Kırşehir’de izinsiz ağaç kesen esnafa 50 bin liralık ceza

Kırşehir’de izinsiz ağaç kesen esnafa 50 bin liralık ceza

05.10.2019

Kırşehir’de iş yerinin önündeki kaldırımda bulunan 2 akasya ağacını kesen lokantacıya Kırşehir Belediyesi tarafından 50 bin liralık ceza uygulandı. Aşıkpaşa Mahallesinde faaliyet gösteren bir lokantacı işyerinin önündeki kaldırımda bulunan 50 yaşlarındaki iki akasya ağacını izinsiz kestiği ihbarını alan Kırşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri yasal işlem başlattı. Ağaçları izinsiz kestikleri gerekçesi ile Belediye tarafından tutulan 50 […]

Kırşehir’de iş yerinin önündeki kaldırımda bulunan 2 akasya ağacını kesen lokantacıya Kırşehir Belediyesi tarafından 50 bin liralık ceza uygulandı.
Aşıkpaşa Mahallesinde faaliyet gösteren bir lokantacı işyerinin önündeki kaldırımda bulunan 50 yaşlarındaki iki akasya ağacını izinsiz kestiği ihbarını alan Kırşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri yasal işlem başlattı. Ağaçları izinsiz kestikleri gerekçesi ile Belediye tarafından tutulan 50 bin liralık tutanak, Belediye Encümen toplantısında görüşülerek karara bağlandı.
İlk defa böyle bir durumla karşılaştığını belirten işletme sahibi Halil Karakeçili, “Biz burada ağaçları kesmişiz, katliam yapmışız. Böyle bir durum söz konusu değil. Ağacın kesildiğinde ben burada değildim. Kırıkkale’deydim. Bizim Türkiye’de 3 şubemiz var. Ben sürekli burada duramıyorum. Bizim arkadaşımız ağacın kırıldığını görmüş ve ağacı budamış. İlk ceza 38 bin 400 TL, ertesi gün gelen ceza 11 bin 328 TL. Ağaç yerinde duruyor. Ağaçlardan birine 50 sene diğerine 20 sene yazmışlar. Bu mahalle 50 yıl önce var mıydı? İkincisi ben ağaca herhangi bir zarar vermemişim. Dükkanın önünün kapanmasını istemesem kapımın önündeki ağaçları neden dikeyim. Ben bu cezaya itiraz ediyorum” dedi.
Cezayı ödemeyeceğini ve hukuki yönden işlem başlatacağını ifade eden Karakeçili, “Bu cezayı mahkemeye vereceğim. Bizim oralarda bu haraçtır. Kırşehir’e bir hizmet verdim, bir marka getirmişim bu herhalde bize hayırlı olsun hediyesi. Ben burada vergimi de tam ödüyorum. Bizi tanıyanlar bilir. Bu ceza haksızlıktır. Ben adalete bir inanan insanım. Adalet varsa mahkemenin bu cezayı iptal edeceğini düşünüyorum. Ben 2 bin yada 3 bin değerinde bir rakam görmüş olsaydım. Emin olun dile de getirmezdim. O parayı da öderdim. Belediye’ye bir katkım olsun isterdim” diye konuştu.
Öte yandan, Kırşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında bir AKP’li meclis üyesinin “Bir esnafımız ağaç budadı diye 50 TL ceza kesilmiş, onun makul bir seviyeye indirilmesini istiyoruz” diyerek gündeme getirmesi üzerine Park ve Bahçelerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Başar Altuntaş açıklama yaptı.
Altuntaş yaptığı açıklamada, ”Biz Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak söz konusu olayla ilgili tespit yaptık. Bahsi geçen 35 yaşında bir ağaç ile 20 yaşında bir akasya ağacıdır. Sonuç olarak ağaçlar da birer canlı ve nihayetinde kamu malı. Bir vatandaşımızın ihbarı üzerine olay yerine geldik ve iş yeri sahibinin mukavemeti ile de karşılaştık. Ağaçlara ciddi şekilde rehabilite çalışması, hatta vitamin takviyesi yaptık ve tekrar hayata döndürdük. Sırf dükkan tabelasının görünmesi uğruna kasten ve bilerek ağaçların kesimi yapılmış. Söz konusu ağacın yaşına ve cinsine göre encümen kararıyla bir ceza limiti belirlenmiş. Bu iki ağaca yapılan katliam ve cinayetin bir bedeli olmalı diye düşünüyorum. Biz 10 katına kadar ceza da yazabilirdik ancak 4 katına kadar ceza yazdık” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .