Kırşehir’de “Gözünden Anlarım” projesi

Kırşehir’de “Gözünden Anlarım” projesi

09.01.2018

KOP tarafından desteklenen proje ile madde bağımlılığının erken tespiti için öğrenciler ile anne ve babalara eğitimler verilecek…

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğünün bölgesel kalkınma programı KOP SOGEP kapsamında sunduğu “Gözünden Anlarım” projesi KOP Başkanlığı tarafından destekleniyor.
Proje kapsamında madde bağımlılığının erken tespiti için öğrenciler ile anne ve babalara eğitimler verilecek.
Bölgesel sosyal kalkınma programı olarak tasarlanan KOP SOGEP ile Kalkınma Bakanlığının yürüttüğü Sosyal Destek Programı’nın (SODES) uygulanmadığı iller olan Karaman,
Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Nevşehir’deki yoksulluk, göç ve kentleşme gibi sorunlardan kaynaklanan sosyal sorunları gidermeye, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmeye ve toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamaya yönelik sunulan projelerden 30 proje kabul edildi.
Kırşehir’in de “Gözünden Anlarım” projesi desteklenmeye değer görüldü.
8 ay sürecek proje kapsamında madde bağımlılığının erken tespit edilebilmesi amacı ile liselerde öğretmenlere, liselerde çocuğu bulunan anne babalara ve lise öğrencilerine uzmanlar tarafından eğitimler verilecek.
Projenin amacına ilişkin, “Gördüklerimiz ve duyduklarımız göstermektedir ki madde bağımlısı genç sadece kendisine değil çevresine de zarar vermektedir. Madde bağımlısı genç ailesi, arkadaşları ve sosyal çevresi ile bağlarını koparmaktadır. Dersleri ile alakasını kesmekte sadece kendisi gibi olan kişilerle arkadaşlık kurmaktadır. Bağımlı genç bazen de bağımlısı bulunduğu maddeyi alabilmek için çeşitli illegal para bulma yollarına kalkışmakta, okulda ya da çevresinde adli olaylara karışabilmektedir.
Bu durumun en acı tarafı ise gerek aileler, gerekse öğretmenler uyuşturucu kullanımı ile ilgili çokça haber duyuyorken uyuşturucunun nasıl bir şey olduğunu bilmemektedir. Özellikle uyuşturucu kullanan bir gencin vücudundaki değişimi ergenlik ile karıştırmakta ve durum ortaya çıktığında çok geç kalınmaktadır” denilirken, proje ile Kırşehir merkez ve ilçelerindeki tüm liselerde tespit edilen öğretmen ve velilere genel kapsamı ile madde bağımlılığını erken teşhis, öğrenci ya da çocukta meydana gelen değişikleri fark etme, gözlemleme ve olası risklerde nasıl davranılması gerektiği konularında eğitim verilecek.
Broşür ile Kırşehir kamuoyunun dikkati çekilecek, öğretmenler için yardımcı materyal geliştirilecek ve öğrencilere değişik ödüllendirmeler yapılacak.
BU ARADA Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün KOP Okuyor kapsamında Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün “Gençlerimiz Tarihini Okuyor”, Akçakent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün “Kitap Evi”, Akpınar Fatih Sultan Mehmet İlkokulunun “Fatihler Okuyor”, Akpınar Dr. Bektaş Türkkanı İlkokulunun “Yemeğimi Yedim, Kitabımı Okuyorum”, Mucur Hacı Derviş Rasim Ünsal İlkokulunun “Minik Yazarlar Kütüphanesi”, Merkez Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulunun “Arkası Yarın”, Öğretmen Ömer Aydın İlkokulunun “Tarihimizi ve Kültürümüzü Okuyoruz” projeleri kabul edilerek desteklenecek.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .