Kırşehir’de inşaat sektörü sıkıntıda

Kırşehir’de inşaat sektörü sıkıntıda

01.05.2018

Şehrimizde bu yılın ilk üç ayında 871 konut satıldı Kırşehir’de inşaat sektörü sıkıntıda İnşaat maliyetlerinin son aylarda büyük artı göstermesi Kırşehir’de konut satışlarını da olumsuz yönde etkiledi ve Mart ayında sadece 300 konut satıldı. Kırşehir’de arsa paylarından dolayı zaten pahalı olan konut fiyatlarına bir de inşaat maliyetleri eklenince fiyatlar adeta uçtu ve satışlar da düştü. […]

Şehrimizde bu yılın ilk üç ayında 871 konut satıldı

Kırşehir’de inşaat sektörü sıkıntıda

İnşaat maliyetlerinin son aylarda büyük artı göstermesi Kırşehir’de konut satışlarını da olumsuz yönde etkiledi ve Mart ayında sadece 300 konut satıldı.
Kırşehir’de arsa paylarından dolayı zaten pahalı olan konut fiyatlarına bir de inşaat maliyetleri eklenince fiyatlar adeta uçtu ve satışlar da düştü.
Kırşehir’de merkezde yeni konut yapılacak arsa kalmadığını, eski binaları yıkarak yenileyen inşaat firmaları, konut maliyetlerinin arsa fiyatlarının yüzde 50 ile yapılmasından dolayı yüksek olduğunu belirten inşaat firmaları, şehrimizde Yenice, Medrese, Aşıkpaşa Mahallelerinde yeni konut yapılacak arsa kalmaması yüzünden Ahi Evran Mahallesi Kent Park arkasındaki alanlara, Nasuhdede Mahallesi, Kayabaşı, Kervansaray ve kenar mahallelere yöneldiklerini ifade ediyorlar.
İnşaat firmaları buralarda arsa fiyatlarının çok yüksek olmamasına rağmen, konut fiyatların 250 bin liradan başlatmasına konut almak isteyen vatandaşların tepkilerine neden
oluyor. Bu arada Kırşehir’deki konut fiyatlarının yüksek olmasını değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası Kırşehir Temsilcisi Haluk Türedi, Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olmasının ana nedeninin arsa fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını açıkladı.
Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olmasının nedeni konut politikasının yanlış olmasından kaynaklandığını öne süren Haluk Türedi, “Ülkemizde ve Kırşehirimizde ne yazık ki konut yapım ve inşaat politikasının yanlış yapılıyor. Bu da konut maliyetlerini arttırıyor. Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olması da bu yanlış politikalardan kaynaklanıyor. Arsa fiyatları, yapılan işin işçilik fiyatı, piyasada var olan sistem fiyatların da yüksek olmasına neden oluyor. Örneğin Kırşehir şehir merkezinde yüzde 50 ile arsa alınıp, karşılığında konut veriliyor. Bu demek oluyor ki bir konutun maliyeti ikiye katlanıyor. Bir dairenin ortalama fiyatı 100 bin lira ise bu 200 bin liraya çıkıyor. Artık şehir merkezindeki mahallelerde yeni yapılacak konut alanı kalmayınca inşaat firmaları da diğer mahallelere kaymak zorunda kaldı. Ancak buna rağmen Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olduğu da bilinen bir gerçek” diye konuştu.
Haluk Türedi, çevre illerde göre Kırşehir’deki konut fiyatlarının çok yüksek ollduğunu da belirterek “Kırşehir’de artık eskisi gibi değil, hiçbir bina çürük denemez. Yapı-denetim firmaları ve insanların işlerine önem vermeleri nedeni ile çürük bina oluşumu söz konusu değil, malzemeler kaliteli şekilde üretiliyor. Gerekli birimler de denetimlerini aralıksız şekilde sürdürüyor. Mevcut belediye başkanı ile birlikte TOKİ önem kazandı. Önceki dönemlerde yapılan konut sayısı fazla oranda değil, TOKİ’nin bölgesel hareketinin de gelişimde büyük önemi oldu. Belediyelerin yatırımlarını hızlandırması ve hükümetin şehirleşmelere önem vermesi de bölgesel olarak fiyatların cazibe merkezleri oldukça artmasına neden oldu. Arsa sahiplerinin de fiyatları yüksek vermesi fiyatları o oranda kar edebilmek adına etki altına alıyor” ifadelerini kullandı.
İnşaat firmaları ise son bir yıl da demir fiyatlarının aşırı yükselmesinin maalesef yatırımları yavaşlattığını bildirdiler.
Türkiye’de üretilen demir ve çeliğin tüketilenden fazla olmasına rağmen fiyatların neden bu kadar yükseldiğini anlamakta zorluk yaşadıklarını ifade eden inşaat firmaları, “İnşaat sektörü olarak, maalesef hiç hız kesmeden artmaya devam eden demir fiyatlarından dertliyiz. Demir, çelik ve saç ürün fiyatlarının son zamanlarda dayanağının bu derece olmadığını düşündüğümüz, astronomik bir şekilde artması sektörü zora sokmaktadır. Türkiye’de üretilen demir ve çeliğin Türkiye içerisinde tüketilenden daha fazla olmasına rağmen, neden fiyatlar durdurulamaz şekilde yükseliyor, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz” diye konuştu.
İnşaatların durma noktasına geldiğini belirten firmalar, “Demir fiyatlarının aşırı yükselmesi maalesef sektörümüzdeki yatırımları yavaşlatmıştır. Korkumuz şudur ki, sektörümüz durabilir. Bundan endişeleniyoruz. Sektör temsilcilerimizin ve diğer birliklerimizin, zaman zaman ‘inşaatlarımıza bir süre ara verme ya da durdurma yönünde’ talepleri gelmiş olsa da, biz bunu kurumsal nitelikte yapmamıza gerek kalmadan, piyasa şartları gereği inşaatlar durma noktasına geliyor” dedi.
Son bir yıl içinde demir fiyatlarının yüzde 60 oranında yükseldiğine dikkat çeken inşaat firmaları, demir fiyatının ocak ayında bin 780 lira iken aralık ayında 2 bin 700 liraya yükseldiğini, demir fiyatındaki bu yükselişin inşaatın tamamındaki maliyete etkisinin yüzde 25 olduğunu belirterek, “Bu şekilde konut üreten meslektaşlarımız arasında da haksız bir rekabet oluşuyor, 8 ay önce inşaatına başlamış bir arkadaşımızın dairesi 250 bin TL’ye satılırken, 8 ay sonra inşaata başlayan diğer müteahhit dairesini 300 bin liraya satmak durumunda kalıyor. Burada da olan maalesef tüketiciye yani vatandaşa oluyor” dedi.
2018 yılının ilk çeyreğinde konut satışları Nevşehir, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray ve Niğde’de 2018 yılının ilk çeyreğinde 5 bin 435 konut satıldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden aldığı bilgiye göre, TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğünün faaliyet alanında bulunan Orta Anadolu’daki 5 ilde, yılın ilk üç ayında en çok konut satışı bin 352 konutla Kırıkkale’de, en az olarak da 579 konut ile Nevşehir’de gerçekleşti.
2018 yılı ocak-mart döneminde, Kırıkkale’de bin 352, Niğde’de bin 322, Aksaray’da bin 311, Kırşehir’de 871, Nevşehir’de ise 579 konut satıldı. Bölgedeki illerde geçen yılın aynı dönemde 5 bin 513 konut satılmıştı.
TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre bağlı bulunan iller arasında Mart ayında en az konut satışı 273 konut ile Nevşehir’de gerçekleşti. Mart ayında Nevşehir’de 273 konut satışı yapılırken, Kırıkkale’de 520 konut, Aksaray’da 462 konut, Niğde’de 455 konut ve Kırşehir’de 300 konut satışı gerçekleştirildi.
TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus ÖZ tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de 2018 Mart ayında 110 905 konut satıldı, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14 oranında azalarak 110 905 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 714 konut satışı ve %16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 269 konut satışı ve %10,2 pay ile Ankara, 6 787 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi.
Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 11 konut ile Ardahan, 13 konut ile Hakkari ve 36 konut ile Bayburt oldu. İpotekli konut satışları 2018 Mart ayında 32 bin 786 olarak gerçekleşti, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %35 oranında azalış göstererek 32 bin 786 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 6 050 konut satışı ve %18,5 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %45,4 ile Artvin oldu.
Diğer satış türleri sonucunda 78 bin 119 konut el değiştirdi. Konut satışlarında 50 bin 701 konut ilk defa satıldı. İkinci el konut satışlarında 60 204 konut el değiştirdi. Yabancılara 2018 yılı Mart ayında 1 827 konut satışı gerçekleşti. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı, Mart ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 348 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 181 konut ile Suudi Arabistan, 156 konut ile İran, 120 konut ile Rusya Federasyonu ve 108 konut ile Afganistan izledi.
2018 yılı Mart ayında TR71 Bölge illerinde ise; Nevşehir’de Mart ayı konut satışı 273 adet olup ipotekli satış 52, diğer satış 221 adet olarak gerçekleşti. Kırıkkale’de Mart ayı konut satışı 520 adet olup ipotekli satış 16, diğer satış 374 adet olarak gerçekleşti. Aksaray’da Mart ayı konut satışı 462 adet olup ipotekli satış 106, diğer satış 356 adet olarak gerçekleşti. Niğde’de Mart ayı konut satışı 455 adet olup ipotekli satış 118, diğer satış 337 adet olarak gerçekleşti. Kırşehir’de Mart ayı konut satışı 300 adet olup ipotekli satış 74, diğer satış 226 adet olarak gerçekleşti. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .