Kırşehir’de fotoğrafçılar, yaz düğünleri için randevu veriyor

Kırşehir’de fotoğrafçılar, yaz düğünleri için randevu veriyor

10.03.2018

1 ay sürecek olan Ramazan ayının ardından Kırşehir’de yoğunlaşacak düğünler öncesi fotoğrafçılar randevu vermeye başladı

İslâm alemince 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayının her yıl 10 gün öne gelmesi, düğün yapacak çiftleri ve ailelerinin hazırlıklarını şimdiden yoğunlaştırdı.
Kırşehir’de düğünlerin genelde Haziran-Eylül aylarında yoğun yapılması nedeniyle organizasyon, fotoğrafçı, gelinlikçi, kuaför, düğün salonu gibi birçok esnaf son iki haftadır yoğunluk yaşamaya başladılar.
Düğün tarihlerini kesinleştiren ve düğün sezonu hazırlıklarını hızlandıran çiftler, Kırşehir’deki düğün sektörünün hareketlendirmesine neden oldu.
Çiftler şimdiden salonda düğün yapmak isteyenler şehrimizdeki düğün salonlarını kiralayıp kopara vermeye başlarken, kuaför ve fotoğrafçılarla da randevu almaya başladılar bile…
İşte şehrimizde fotoğraf çekimleri yapan Stüdyo Güneş işletmecisi Mehmet Öner, düğün tarihlerini kesinleştiren çiftlerin, randevu için geç kalmamaları gerektiğini açıkladı.
Çiftlerin Ramazan ayından sonra düğünlerini yapmak için randevuları arttırdığını belirten Öner, “Düğün tarihini kesinleştiren çiftler, düğün fotoğrafçılarını hep en son plana atıyorlar. Bu yüzden de dükkan dükkan boş yer bulmaya çalışıyorlar. Düğün bir kere yapılıyor. İşlerini şansa bırakmasınlar” dedi.
DIŞ MEKAN ÇEKİMLERİ MODA OLDU
Geçmiş yıllarda gelin-damat ve yakınlarının stüdyoda bir araya gelerek toplu fotoğraf çektirdiğini ifade eden Öner, son yıllarda ise dış mekan çekimlerinin yaygınlaştığını söyledi.
Dış mekan çekimlerinin sadece Kırşehir’de değil tüm Türkiye’de moda haline geldiğini belirten Öner, “Kaman Japon bahçeci Kırşehir için gözde mekanlardan biri. Aynı şekilde Şu anda Tarihi Ağalar Konağı, Güzler Parkı, Masal Parkı, Kent Park popüler durumda. Çiftlerin de ilk tanıştıkları yerlere gidiliyor. İsteğe göre mekanlar değişebiliyor” diye konuştu.
EVLENECEK ÇİFTLERİN CEBİ YANACAK!
Her geçen yıl düğün masraflarının artması özellikle evlenecek çiftleri ve ailelerini düşündürüyor.
Yemekli bir düğün yapmak isteyen çiftler 500 kişilik bir davetli için 20 bin lira, pastalı-meşrubatlı düğün için 7-8 bin lira ödemek zorunda.
Düğünün sadece salondan ibaret olmadığını, buna kına gecesi, altın, beyaz eşya, halı, mobilya gibi yeni bir evin döşenmesi için de en az 50 bin liraya ihtiyaç olduğunu belirten anne ve babalar, çocuklarının mürüvvetini görmek için yıllardır hazırlık yaptıklarını, onlar için yapabildikleri birikintileri harcayacaklarını, yetmediği takdirde borçlanacaklarını söylediler.
Düğün sezonunun açılması ve çiftlerin hazırlıklarını hızlandırması, davetiye, salon, gelinlik, damatlık, takı, ayakkabı, kuaför, pasta, çiçek, fotoğraf ve video çekimi ile organizasyon işi yapan şirketlerin de aralarında bulunduğu 20’den fazla iş kolunu etkiliyor.
Kırşehir’de birçok insanın belki de bir kez yaşayacağı bu mutlu anın maliyeti 30-40 bin liradan başlıyor. Bu paraya sahip olmayan çiftler ise ya taksit seçeneklerinden yararlanıyor ya da organizasyon firmalarının hazırladığı kampanya paketlerini değerlendiriyor.


MOBİLYA TERCİHLERİ FİYATLARI UÇURABİLİYOR
Evlenecek çiftlerin düğün öncesi, evleri için yapacakları alışverişler tercihe göre binlerce lirayı bulurken, en uygun mobilya alışverişleri çeyiz paketi olarak 10 bin liradan başlıyor. Beyaz eşyada tercih edilecek marka ve modellere göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Teknolojinin gelişmesiyle akıllı aletlerin üretilmesi ve özellikle mobilya ürünlerindeki değişik model ve markaların piyasada yer alması, evlenecek çiftlerin işini zorlaştırıyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .