Kırşehir’de evde sağlık hizmetlerinde tatil yok…

Kırşehir’de evde sağlık hizmetlerinde tatil yok…

11.10.2017

2010 yılında başlayan Evde Sağlık Hizmeti’nden Eylül 2017 ayı sonuna kadar 4 bin 912 hastaya hizmet verildi

Evde Sağlık Birimi, haftanın 7 günü hizmet vermeye devam ediyor, 444 38 33 numaralı telefondan talepler iletilebilecek…

 

KIRŞEHİR’DE 2010 yılında hizmet vermeye başlayan Evde Sağlık Birimi’nin sunduğu hizmetten 7 yılda 4 bin 912 hasta yararlandı.
Daha önce Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ve Kırşehir’de sağlık birimlerine gidemediği için hizmet alamayan hastalara evde sağlık hizmeti veren Evde Sağlık Hizmet Birimi Kamu Hastaneleri Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmetlerine devam edecek.
Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesi için Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü’nce 2010 yılında hizmete sunulan Evde Bakım Birimi, 26 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı olarak hizmete devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar tarafından Evde Sağlık Hizmetlerinin sunulmasına dair yönetmelik 27.02.2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve bu yönetmelikte evde sağlıkla ilgili görev, yetki ve sorumluluklar tanımlanmış, koordinasyon görevi ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna verilmişti. Ancak Sağlık Bakanlığı THSK Toplum Sağlığı Hizmetleri daire Başkanlığı’nın yazısı ile bu hizmetlerin koordinasyonunun ve birincil hizmet sunum yerlerinin Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve bu kuruma bağlı Kamu Hastane Birliklerinin olmasının daha uygun olduğu kararlaştırıldığı bildirilirken, 26 Temmuz 2017 tarihinde Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’nce evde sağlık hizmetlerinin koordinasyonu ve birincil hizmet sunumuna başlandı.
Evde Sağlık Birimi; Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı koordinasyon merkezi ve bu merkeze bağlı olarak, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kaman Devlet Hastanesi, Mucur Ek Hizmet Binası ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olmak üzere 4 birim olarak haftanın 7 günü, bir uzman hekim, 4 pratisyen hekim, 1 diş hekimi, 20 sağlık personeli, 5 adet ekip aracı ve şoförler ile hizmet sunmaya devam ediyor.
Evde Sağlık Biriminde görevli Dr. Abdullah Buğra Can, “Evde Sağlık Birimimizden hizmet almak isteyen, sağlık kuruluşuna gelemeyecek durumda olan vatandaşlarımız 7 gün 24 saat hizmet veren ulusal çağrı merkezini 444 38 33 numaralı telefonu arayıp taleplerini iletebilmektedirler. Talepleri olumlu bulunan hastalarımız ilk 24 saat içerisinde ziyaret edilmekte ve ev ortamında ekiplerimizce hizmetin gereği olarak yapılması uygun olan tüm tıbbi işlemler hastalarımızın imkanlarına sunulmaktadır. İlimizde 2010 yılından itibaren Evde Sağlık Hizmeti sunumuna başlanmış olup, Eylül 2017 ayı sonuna kadar 4 bin 912 hastaya hizmet verilmiş, şu an itibarı ile 732 hastanın süreci aktif olarak devam etmektedir” açıklamasında bulundu. HABER MERKEZİ



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .