Kırşehir’de halk oyunu yaygınlaşacak

Kırşehir’de halk oyunu yaygınlaşacak

28.04.2015

Bu yıl 95. Yıldönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na halk oyunları gösterileri damgasını vururken, halk oyunlarını okullarda yaygın hale getirerek, yarışmalarda halk oyunu ekip sayısını arttırmak hedefleniyor…

KIRŞEHİR’DE 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları coşkuyla kutlanırken, kutlamalarda halk oyunlarında yaşanan gelişmede ortaya konuldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda okullarda yapılan kutlamalara halk oyunları ekiplerinin gösterisi damgasını vururken, halk oyunlarını okullarda yaygın hale getirerek, yarışmalarda halk oyunu ekip sayısını arttırmak hedefleniyor.
Kutlamalara toplam 300 kişilik halk oyunları ekiplerinin gösterisi renk katarken, gösterilerin büyük takdir ve beğeni kazandığını belirten Halk Oyunları Antrenörü Seda İlanbey, çocuklara halk oyununu sevdirerek, yaygınlaştırmak ve böylece halk oyununda ekip sayısını artırmak istediklerini söyledi.
Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bünyesinde 250’nin üzerinde öğrenciye halk oyunlarını öğretmeye çalışan Halk Oyunları Antrenörü Seda İlanbey’in antrenörlüğünü yürüttüğü okullarda hazırlanan gösteriler, 23 Nisan’ın 95’inci yıl kutlamalarına renk kattı.

HALK OYUNU (1) copy
23 Nisan kutlamalarında sırasıyla Cumhuriyet İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Atatürk Ortaokulu’nda toplam da 84 öğrencinin yer aldığı gösteriler sergilendi. Kutlamalarda başta Kırşehir yöresi olmak üzere Van, Harmandalı, Zeybek ve Diyarbakır yöresi gibi çeşitli yörelerden oyunlar sergilendi.
Gösteriler izleyiciler tarafından büyük takdir ve beğeni kazanırken, genç Antrenör Seda İlanbey, “İlk olarak hedefimiz çocuklarımıza halk oyunlarını öğretmek, halk oyunlarını sevdirmek ve okullarda yaygın hale getirmektir. Yarışmalarda halk oyunu ekip sayısını arttırmak ve çocuklara boş vakitlerini olumlu işlerle değerlendirmelerini sağlamak için imkân yaratmaktır” dedi.
İlanbey, “Bu anlamda Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş ile yardımcılarının büyük desteklerini görüyoruz. Ayrıca Cumhuriyet İlkokulu Müdürümüz Erol Gölbaşı, sınıf öğretmenleri, Cumhuriyet Ortaokulu Müdürümüz Selim Erbaş, beden eğitimi öğretmenleri, Atatürk Ortaokulu Müdürümüz Süleyman Yıldır ile beden eğitimi öğretmenlerimize de desteklerinden ve güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu işin bir ekip işidir” ifadesini kullandı.
(Haber-Fotoğraflar: Salih HANÇER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .