Kırşehir’de “gül yetiştiriciliği” gelişecek

Kırşehir’de “gül yetiştiriciliği” gelişecek

11.03.2015

Kırşehir Kent Konseyi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen Kırşehir’in Reçellik Gülleri’ni canlandırma çalışması sonuç verdi… Ziraat Fakültesi serasına dikilen güller yeşerdi…

EVLİYA Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne, türkülere ve Kırşehir kültürüne mal olan, yok olmaya yüz tutmuş Kırşehir’in reçellik gülleri yeşeriyor.

Kent Konseyi Başkanlığı tarafından Kırşehir’in reçellik güllerinin yeniden yaygınlaştırılması amacıyla Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Yardım Sevenler Derneği ile birlikte başlatılan çalışmalar doğrultusunda tespit edilen potansiyel 20 alanın taraması yapılarak, 2014 yılı Eylül ve Ekim aylarında alınan çelikler çoğaltıldı ve güller yeşertildi.
Kırşehir Kent Konseyi’nin Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Ekim ayından itibaren alınan numuneler Ziraat Fakültesi’nde yetiştirildi.
İlimizde unutulmaya yüz tutmuş değerlerden biri olan Kırşehir’in güllerinin Kent Konseyi’nin öncülüğünde Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle yeniden yetiştirilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.
Kent Konseyi’nin Kırşehir’in güllerini yeniden çoğaltmak için yapılan çalışmalar sonuçlandı. Ziraat Fakültesi tarafından tespit edilen yerlerden alınan numunelerle güller yetiştirildi.
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Islahı Alanı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Altun’un öncülüğünde yürütülen çalışmalarla Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi serasına dikilen Kırşehir’in gülleri yeşermeye başladı.

1467309_10203241210302332_6860342008652461022_n copy
Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, güllerin yeniden canlandırılması çalışmalarına Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’nin de destek verdiğini belirterek, “Kırşehir’in güllerini yeniden canlandırma çalışmalarına çok önceden başlamıştık. Ziraat Fakültesi Dekanıma ve Bahadır Hocama teşekkür ediyorum. Tekrar Kırşehir’in eski güllerini hayata kazandırmaya çalışıyoruz. Eğer vatandaşlarımız buna ciddi olarak sahip çıkarsa endüstriyel anlamda da Kırşehir için bir kazanç olacağı kanısındayım” diye konuştu.
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Islahı Alanı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Altun da, “Kırşehir’de gül yetiştiriciliğinin bir kültür olduğunu biz biliyoruz. Yardım Sevenler Derneği Başkanı Nurten Hanım ve Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ve Fatih Bey böyle bir teklifle geldiler bize Kırşehir güllerini tekrar canlandıralım diye. Biz de bununla ilgili üniversite olarak, Ziraat Fakültesi olarak yapabileceklerimize baktık. Kırşehir’de yetişen gülün, daha önceden işlenen, reçel yapılan ya da şurup yapılan güllerin muhtemelen rosadamassena olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın birçok yerinde yetiştiriciliği yapılan, bugün de dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan, ekonomik anlamda yapılan bir çeşit. Bulgaristan ve Türkiye’de Isparta’da yetiştiriciliği yapılıyor bunun. Ancak burada önemli olan Kırşehir’de böyle bir kültürün var olmuş olduğu ve bu kültürün yavaş yavaş güllerle beraber ortadan kalktığını gördük. Bu çoğaltma çalışmalarından sonra da Kent Konseyi ve Yardım Sevenler Derneği ve Ziraat Fakültemizle beraber bu güller tekrar halkla buluşacak. Umuyoruz ki bu kültür tekrar canlanarak, tekrar yaşamaya devam edecek” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .