Kırşehir’de havalar soğudu, vatandaş ısınma derdine düştü

Kırşehir’de havalar soğudu, vatandaş ısınma derdine düştü

01.10.2018

Kırşehir’de havaların serinlemeye başlaması ve sonbaharın gelmesiyle birlikte vatandaşları kış sıkıntısı sardı. Doğalgazla ısınanları gelen üst üste zamlarla sıkıntıya iterken, odun ve kömürle ısınanlar ise fiyatların iki katına çıkması ile kara kara düşünmeye başladılar. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarının artması bu yıl konutlarda ısınanların da epey cebini yakacağa benzerken, geçen yıla kömür fiyatlarının iki kat artmasına […]

Kırşehir’de havaların serinlemeye başlaması ve sonbaharın gelmesiyle birlikte vatandaşları kış sıkıntısı sardı. Doğalgazla ısınanları gelen üst üste zamlarla sıkıntıya iterken, odun ve kömürle ısınanlar ise fiyatların iki katına çıkması ile kara kara düşünmeye başladılar.
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarının artması bu yıl konutlarda ısınanların da epey cebini yakacağa benzerken, geçen yıla kömür fiyatlarının iki kat artmasına tepki gösteren Kırşehirliler, “Şehrimizdeki kömürcüler ithal kömür fiyatlarının dolardaki artışı gerekçe göstererek iki katına çıkarmış durumdalar. Biz bu fiyatlarla nasıl kömür alıp ısınacağız? Bizim gelirimiz yerinde sayarken, bütün her şey zamlanmış durumda. Her iki yıl en az iki ton kömür alıp, bin 500 liraya ısınırken, bu yıl en az 3 bin lira ısınmaya para ödeyeceğiz. Nereden bulup kömür alıp ısınacağız bilemiyoruz. Zaten maddi durumumuz iyi olmadığı için doğalgazla ısınmak yerine odun ve kömürle ısınıyorduk. Şimdi bu kışı bu fiyatlarla nasıl geçireceğiz?” diye endişelerini dile getirdiler.
KÖMÜR FİYATLARI VATANDAŞI DÜŞÜNDÜRÜYOR
Kırşehir’de ısınma ihtiyacını kömür ile karşılayan vatandaşlar kömür fiyatlarının geçen seneye göre 2 kat artması ile kara kara düşünür hale geldi. Kırşehir’de birkaç gündür devam eden soğuk hava ile birlikte vatandaşlarda kış telaşı başladı. Odun-kömür satın almak isteyenler mahrukatçıların kapısını çalarken, fiyatlar aldı başını gidiyor. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların ardından ithal kömürün ton fiyatı 2 bin liraya dayandı.
Kış mevsimine hazırlanan Kırşehirliler, odun ve kömür almak için mahrukatçıların yolunu tutuyor. Dolar kurundaki dalgalanmanın ardından artan kömür fiyatları, bu kış vatandaşların cebini yakacak.
Geçtiğimiz yıl 900-950 TL arasına değişen kömür, fiyatlarının bu yıl 2 kat artması vatandaşları kara kara düşünür hale geldi. Hem kış hazırlığı yapan vatandaşlar hem de satıcılar kömür fiyatlarındaki artıştan şikayetçi.
Kırşehir’deki kömür satıcıları, “Soran çok ama alan yok” derken vatandaşlar ise, fiyatların düşeceği umudunu koruyor. Dolar kurundaki artıştan etkilenen kömür fiyatlarının daha da yükselmesinden endişe eden vatandaşlar ise, sıkı pazarlıklar yaparak kömür almanın yoluna gidiyor.
Kırşehir’de kaloriferlik kömürün fiyatı, 1850-1900 TL arasında. Sobalık kömür ise, 1400-160 TL’den satılıyor. Kavak odununun ton fiyatı ise 350 TL.
Kömür fiyatlarındaki artışın ardından 2 ton kömürle kışı geçiren bir vatandaş, 4 bin TL’ye yakın bir bütçeyi ayırmak zorunda kalırken; 3 ton yakan vatandaşlar için ise ısınma faturası daha da kabararak 6 bin TL’ye ulaşıyor.
Kış mevsimine hazırlanan vatandaşlar, “Fiyatlar adeta uçmuş durumda. Bu fiyatlarla kömür almak çok zor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şu an alsak ayrı bir dert, almasak fiyatlar daha da yükselir diye korkuyoruz. Bir umut fiyatların düşmesini bekliyoruz. Elbistan’da kışı bitirmek için en az 2-3 ton kömür almak gerekiyor. Bu da, şuandaki fiyatlarla çok ciddi bir gider. Birçok ihtiyaçtan kısıp, kömürümüzü almak durumunda kalacağız artık” diye konuştular.
Şehrimizdeki kömür satışı yapan esnaflar ise, kömür fiyatlardaki artışın kendilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, kömür satışının çok az olduğunun da altını çiziyorlar.(HABER:SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .