Kırşehir’de fırıncılar rekabette, ekmek 39-49 kuruş oldu

Kırşehir’de fırıncılar rekabette, ekmek 39-49 kuruş oldu

03.02.2015

Kırşehir’de fırıncılar arası rekabetten yine vatandaş zarar görecek… Şu anda fırıncıların rekabeti nedeniyle farklı ve düşük fiyattan satılan ekmeğin 90 kuruşa kadar zamlanması bekleniyor… Kırşehir’de fırınlar arasındaki rekabet ekmeğin fiyatının düşmesine neden olurken, tekelleşmeye doğru giden bu rekabetten yine vatandaş zararlı çıkacak… KIRŞEHİR’DE yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan ekmek fiyatlarında yine karmaşa yaşanıyor. […]

Kırşehir’de fırıncılar arası rekabetten yine vatandaş zarar görecek… Şu anda fırıncıların rekabeti nedeniyle farklı ve düşük fiyattan satılan ekmeğin 90 kuruşa kadar zamlanması bekleniyor…

Kırşehir’de fırınlar arasındaki rekabet ekmeğin fiyatının düşmesine neden olurken, tekelleşmeye doğru giden bu rekabetten yine vatandaş zararlı çıkacak…

KIRŞEHİR’DE yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan ekmek fiyatlarında yine karmaşa yaşanıyor.
Kırşehir’de fırıncılar arasındaki rekabet ekmek fiyatını düşürdü ve ekmek 39 kuruş ile 60 kuruş arasında satılmaya başlandı.
Fiyatların düşmesi vatandaşın yüzünü güldürürken, fiyatların düşmesi tükettiğimiz ekmeğin ne kadar sağlıklı olduğunu da akıllara getiriyor.
Kırşehir’de yıllardır ekmek fiyatlarında yaşanan karmaşa devam ediyor. Fırınların rekabeti market ve bakkallara da yansırken, 2013 yılında da 45 kuruşa kadar düşen ekmek fiyatları bakkal ve marketlerde neredeyse yarı yarıya fiyatlarla satılıyor.
Kırşehir’de bazı marketlerde 39 ile 49 kuruşa satılan ekmek, bakkallarda 60 ile 70 kuruş arasında satılıyor.
Ekmek fiyatlarındaki bu karmaşanın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından sonlandırılması noktasında zamma neden olacağı belirtilirken, bazı marketlerde bu hafta başı itibariyle 60 kuruşa satılan ekmeğin fiyatının daha 39 ile 49 kuruşu kadar düştüğü ve daha da düşeceği, bunun da fırıncılar arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı söyleniyor.
Söz konusu fiyat karmaşasının tekelleşmeye doğru gittiği ve bundan yine halkın zarar göreceği belirtilirken, rekabetin büyük bir oranda zamla sonlandırılabileceği dillendiriliyor.
Şu anda fiyatlardan memnun olan vatandaşların bilinçli olmadığı, sadece şu an için aldıkları fiyatı bildikleri, bu rekabetten yine vatandaşın zararlı çıkacağına dikkat çeken konuya vakıf çevreler, bu indirimin zammın sinyali olduğuna dikkat çekiyorlar.
Ekmekteki bu fiyat karmaşasının 15-20 gün daha devam edeceği, fırıncıların ekmeğin fiyatının 85 kuruş olmasını istediğini belirten konuya vakıf çevreler, “Sofraların vazgeçilmezi ekmek, ekonomik krizlerle birlikte vatandaşın sofrasına eksilterek koyduğu bir gıda haline dönüşürken, Kırşehir’de ekmek üretimi noktasında yaşanan sorunların ardı arkası gelmiyor. Yıllardır fırıncıların fiyatlarda karmaşa yaratarak, fiyatları istedikleri gibi belirlemesine bir son verilmeli” şeklinde tepkilerini dile getirerek, tekelleşme noktasında yapılan bu tür fiyat oyunlarına Kırşehir Belediyesi ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nın el koymasını beklediklerini ifade ettiler.
ÖTE YANDAN ekmekte yaşanan fiyat karmaşası pidede de yaşanıyor.
Kırşehir’de pide fırınlarında da gramajı düşük pideler yüksek fiyatı satılıyor. Normalde 250 gram pidenin fiyatının 70 kuruştan satılırken, pidenin hem gramajı 200’e düşürülüyor, hem de fiyatı artırılarak, pişirme ücreti adı altında 90 kuruş ile 1 lira satılıyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .