Kırşehir’de kavurucu sıcaklar çiftçiyi vurdu

Kırşehir’de kavurucu sıcaklar çiftçiyi vurdu

31.07.2017

Mahmut Kayapa, çiftçinin umduğunu alamadığını açıkladı

Ramazan Bayramı’na birkaç gün kala görülen aşırı ve ani sıcaklıklar Kırşehir’de hububattaki verimi ve kaliteyi düşürdü, çiftçi büyük oranda zarar etti…

 

Kırşehir’de hububat hasadının ardından nohut ve mercimek hasadının sonuna gelinirken, Ramazan Bayramı öncesi başlayan kavurucu sıcaklıkların hububatta hem verimi, hem de kaliteyi olumsuz yönde etkilediği bildiriliyor.
Kırşehir’de uzun yıllardır tarım ürünleri ticareti yapan Heybetli Tarım Ürünleri, Hayvancılık, İnşaat Limited Şirketi sahibi Mahmut Kayapa, arpanın kilogramının 83-85, buğdayın 83-90, yulafın 75 kuruştan alındığını, nohudun 4,5-5, mercimeğin 2,2 liradan alındığını, fasulye hasılatının da daha başlamadığını, ancak geçen yıl ki kilogram fiyatının da 5 liradan alındığını söyledi.
Kırşehir’de yağışların geç yağdığını, buna rağmen Haziran başına kadar hububat ekili alanlarda çok güzel ekinler olduğunu, ancak Ramazan Bayramı’na birkaç gün kala başlayan ani ve aşırı sıcak havanın verimde büyük olumsuzluklar yarattığını, verimi ve kaliteyi düşürdüğü için çiftçilerin büyük oranda zarar ettiğini söyledi.
Ekim yapmanın her geçen gün zorlaştığını, mazot, gübre, ilaç ve diğer girdilerin pahalandığını ve fiyatların da istenilen rakamlarda olmadığını belirten Mahmut Kayapa, “Kırşehir tarım ve hayvancılık şehri. Ancak ne yazık ki son yıllarda kuraklık nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan çiftçimiz bir önceki yıl bol verim aldı. Ancak fiyatlar düşük olunca beklediği oranda para kazanamadı. Bu yıl ise tam bir hüsrana yaşadılar. Nisan ve Mayıs ayında beklenen yağışlar biraz geç geldi. Buna rağmen ekili alanlar çok iyiydi. Fakat Haziran’ın sonuna doğru, yani Ramazan Bayramı’na birkaç gün kala görülen aşırı ve ani sıcaklıklar hububattaki verimi ve kaliteyi düşürdü. Cılız bir ürün elde edilince bu da kiloda düşüklüğe neden oldu. Buğday, arpa ve yulaf fiyatları geçen yıla göre 6-7 kuruşluk bir artışla alınıp satılıyor. Bu rakam da çiftçinin sıkıntısını gidermeye yetmeyecek” dedi.
Mahmut Kayapa, hububatta verimlilik düşerken, saman fiyatlarının da el yaktığını söyledi. Geçen yıl tonu 200-250 lira arasında satılan samanın 350 liraya yükseldiğini, bunun da özellikle Kırşehir’de hayvancılıkla uğraşan önemli bir kesimi olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Saman fiyatlarındaki artışın besicileri zor durumda bıraktığını ifade eden Kayapa, besicilik maliyetlerinin sürekli arttığını, bunun da hayvan ve et fiyatlarına yansıdığını sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .