Kırşehir’de FETÖ/PDY davası

Kırşehir’de FETÖ/PDY davası

25.10.2017

Örgüt üyesi olduğu ve ByLock kullandığı iddiasıyla yargılanan sanık tahliye edildi
Sağlık çalışanı 5’i tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi

Kırşehir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında açılan davada tutuklu yargılanan sanık, tahliye oldu.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık L.Y. ve avukatı katıldı. Savunması alınan sanık, iki telefon hattı bulunduğunu, hiç birine örgütün gizli yazışma programı ByLock’u yüklemediğini ileri sürdü.
Mahkeme başkanının, “Bir telefon hattında kullanılan ByLock programı Ankara’dan HTS kaydı veriyor. Ankara’da yaşadın mı?” sorusu üzerine L.Y., Ankaralı olduğunu ancak 1990’lı yıllardan itibaren Kırşehir’in Kaman ilçesinde oturduğunu söyledi.
Başkanın, hattını başkasının kullanıp kullanmadığını sorması üzerine sanık, hattını bir süre yeğenine verdiğini söyledi.
L.Y., yeğeninin Kastamonu’da üniversite öğrencisi olduğunu ve hattını bir süre kullandıktan sonra iade ettiğini anlattı. Kayıtları inceleyen mahkeme heyeti, hattın Kastamonu’dan da HTS kaydı verdiğini belirledi.
Mahkeme heyeti, L.Y.’nin adli kontrol kararıyla tahliyesine, yeğeni S.Y. hakkında soruşturma başlatılması için Cumhuriyet Savcılığına yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
BU ARADA Kırşehir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 5’i tutuklu 11 sağlık çalışanının yargılanmasına devam edildi.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, örgüt üyeliğinden yargılanan tutuklu sanıklar A.R.G., H.İ.Ş., N.Y., T.D., Y.G. ile 6 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.
Mütalaasını veren savcı, sanıkların mevcut hallerinin devamını istedi.
Sanıklar, sağlık ve ailevi sorunlarını gerekçe göstererek, tahliyelerini talep etti.
Mahkeme heyeti, Y.G.’nin tahliyesine, 4 sanığın tutukluluk hallerinin devamına, önceki duruşmada elektronik kelepçe uygulaması şartıyla tahliye edilen 4 sanık hakkında bu uygulamanın kaldırılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .