KIRŞEHİR’DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

KIRŞEHİR’DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

06.03.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl şubat ayında başlattığı “Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında işe yerleştirmede 1 milyon 257 bin kişi ile cumhuriyet tarihi rekorunun kırılmasının ardından yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyurulup 2019 yılında başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” […]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl şubat ayında başlattığı “Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında işe yerleştirmede 1 milyon 257 bin kişi ile cumhuriyet tarihi rekorunun kırılmasının ardından yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyurulup 2019 yılında başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında sağlanan destek ve teşvikleri tanıtmak üzere Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyeleri ile bir araya gelindi.
Toplantıya Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ramazan Baykara, MÜSİAD Kırşehir Temsilcisi Hasan Eraslan ile MÜSİAD’a üye olan Kırşehirli işadamları katıldı.
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile başlatılan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yürütülen Milli İstihdam Seferberliğinin ikinci fazı İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında ‘Burası Kırşehir Burada İş Var’ diyerek siz değerli sanayici ve işadamlarımıza birçok yeni teşvik ve destek paketi sağlıyoruz” dedi.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, bu destek ve teşviklerden bazılarını sıralayarak şunları söyledi:
“1) Yeni İstihdama Ücret Desteği : İşverenlerimiz, Nisan Ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve verginin yanı sıra herhangi bir ücret de ödemeden işçi çalıştırabiliyorlar.
“2) Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek : İşverenlerimiz Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemiyorlar.
“3) Kısa Çalışma Ödeneği : İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak zorunda kalan işverenlerimize 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti tarafımızca veriliyor.
“4) Asgari Ücret Desteği : 2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlerimize aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlerimize ise 101 TL ücret desteği sağlanıyor.
“5) Önce İşbaşı Eğitimi Sonra İstihdam Desteği : Düzenlediğimiz İşbaşı Eğitim Programları ile işverenlere ve iş arayanlara iş fırsatları sunmaya devam ediyoruz. 2-5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de tarafımızca karşılanıyor.
“6) İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek : Mesleki Eğitim ve Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında işverenlerimizin ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak üzere 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleyip kursiyerlerin ücret ve sigortaları tarafımızca karşılamaktayız.
“7) Düzenli Ödemeye Devamlı Destek : SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlerimize 5 puanlık indirim sağlıyoruz.
“8) Kalkınmaya İlave Destek : Kalkınmada öncelikli iller arasında yer alan Kırşehirimiz ile toplam 51 ilde, SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim avantajı sağlanıyor. Sağladığımız destek ve teşvikler ile 2019 yılında da siz değerli işverenlerimize elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.”
Toplantı işverenlerin artı istihdam taahhüdü ve teşvikler hakkındaki görüş ve önerilerinin alınması ile tamamlandı. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .