Kırşehir’de Gıda Güvenliği Eğitimleri veriliyor

Kırşehir’de Gıda Güvenliği Eğitimleri veriliyor

22.04.2015

“Tarladan Tabağa Gıda Güvenliği” temasıyla Kırşehir’de eğitim programları düzenlenirken, bu kapsamda Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda eğitim verildi…

KIRŞEHİR’DE 7 Nisan Dünya Sağlık Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Anayasası’nın 7 Nisan 1948’de yürürlüğe girdiği 7 Nisan her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanırken, Kırşehir’de de bu yıl “Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği” temasıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
Dünya Sağlık Günü için bu yıl belirlenen “Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği” teması çerçevesinde toplumda gıda güvenilirliği konusunda farkındalık yaratılması ve konuya ilişkin paydaşların rollerinin öneminin vurgulanmasının hedeflenirken, ilimiz Kırşehir’de Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından eğitim programı düzenlendi.
7 Nisan 1948 tarihinden bu yana her yıl farklı temalar kapsamında çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Kırşehir’de Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda eğitim verildi.
Dünya Sağlık Günü’nde dünya genelinde önemli bir halk sağlığı problemi gündeme getirilirken, 2015 yılı Dünya Sağlık Günü teması “Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği” olarak belirlendi.
Toplumda gıda güvenilirliği sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratılması hedefi doğrultusunda da Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hükümlüleri bilgilendirmek amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Ana Çocuk Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Aslıhan Kılıç Torun ve Hemşire Gülay Uludağ tarafından konu ile ilgili eğitim verildi.
BU ARADA ‘Gıda Güvenliği (Food Security) ve Gıda Güvenilirliği (Food Safety)’ son yıllarda halk sağlığı açısından önemi giderek artan konulardan biri olurken, gıda güvenilirliği; gıda ürünlerinin tarladan tabağa kadar, üretimin her aşamasında gerekli kontrolleri yapılmış, sağlıklı ve güvenilir biçimde elde edilme süreci olarak tanımlanıyor.
Bir başka deyişle gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve diğer her türlü zararın bertaraf edilmesi için alınan önlemler bütünüdür. Güvenilir gıda üretimi temiz havada, temiz topraklarda ve temiz suyla başlar. Üretim sırasında doğru, koruyucu önlemlerin kullanılmasıyla devam eder. Hasat ve sonrasındaki tüm işlemlerde de sağlığı tehdit eden risklerin dikkate alınması ve önlenmesi gereklidir. Herhangi bir aşamadaki zayıflık gıda güvenilirliğinin yitirilmesine neden olabilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .