Kırşehir’de esnaf kepenk indiriyor, kiralık işyerleri artıyor!..

Kırşehir’de esnaf kepenk indiriyor, kiralık işyerleri artıyor!..

02.12.2018

Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı halkın alım gücünü düşürdü, esnaf iş yapamaz hale geldi Kırşehir’de esnaf kepenk indiriyor, kiralık işyerleri artıyor!.. Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahi esnafının zor günler geçirdiğini, destek olmaması halinde kapanan işyeri sayısının her geçen gün artacağını açıkladı Ekonomik kriz altında doğru dürüst iş yapamayan Kırşehir’deki esnaflar, […]

Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı halkın alım gücünü düşürdü, esnaf iş yapamaz hale geldi

Kırşehir’de esnaf kepenk indiriyor, kiralık işyerleri artıyor!..

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahi esnafının zor günler geçirdiğini, destek olmaması halinde kapanan işyeri sayısının her geçen gün artacağını açıkladı

Ekonomik kriz altında doğru dürüst iş yapamayan Kırşehir’deki esnaflar, yüksek kiralar karşısında zor günler yaşarken, ya işyerini kapatıyor, ya da fiyatı daha uygun olan kenar semtlere taşınmak zorunda kalıyor.
Kırşehir’in en işlek caddeleri olan Terme, Ankara, Lise ve Atatürk Caddelerinde kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Kırşehirli küçük esnaf ve sanatkârlar, bunun sebebinin dışarıdan gelen büyük marka mağazalardan kaynaklandığını söylediler.
Cadde üzerinde 20-40 m2 arasındaki bir işyerinin aylık kirasının 8-10 bin liradan başladığını, daha büyük metrekaredeki işyerlerinin 50-60 bin liraya kadar yükseldiğini belirten esnaflar, bu rakamlarla işyeri açmanın, işyeri kiralamanın mümkün olmadığını söylediler.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahi esnafının zor günler geçirdiğini, destek olmaması halinde kapanan işyeri sayısının her geçen gün artacağını açıkladı.
Döviz kurundaki artışların her sektörü olumsuz yönde etkilediğini toptancı firmaların ürünlerin fiyatlarını iki katına çıkardığını, bu durumun da halkın alım gücünü olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Başkan Öztürk, son bir ayda döviz kurundaki düşüşe rağmen fiyatlarda her hangi bir düşüş olmamasını da yadırgadığını söyledi.
Öztürk, “Kırşehir esnafı sattığı ürünlerin büyük kısmını toptancı firmalardan alıyor. Ancak bu firmalar döviz kurundaki artışı gerekçe göstererek Ağustos ayından itibaren ürünlerinin fiyatını hemen hemen iki katına çıkardılar. O zaman dolar 6,5-7 lira, Euro 7-8 lira idi. Bugün dolar 5, Euro 6 lira civarında seyrediyor. Ama nedense hiçbir üründe fiyatlar aşağıya çekilmiyor. Tabi bu da doğal olarak esnafımızı olumsuz yönde etkiliyor. Sattığı ürünlerin fiyatı yüksek olunca halkımızın alım gücü olmuyor. Böyle olunca da halkımız da. Esnafımız da çok zorumda. Hükümetin önce büyük firmalar nezdinde fiyatlarda bir indirime gitmesini sağlamalı, halkımıza ve esnafımıza nefes aldırmalı. Bunun için de elektrik, doğalgaz ve akaryakıtta ciddi indirimler yapılmalı ki, piyasalar açılmalı. Halkımız ve esnafımız rahatlamalı. Bu şartlarda Kırşehir’de Ahi esnafının iş yapabilmesi mümkün değil. Bırakın iş yapmayı iflas bayrağını çeker. Zaten bugün ana caddelerde, yeraltı çarşısında işyerleri tek tek boşalmaya ve kapılarına kiralık levhaları da asılmaya başlandı” dedi.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir’deki kiraların büyük holding ve şirketlerin işyeri olarak kiraladığı yüksek rakamlardan kaynaklandığını belirterek “Biz yıllardır bu konuda uğraş veriyoruz. Büyük alış-veriş merkezlerinin şehir dışına çıkarılmalı. Çıkarılsın ki şehirdeki küçük esnaf ve sanatkârlar ayakta durabilsin. Bizim büyük alışveriş merkezlerini şehir dışına kaldırma diye bir imkânımız yok. Onların şehir içinde yüksek fiyatta işyeri kiralamalarına da müdahale etme şansımız yok. Bu durum küçük esnaf ve sanatkârlarımızı büyük sıkıntıya ittiğini de biliyoruz. Şehir içindeki büyük alışveriş merkezleri mutlaka şehir dışına çıkarılmalıdır. Bu konuda Konfederasyonumuzun da hükümetle bu konuda çabaları var. İnşallah bu gerçekleşir de şehrimizdeki hem küçük esnaf ve sanatkârlarımız iş yapabilecek ve işyeri kiralayabilecek duruma gelir” dedi.
Kırşehir’deki küçük esnaflar ise, Kırşehir’e gelen yabancı marka mağazaların kiraları yükselttiğini, bunun önüne geçmek için şehir dışına bir alışveriş merkezinin yapılması gerektiğini belirten esnaflar, bu konuda gazetemize gelerek tepkilerini şöyle dile getirdiler:
“Kırşehir’de küçük esnaf ve sanatkârlarımız zaten iş yapamaz durumda. Günlük masrafını bile karşılayamayan esnaflarımız şimdi de kira sıkıntısı ile karşı karşıya. Birkaç yıl önce en yüksek kiralar Ankara Caddesi’nde idi. Şimdi ise Terme Caddesi’nde. Birkaç yıl önce bu caddede20-30 m2’lik bir işyeri 2-3 bin liraya tutulurken, şimdi 10 bin liradan aşağı değil. Ne oldu da bu kadar kiralar arttı diye kafa yormaya gerek yok. Çünkü dışarıdan gelen büyük ve marka mağazalar bizim 3-5 bin liraya tutamadığımız işyerlerini 40-50 bin liraya tutabiliyor. Böyle olunca Kırşehir’de hiçbir küçük esnaf ve sanatkarın bu caddelerde işyeri açma şansı yok. Bugün yüksek kiradan dolayı para kazanamayan ve işyerini kapatmak isteyen de dükkanını boşaltırken 100-150 bin liralık hava parası istiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kaldı ki Terme Caddesi’nde 50-60 bin liraya işyeri kiralanınca, diğer işyeri sahipleri de kiracılarını yükseltin diye bizleri köşeye sıkıştırıyor. Ne yapacağız bilemiyoruz. Zaten Kırşehir’de doğru dürüst iş yapabileceğimiz, işyeri olarak kiraya tutabileceğimiz yer yok. Ana caddelerde yılların eski binaları bakımsız ve pislik içinde. Bu iş hanlarda faaliyet göstermek mümkün değil. Gerekirse büyük bir alış-veriş merkezi yaptırarak başka illerden gelecek büyük mağazaları ve markaları burada toplamalı. Yoksa bu durum Kırşehir’deki küçük esnaf ve sanatkârları batıracak. Yüksek kirayla tutan esnaf borcunu ödeyemez durumda. Bu konuda yetkililer artık harekete geçmeli ve bu sorunumuzu çözmelidirler.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .