Kırşehir’de hayvancılığa devlet desteği arttı

Kırşehir’de hayvancılığa devlet desteği arttı

17.02.2015

Hayvancılık işletmelerinin yüzde 30’u, hayvan alımı yatırımı konusunda da tutarın yüzde 80’i kadar hibe desteği uygulanacak. Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de hayvancılıkta devlet teşviki uygulanması için bir süre önce şehrin önde gelenleriyle geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i ziyaret ettiklerini ve bir çok alanda destek sözü aldıklarını açıkladı. […]

Hayvancılık işletmelerinin yüzde 30’u, hayvan alımı yatırımı konusunda da tutarın yüzde 80’i kadar hibe desteği uygulanacak.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de hayvancılıkta devlet teşviki uygulanması için bir süre önce şehrin önde gelenleriyle geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i ziyaret ettiklerini ve bir çok alanda destek sözü aldıklarını açıkladı.
Bakan Eker’in, hayvancılık işletmeleri için Kırşehir’in de aralarında bulunduğu 39 ili kapsayan destek sağladığını anlatan Şahin, “Kaynağımız fazla olur da talepleri karşılarsak, bu, ilimizin hayvancılığına ciddi manada katkı sağlayacaktır. Destekten yararlanmak isteyenlerin müracaatlarını 24 Aralık 2014 tarihine kadar aldık. Müracaatları alıp projelerimizi 2015’te başlatacağız. Bu desteğin ilde hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
Gelecek yıl yeni tesislerin de devreye girmesiyle yıllık besi danası sayısının 50 bine yükseleceğine işaret eden Şahin, yatırımcıları şehre davet etti.
BESİLİK ERKEK SIĞIR DESTEKLEMESİ 3. DÖNEM BAŞVURULARI BAŞLADI
Kırşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, hayvancılığa verilen teşvikler ve destekler bu yıl da devam edecek. Besilik erkek sığır desteklemesi 3. Dönem icmal takvimi 05.01.2015 tarihinde başlarken başvurular dün mesai saati bitiminde sona erdi. Başvurular İl ve İlçe Müdürlüklerine yapıldı.
Yine Kırşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki illerde, mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl tadilatı veya yeni inşaat ile koç-teke alımı, işletmelerin et üretim verimliliğinde kalitenin artırılması, etçi ve kombine ırklardan damızlık boğa alımı yatırımlarının desteklenmesi amaçlandı.
Buna göre, DAP, GAP, KOP ve DOKAP bölge illerinde mevcut, en az 10, en fazla 49 büyükbaş veya en az 100 en fazla 200 küçükbaş kapasiteli işletmelere sahip yetiştiricilerin, projeli ahır-ağıl tadilat ya da yeni inşaat yapımı ve damızlık koç-teke alımlarına 2014-2018 yılları arasında hibe desteği uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
YATIRIM KONULARI VE HİBE ORANLARI
Ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık, açık sistemli ahır ve ağıl inşaatları yatırımlarında, yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 50’si oranında hibe desteği uygulanacak. Damızlık boğa, damızlık koç-teke alımı yatırımı konusunda, hayvan alım tutarının yüzde 80’i oranında hibe desteği uygulanacak.
DESTEKLEMEDEN YARARLANACAKLAR
Tebliğ kapsamındaki hibe desteklemesinden Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak.
Başvurusu onaylanarak yeni inşaat yapımı, tadilatı, damızlık boğa alımı ve damızlık koç-teke alımını gerçekleştiren yatırımcılara destekleme ödemesi yapılacak.
Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımı tamamlanan işletmeler yararlanacak.
Tebliğ kapsamında inşaat yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, yatırımı yapacağı yerdeki İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurabilecek.
Damızlık boğa, koç-teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar il/ilçe müdürlüklerine başvuracak.
Yatırımcı, uygulanacak her bir hibe destek konusundan bir kez yararlandırılacak.
Yatırımcılar, yatırım sahasına ipotek koydurtmamak kaydıyla kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilecek.YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Sezer tunç

Slam in aleykum bende hayvancilik işi yapmak istiyrum kiralik bi mandira kiraliyarak yapabilirmiyim 2 tane ankarada evimiz var ankara da yapmak istiyorum bu iside evlerin biri babamın diğeri amcamın üzerine kayıtlı nasıl yaparız yardimci olurmusunuz 7 yıl sıfır faizli kredi nasıl kulanacam biliriz

20.06.2015, 6:07
ferhat yardım

selamun aleykum ben hayvancılık yapmak ıstıyom.kırsehır kaman savcılı parsa koyunde yerım var. ankaradada evım var.ne yapmam lazım nere gıtmem lazım.acıl yardım ve bılgıye ıhtıyacım var saygılarımla.

01.09.2016, 15:17

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .