Kırşehir’de et fiyatları arttı, vatandaş et yiyemiyor

Kırşehir’de et fiyatları arttı, vatandaş et yiyemiyor

28.03.2015

Kırşehir’de et fiyatları arttı, vatandaş et yiyemiyor   Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Fiyatı kasaplar değil, spekülatörler yükseltiyor”   SON aylarda Kırşehir’de et fiyatlarının gözle görülür oranda artması vatandaşları et yiyememelerine neden oldu. Geçtiğimiz aylarda 25-30 biradan satılan dana etinin 35 birayı geçtiğini belirten vatandaşlar, et alamaz ve yiyemez olduklarını söylüyorlar. Kasaplar kesim fiyatlarının […]

ET

Kırşehir’de et fiyatları arttı, vatandaş et yiyemiyor

 

Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Fiyatı kasaplar değil, spekülatörler yükseltiyor”

 

SON aylarda Kırşehir’de et fiyatlarının gözle görülür oranda artması vatandaşları et yiyememelerine neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda 25-30 biradan satılan dana etinin 35 birayı geçtiğini belirten vatandaşlar, et alamaz ve yiyemez olduklarını söylüyorlar.

Kasaplar kesim fiyatlarının artmasının et fiyatlarını arttırdığını belirtirken, Kırşehirliler “Zorlaşan yaşam koşulları ve hayat pahalılığı et fiyatlarına da yansıdı. Kırşehir tarım ve hayvancılık şehri olmasına rağmen ne yazık ki hem et fiyatlarını, hem de sebze ve meyveyi pahalıya yiyor. Son aylarda et fiyatlarının artışa geçmesi ile artık evimize et alamaz olduk. Bizler de siyah et yerine beyaz eti tercih ediyoruz” diye konuştular.

VATANDAŞLAR GİBİ KASAPLAR DA DERTLİ

Et fiyatlarının vatandaşları olduğu gibi kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini belirten Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Eskiden vatandaşlarımız 2-3 kilo et alıyorlardı. Şimdi kilo yerine gramla almaya başladılar. Onlar da haklı. Fiyatlar yüksek olduğu için alamıyorlar. Biz de kargas eti alırken yüksek alıyor, mecburen fiyatlarımıza ekliyoruz. Fiyatı kasaplar değil, spekülatörler yükseltiyor. Biz istiyoruz ki et fiyatları ucuz olsun, herkes et alıp yesin. Biz de çok et satıp para kazanalım” diye konuştu.

UZMANLAR ET YİYİN DİYOR AMA…

Her yıl çeşitli spekülasyonlarla artış gösteren et fiyatları ithalat gibi dönemsel müdahalelerle düşse de artık et satın almak isteyen tüketiciler iki defa düşünüyor. Bu da etin sofralarımızda daha az yer almasına neden oluyor ve beraberinde sağlık sorunlarını getiriyor. Beslenmemizde önemli bir yer tutan ve zengin bir protein kaynağı olan et dengeli tüketildiği zaman çok faydalı. Uzmanlar haftada iki gün kırmızı, iki gün tavuk ve iki gün balık eti yememiz gerektiği konusunda söz birliği ediyorlar. Fakat et fiyatlarının artmasıyla Türkiye’deki et tüketimi düşmeye devam ediyor. Bu da toplum genelinde doğru ve sağlıklı beslenme konusunda ciddi sorunlar yaratıyor. Sağlıklı beslenme açısından son derece önemli olan eti, her yaştan insanın düzenli olarak tüketmesi gerekiyor.

NEDEN UCUZ ET YİYEMİYORUZ?

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Bu ülkeye tekrar ithal et sokmak isteyenler var. Memlekete dışarıdan çok fazla et geldi. Gelen etin karşılığında hiç kimse ucuz et yemedi” dedi.

Tunç, Aksaray Ticaret Borsası’nda düzenlenen bölge istişare toplantısında, Türkiye’de geçmiş yıllarda et ithalatının belli bir kesim tarafından yapıldığını söyledi.

Ülkenin bu ithalattan olumsuz etkilendiğini savunan Tunç, “Et sektörü, 2010 yılında büyük firmaların elindeydi. Büyük işletmeler, kazanıyorsa yapıyordu. Bu işletmeler hesap ve kitabını yapıyor, ona göre hareket ediyordu. Türkiye bundan olumsuz etkilendi” diye konuştu.

Tunç, Türkiye’de et ithalatına ihtiyaç olmadığını belirterek, “Dünya’da her şeyin bir maliyeti vardır. Türkiye’de ‘yurt dışından gelen her şey ucuzdur’ mantığı var. O zaman hiçbir şey üretmeyelim. Dışarıdan buraya getirelim. Böyle bir şey olamaz. Üretim mutlaka olmalı. Üretim yaparken de mutlaka bilinçli ve kaliteli üretim yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, Ramazan ayında et fiyatlarının yükselip, yükselmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Tunç, şunları kaydetti:

“50-60 liraya bonfile et var. Bonfile de 300 kiloluk hayvandan 3 kilo çıkıyor. Bugün kıyma 20-23 lira. Bu pahalı bir rakam değil. Bu ülkeye tekrar ithal et sokmak isteyenler var. Memlekete dışarıdan çok fazla et geldi. Gelen etin karşılığında hiç kimse ucuz et yemedi. Türkiye’ye o eti getirenler, istedikleri fiyata sattı. Dışarıdan etin gelmesi demek, ucuz et anlamına gelmez. Bu yüzden kendi üreticimize sahip çıkmamız gerekiyor. Üretici önünü gördüğü zaman üretir. Yeter ki bu işin devam edilebilirliğini görsünler.”

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .