KIRŞEHİR’DE KİRALIK EV YOK!

KIRŞEHİR’DE KİRALIK EV YOK!

24.08.2019

Emlakçı Nuri Amcaoğlu, yabancıların gelmesi ile birlikte hem kiraların arttığını, hem de kiralık ev sıkıntı yaşandığını açıkladı KIRŞEHİR’DE KİRALIK EV YOK! Suriyeliler ve Iraklıların Kırşehir’e gelmesi ile birlikte kiralık konut sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Kırşehir’in önde gelen emlakçılarından Nuri Amcaoğlu, şehrimizde kiralık evlerin karaborsaya düştüğü belirterek, “yabancıların şehrimize yerleşmesiyle birlikte kiralık konutta büyük sıkıntı var. Neredeyse […]

Emlakçı Nuri Amcaoğlu, yabancıların gelmesi ile birlikte hem kiraların arttığını, hem de kiralık ev sıkıntı yaşandığını açıkladı

KIRŞEHİR’DE KİRALIK EV YOK!

Suriyeliler ve Iraklıların Kırşehir’e gelmesi ile birlikte kiralık konut sıkıntısı yaşanmaya başlandı.
Kırşehir’in önde gelen emlakçılarından Nuri Amcaoğlu, şehrimizde kiralık evlerin karaborsaya düştüğü belirterek, “yabancıların şehrimize yerleşmesiyle birlikte kiralık konutta büyük sıkıntı var. Neredeyse kiralık evler karaborsa gibi. Geçen yıl 400-500 lira olan aylık kira ücretleri 600-700 liraya yükseldi. Yeni binalardaki kiralar ise 800-1000 hatta 1.200 liraya kadar yükseldi” dedi.
Kırşehir’de son yıllarda çok sayıda konut üretilmesine rağmen, kiralık ev bulunamadığına dikkat çeken Nuri Amcaoğlu, “Belediyemiz TOKİ işbirliği ile Bağbaşı’nda 3 bine yakın konut yaptırdı. Müteahhit firmaları da yine yüzlerce konut üretti. Ancak yeni binaları vatandaş kiraya vermek istemiyor. Bu da doğal olarak kiralık ev talebini arttırdı. Kiralar bu gidişle daha da yükselecektir” diye konuştu.
Suriyelilerin sayısının artamaya başlaması ile kiralık evlerin azaldığı Kırşehir’de, özellikle yeni evlenecek çiftler kiralık ev bulma noktasında büyük sıkıntı çekiyor. Her geçen gün yeni binaların yükselmesine rağmen kiralık ev bulunamaması ise akıllarda soru işareti oluşturuyor. Kiralık ev aramaya çıkan bir vatandaş kiralık yazısı değil, satılık yazısı ile karşılaşıyor. Yüzlerce boş ev olmasına rağmen içlerinden kiralık olanları bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.
OTURMAK İÇİN DEĞİL SATILMAK İÇİN ALINIYOR
Yap-sat ile uğraşan müteahhitler yapılan evlerin, durumu müsait işadamları tarafından kâr amaçlı alınıp satıldığını ifade ediyor.
Evlerin oturmak için alınmadığına dikkat çeken müteahhitler, “Bugün Kırşehir’de yap-sat ile uğraşan yüzlerce müteahhit var. Birçok projede, evler henüz proje aşamasında satılıyor. Fakat alanlar oturmak için almıyor. Ticaretle uğraşan yüzlerce insan, proje aşamasında örneğin; evi 250 bin TL’ye alıyor, ev bitti mi 300 bin TL’ye satıyor. Bu durum hem ev fiyatlarını yükseltiyor hem de kiralık ev sıkıntısı doğuruyor” ifadelerini kullandı.
KİRA FİYATLARI TAVAN YAPTI
Ev sıkıntısı doğrudan kira fiyatlarını etkiliyor. Bugün Kırşehir’de bir dairenin kiralık fiyatı bin 100 ila bin 500 TL’yi bulabiliyor. Tek maaşla geçinen bir aile, bir dairenin kirasını ödemekte büyük sıkıntı çekiyor. Emlakçılar ise yakın dönemde kiraların düşmesinin söz konusu olmadığını, aksine daha da artacağını dile getiriyor.
ÖĞRENCİLER DE EV BULAMIYOR
Okulların gelecek ay açılacak olması nedeniyle özellikle üniversite öğrencilerinin de ev sıkıntısı yaşaması bekleniyor. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrencilerin eve çıkmaya yönelebilecekleri, evin olmaması ve kiraların çok yüksek miktarda olması kara kara düşündüreceğe benziyor.
Kiralık ev bulmakta zorluk çektiklerini belirten vatandaşlar ise “Özellikle asgari ücretle çalışanların ev kiraları bütçesini zorlamaya başladı. İnsanlar gerçekten çok mağdur durumdalar. Suriyeliler, Iraklılar, Afganlıların Kırşehir’e gelmesiyle birlikte akın ettiği kiralık ev bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz” dediler. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .