları için 500 bin TL üst limitini geçmemek üzere yüzde 50 hibe desteği verilecektir. Diğer yatırım konuları içerisinde, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler ile bilişim sistemleri ve eğitimi konuları yer almaktadır. Bu tebliğ ile beraber, kırsal alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza yüzde 50 hibe desteği vererek tarımın gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Tüm yatırımcılarımızı, konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmeleri için İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize bekliyoruz” dedi.
Kırşehirli üreticiler, daha geniş bilgiyi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ek Binası, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün web sayfasından ve Bakanlığın www.tarim.gov.tr adresinden alabilecek.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .