Kırşehir’de geçen ay 299 konut satıldı

Kırşehir’de geçen ay 299 konut satıldı

28.03.2015

Kırşehir’de geçen ay 299 konut satıldı   KIRŞEHİR’DE Şubat ayında 299 konut satışının yapıldığı bildirildi. Ocak ayında 265 konutun satıldığı Kırşehir’de konut satışının yüzde 10 artış gösterdiği belirlenirken, komşu ilde aynı dönemde satışların yüzde 45 artması dikkat çekti. Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinin bağlı olduğu TÜİK Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş’un yaptığı açıklamaya göre, […]

KONUT

Kırşehir’de geçen ay 299 konut satıldı

 

KIRŞEHİR’DE Şubat ayında 299 konut satışının yapıldığı bildirildi.

Ocak ayında 265 konutun satıldığı Kırşehir’de konut satışının yüzde 10 artış gösterdiği belirlenirken, komşu ilde aynı dönemde satışların yüzde 45 artması dikkat çekti.

Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinin bağlı olduğu TÜİK Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş’un yaptığı açıklamaya göre, Kırşehir’de satılan konut sayısı geçen ay 299 konut olarak gerçekleşti.

Türkiye’de 2015 Şubat ayında 95 021 konut satılırken,  Kırşehir ve yakın illerde konut satışları da açıklandı.  Buna göre Kırıkkale’de, 2015 Şubat ayında 426,

Aksaray’da, 382, Niğde’de 340 ve Nevşehir’de, 239 konut satıldı.

Kırşehir’de konut satışlarının bütün olumsuzluklara rağmen iyi olduğunu belirten emlakçılar, satışlarının önümüzdeki aeylarda biraz daha artacağına inandıklarını söylediler.

Şehrimizdeki emlakçılardan Tahir Yalçın, kış mevsimi nedeniyle satışların durgun olduğunu, ancak Temmuz ve ağustos aylarında yurt dışından gelecek vatandaşlarla birlikte satışlarının biraz daha artacağına inandıklarını söyledi.

Dövizdeki artışların konut satışlarını olumsuz yönde etkilediğine dikkati çeken Tahir Yalçın, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Dövizdeki ani yükseliş her kesimi olduğu gibi konut sektörünü da olumsuz etkiledi. Kimse dövizini bozdurup konut almayı düşünmüyor. Ayrıca döviz artışları bütün piyasaları olduğu gibi konut sektöründeki maliyetleri de arttırdı. Daha önce 150-200 bin lira arasında satılan konutların 250-300 bine çıktı. Bu da satışların daha da durmasına neden olacaktır diye düşünüyorum. Fiyat artışları sadece yeni konutları değil, Kırşehir’de eski konut fiyatları da artırdı.  Kırşehir’de vatandaşlarımızın konut tercihi genelde bütçeye göre oluyor. Ama sıfıra doğru yönelme, daha iyiye doğru yönelme var. İkinci eli tercih edenler gelir durumu düşük olanlar, ama genelde yeni binalarda talep fazlasıyla var. Şehir merkezinde arsa kalmayınca Yenice Mahallesi, Ahi Evran Mahallesi, Kuşdilli Mahallesi’nde konut yapımları arttı. Ahi Evran’da konut fiyatları 250-300 bin liradan başlıyor. Diğer mahallelerde ise 150-150 bin liradan alıcı buluyor. Kiralarda şehir merkezinde en düşüğü 500 liradan başlıyor. Öğrenciler ile Irak ve Suriye’den gelenlerle birlikte kiralarda da artış var”

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .