Kırşehir’de FETÖ/PDY davası sürüyor

Kırşehir’de FETÖ/PDY davası sürüyor

19.07.2017

Örgütün il yapılanmasında yer aldıkları öne sürülen 19’u tutuklu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi

Kırşehir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, örgütün il yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen 19’u tutuklu 25 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 14 tutuklu sanık ve tutuksuz yargılanan 6 kişi ile avukatları katıldı. Tutuklu 5 sanık ise bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşma salonuna bağlandı.
Duruşmada, etkin pişmanlıktan yararlanan 2 tanık, SEGBİS üzerinden ifade verdi, bir tanığın talimatla alınan ifadesi okundu. Sanıklar ve avukatlarının tanık ifadeleri ile ilgili savunmaları alındı. Avukatlar, tanıklara, sanıkları neredeki mütevelli toplantısında ne zaman gördüklerini yer ve zaman bildirerek söylemelerini talep ederek, müvekkillerinin tahliyesini istedi.
Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Eylül’e erteledi.
Kırşehir’de faaliyet gösteren 3 şirkete, FETÖ/PDY’ye finans sağlandığı ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 1 Nisan 2016’da kayyum atanmıştı. Farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan, örgütün il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 25 kişiden 17’si tutuklanmıştı.
Sanıklar hakkında “FETÖ/PDY üyeliği, örgüte finans ve eleman sağlamak, örgüt adına toplantılar organize etmek, 16 gayrimenkulü usulsüz işlemlerle 2007 ve 2008 yıllarında örgüte kazandırmak” suçlarından dava açılmıştı.
Tutuksuz yargılanan 2 sanık, önceki duruşmalarda tutuklanmıştı.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .