Kırşehir’de ekonomik refah güçlendiriliyor

Kırşehir’de ekonomik refah güçlendiriliyor

20.07.2017

Kırşehir gençleri, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikte geliştirilerek, ticaret ve yatırım teşviki ile şehrimiz ekonomisini güçlendirmeye katkıda bulunacak…


KIRŞEHİR’DE AB projeleri kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ekonomiye dönük bir proje hazırlandı. STEM eğitimine büyük bir önem veren Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimizde ve bölgemizde STEM’le ilgili bir farkındalık yaratmak; okulları, sivil toplum kuruluşlarını (STK), diğer eğitim kurumlarını ve politika belirleyicilerini STEM eğitiminin önemi hakkında bilgilendirmek ve STEM eğitimi ile ilgili Türkiye’ye özgü eğitim programları geliştirmek için  “STEM Farkındalık ve Okuryazarlık Atölyesi Projesi”ni hazırladı.

Toplam bütçesi 120 bin TL olan “STEM Farkındalık ve Okuryazarlık Atölyesi Projesi” ile şehrimizin ekonomik refahını güçlendirilmesi öngörülüyor.ABD-TÜRKİYE Büyükelçiliği Küçük Hibeler Programı kapsamında ekonomik refahın güçlendirilmesi, ABD ve TÜRKİYE arasındaki ticareti ve yatırımı teşvik eden, Türk gençleri için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği (STEM) destekleyen projeler kabul görüyor.

Projenin amaçlarını, “Teknoloji ve iletişim alanlarında donanımlı öğretmen ve öğrenci eğitmek istiyoruz. Fen ve Matematikte daha başarılı öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Bilimsel süreçte becerileri gelişmiş; sorgulayan, eleştiren öğrenciler yetiştirmek hedefindeyiz. Günlük hayatta karşılaştığı problemleri çözebilen, üretici bireyleri eğitmek niyetindeyiz” şeklinde açıklayan Kırşehir Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, “Dünya eğitim gündemi incelendiğinde bütün dünyada üzerinde en çok durulan kavramlardan birisinin STEM olduğu görülmektedir. Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesi anlamına gelmektedir. Bu kapsamda 12 ay sürecek projede öncelikle bir eğitsel robotik laboratuvarının kurulması, laboratuvarın teknolojik donanımının sağlanması, 6, 7 ve 8 sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 20 kişilik çalışma grubu ile fen ve teknoloji dersinde kuvvet ve hareket ünitesinin robotik araç ve gereçlerle uygulamalı olarak işlenmesi hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

Bu projede dezavantajlı öğrencilerin, özellikle kızların STEM alanlarında eğitim alması ve bu alanlara yönlendirilmesi hedefleniyor. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kalite geliştirme ve uluslararasılaşma anlamında, hem kurumsal açıdan, hem yönetim açısından, hem de eğitim personeli açısından ihtiyaçları bulunduğu belirtilirken, “Personel açısından bakıldığında; öğretmenlerin mesleki, dil, iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve özellikle de öğrencilere yönelik rehberlik ve yönlendirme konularında amacına uygun, etkin, modern yöntem ve tekniklerle daha bilinçli faaliyetler yapabilme yetkinliklerinin geliştirilmesi, Fatih Projesi’nin gerektirdiği dijital becerilerin kazandırılması gerekmektedir. Öğrenci açısından bakıldığında; akademik başarının artırılması, okula devamının sağlanması, öğretmen-öğrenci ilişkisinin daha sağlıklı ve etkin yürütülmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlerin artırılarak moral ve motivasyonlarının sağlanmasıyla okulun daha cazip hale getirilmesi hedeflenmektedir” denildi.(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .