Kırşehir’de kırmızı et 2 lira ucuzlamış!

Kırşehir’de kırmızı et 2 lira ucuzlamış!

31.10.2017

Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Kırşehir’de Et Balık Kurumu’nun açılmaması halinde et fiyatları daha fazla düşmez, artar”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın artan fiyatlarını düşürmek amacıyla getirttiği etleri Et-Balık Kurumu tarafından satışa sunacağını açıklamasının ardından Kırşehir’deki bazı kasapların et ihtiyaçlarını Yozgat’taki Et Balık Kurumu’ndan temin ettikleri ve bu nedenle et fiyatlarında 2 liralık bir düşüş yaşandığı bildirildi.
Kırşehir Lokantacılar Pastacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de kargas etin kilosunun 25.9 liradan satıldığını, Et Balık Kurumu’nun 23,5 liradan verdiğini, ve etin fiyatının 2 lira gibi düşüş gösterdiği için 39-40 liradan satıldığını açıkladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın her yıl ette yüzde 50 bin ton bir açıklığı olduğunu açıkladığını ve bunu da ithal ette çözeceklerini açıkladığını ifade eden Başkan Ünlü “Sayın Bakanımız, çok kısa bir zamanda belirli marketlerde reyon satın alıp oralarda Et ve Süt Kurumunun ürünlerini satacağız demişti. Garibana, alt gelirli guruba onların keselerine uygun kıyma ve kuşbaşı gibi et ürünlerini yedireceğini ifade etmişti. Üretici olmaz ise hiçbir şey olmaz. Eğer biz üreticiyi küstürür, üreticiyi rahatsız edersek, bundan dolayı üretici üretimden vazgeçer ise biz fiyatı düşmez. Sürekli ithal et getirmekle fiyatların düşeceğini kimse beklemesin, tam tersine daha da artar. Çünkü Türkiye’de hayvancılık bu düşünce öldürülür. Bakanlığın yaptığı et ithalatıyla fiyatlarda sadece 2 lira gibi komik bir düşüş yaşandı. Bunun devamlılığı yok, daha da artar dişe düşünüyorum” dedi.
Kırşehir’de Et Balık Kurumu’nun açılmaması halinde et fiyatlarının daha fazla düşmeyeceğini anlatan Başkan Ünlü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:
“Türkiye’de hayvancılık şehri olan ve kaliteli ette marka olan Kırşehir’de besicilerimiz artan maliyetlerle günden günü sıkıntıları daha da artmaktadır. Bugün Kırşehir’de kargas etin kilosu 25 lira 90 kuruş. Yozgat’ta Et-Balık Kurumu’nda kargasın etin kilosu ise 23.5 lira. Yani iki liralık bir indirimli satış var. Şimdi Kırşehir’den bir kasabın buradan et getirmesi için önce eti getirecek bir aracı olacak. Buradan eti getirmek için yakacağı akaryakıt masrafını da buna ilave ederseniz, hiçbir fark olmayacak. O zaman Kırşehir’de et fiyatlarının düşmesini beklemek te saflık olur. Önce Bakanlık Kırşehir’de Et-Balık Kurumu’nu açacak ve kasaplar buradan etini temin ederse bu indirim fiyatlara yansır, aksi halde et fiyatları düşmez. Tam tersine daha da artar.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .