KIRŞEHİR’DE İMAM-HATİP BASKISI

KIRŞEHİR’DE İMAM-HATİP BASKISI

28.01.2015

  KIRŞEHİR’DE il merkezindeki bazı okullarda imam-hatip sınıfları açılarak, öğrencilerin bu sınıflarda eğitimlerine devam etmesi için baskı yapıldığı iddia ediliyor. Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla ulaşan ve eğitimde marka kent olan Kırşehir’de zorlanarak eğitim verilmesinin önüne geçilmesi için yetkililere çağrıda bulunan bir veli tarafından Kırşehir il merkezinde bilinen en popüler okullar dahil 14 okulda imam-hatip […]

 
KIRŞEHİR’DE il merkezindeki bazı okullarda imam-hatip sınıfları açılarak, öğrencilerin bu sınıflarda eğitimlerine devam etmesi için baskı yapıldığı iddia ediliyor.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla ulaşan ve eğitimde marka kent olan Kırşehir’de zorlanarak eğitim verilmesinin önüne geçilmesi için yetkililere çağrıda bulunan bir veli tarafından Kırşehir il merkezinde bilinen en popüler okullar dahil 14 okulda imam-hatip sınıflarının açıldığı ve öğrencilerin eğitimlerini bu sınıfta sürdürmelerine zorlandığını iddia etti.
İmam-hatip sınıfları açılarak, öğrencilerin bu sınıflarda okuması için velilerin “Çocuğunuz için en seçme sınıf oluşturulacak, en kaliteli öğretmenler derse girecek” şeklinde ikna edilmeye çalışıldığı belirtilirken, eğitimde ayrıcalığın olması eşit eğitim hakkı alma açısından zaten başlı başına bir problemken, velilerin “en iyi ve en kaliteli” denilerek kandırılmaya çalışılması da tepkilere neden oluyor.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla ulaşan veli, bu ayrımcılığın son bulması için yetkilileri göreve davet ederken, “Merhabalar bir öğrenci velisi olarak yazıyorum. Kırşehir’de Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü baskısıyla ilimizde merkezdeki en popüler okullarda dahil 14 okulda hiç bir yasal dayanağı olmadan veliler ikna edilerek ya da zorlanarak 5. sınıflarda imam hatip sınıfları açılıyor. Bu öğrencileri imam-hatiplere naklini yapıp kendi okullarında eğitime devam ettirecekler. Okul müdürlerine açmaları konusunda baskı yapılıyor hatta broşür basılıp velilere dağıtıldı. Veliler şu şekilde ikna ediliyor; ‘çocuğunuz için en seçme sınıf oluşturulacak, en kaliteli öğretmenler derse girecek.’ Bu ayrımcılığın sonlandırılmasını istiyoruz” iddiası dile getirilerek, eşit eğitim hakkının yanı sıra zorlama yoluyla eğitim hakkının elinden alınmasına çözüm bulunması bekleniyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .