KIRŞEHİR’DE EĞİTİM GÜVENDE

KIRŞEHİR’DE EĞİTİM GÜVENDE

30.10.2017

Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, okul çevrelerinde her türlü denetimi yaptıklarını açıkladı

KIRŞEHİR Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan güvenli okul güvenli eğitim iş birliği protokolü çerçevesinde ilimizdeki okulların çevresinde her türlü önlemi aldıklarını ve bu çerçevede çalışmalar yaptıklarını açıkladı.
İlimiz sınırları içerisindeki okulların çevresinde okul ile ilişiği olmayan şahısların okul çevrelerinden uzaklaştırılması ve karara uymayanlara idari para cezası uygulanmasına dair karar alındığını ifade eden Emniyet Müdürü Akyüz, “Çocuklarımız ve Eğitimlerinin güvenliğini sağlamaya yönelik olarak 67 ekip ve 180 personelin katılımıyla okul ve çevreleri başta olmak üzere umuma açık yerlerde asayiş uygulaması yapılmış, kanuni ihlalleri görülen 44 şahsa, 5 iş yerine ve 3 servis şoförüne adli ve idari işlem yapılmıştır” dedi.
Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Türkiye’nin en huzurlu illerinden biri olan Kırşehir’de hiçbir olumsuzluğa, huzuru bozmak isteyenlere fırsat vermediklerini belirterek, özellikli okullarda eğitim gören öğrencilerin de eğitimlerini huzur ve güven ortamı içinde yapabilmelerini sağlamak için her türlü önlemi aldıklarını ifade etti.
Emniyet Müdürü Akyüz, Kırşehir’de eğitimin güven içinde olduğunu belirterek gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“2017-2018 eğitim-öğretim döneminde okulların çevresinde her türlü güvenlik tedbirlerimizi aldık. Çocuk ve gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim dönemi geçirmeleri için ekiplerimiz görev yapıyorlar. Okullarda suç ve suçluyla mücadele kapsamında eğitim kurumlarımızı mercek altına aldık. Güvenlik tedbirleri yönünden öncelikli okulların giriş, çıkış ve açık olduğu saatlerde ekiplerimiz sürekli görev yapıyor. Okullarda çocuk, asayiş, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler bulunurken, kolluk kuvvetleri personellerimiz de okullarda eğitim hizmetleri veriyor.
“İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Kırşehir Emniyet Müdürlüğümüzce Güvenli Eğitim Uygulama Planı hazırlanarak Sayın Valimizin olurları ile okulların açılması ile birlikte uygulamaya konulmuştur.
“Kırşehir Emniyet Müdürlüğümüzce ilimiz merkezinde 24 bin 207 çocuğumuzun eğitim gördüğü 85 eğitim kurumu ve çevresinde eğitim güvenliğini sağlamak üzere 84 personel ile 12 özel ekip görevlendirilmesi yapılmıştır. Emniyet Müdürlüğümüzün önerisi ve Sayın Valimizin olurları ile ilimizde çocuklarımızın korunması ve eğitim güvenliğinin sağlanması amacıyla; eğitim kurumlarının çevresine okulla ilgisi olmayan şahısların 50 metreden fazla yaklaşmaması, 08.00-17.00 saatleri arasında öğrencilerin internet kafe ve oyun salonlarına girmemesi, eğitim kurumları çevresinde kesici ve delici alet taşınmaması, çocuklara kimyevi maddeler ile çakmak ve çakmak gazının satışının yasaklanması kararları alınmıştır.
“Çocuklarımız ve eğitimlerinin güvenliğini sağlamaya yönelik olarak 67 ekip ve 180 personelin katılımıyla okul ve çevreleri başta olmak üzere umuma açık yerlerde Asayiş uygulaması yapılmış, kanuni ihlalleri görülen 44 şahsa, 5 iş yerine ve 3 servis şoförüne adli ve idari işlem yapılmıştır.
“Öğrencilerimiz başta olmak üzere okul yönetici ve öğretmenleri ile veliler ve servis şoförlerine yönelik olarak Toplum Destekli Şube Müdürlüğümüz koordinesinde Çocuk Şube ve Trafik Şube Müdürlüğü personelimizin katılım ve katkısı ile ‘kişisel güvenlik, suçtan korunma, sosyal medya kullanımı, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunma ve okul servis güvenliği’ konularında eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir.
“Güvenli Eğitim Uygulama kapsamında yapılan tüm çalışmaları Sayın Valimiz ve Emniyet Müdürümüz bizzat yakından takip etmekte olup aynı plan ve çalışmaların tamamı tüm ilçelerimizde de aynı titizlikle bizzat Kaymakamlarımızın takibinde yapılmaktadır.”
Tüm okullarda bugüne kadar meydana gelen suç sayıları, suç türleri, okulların fiziksel güvenliği ve mevkileri ile çevresel etkenler göz önünde bulundurularak güvenlik değerlendirmeleri yaptıklarını, öncelikli okullarda çocuk, asayiş, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler bulunduğunu da hatırlatan Emniyet Müdürü Akyüz şöyle devam etti:
“Birinci derecede öncelikli okullarda güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, sorumlu olduğu okul yöneticileri ile en az haftada bir, ikinci derece öncelikli okullarda güvenli eğitim koordinasyon görevlisi en az 15 günde bir, üçüncü derece öncelikli okullarda ise güvenli eğitim koordinasyon görevlisi en az ayda bir görüşme yapıyor. Görüşmede dile getirilen sorunlar ve güvenli eğitim koordinasyon görevlisince aksaklıklar tespit ediliyor ve bunların giderilmesi için her türlü çalışmalar yapılıyor. Güvenli eğitim koordinasyon görevlilerince yapılan değerlendirmeler sonucunda okul ve çevresindeki risk faktörlerinin ortadan kaldırılıyor, okulla ilişkisi bulunmayan şahıslar uzaklaştırılıyor, gerekiyorsa cezai işleme tabi tutuluyor. Çocuklara sigara, alkol, bali, tiner vb. insan sağlığını tehlikeye sokan maddelerin satışı denetleniyor ve aykırı hareket eden kişilere kesinlikle müsaade edilmiyor. Eğitim-öğretimi olumsuz etkileyen metruk bina ve yapılar denetleniyor. Okul ve çevrelerinde çocukların bedensel ve cinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek müstehcen ve diğer olumsuz unsurların yanı sıra, yasa dışı örgütlerin ve ideolojik faaliyetlerin etkilerinden uzak tutulması ve korunması için her türlü çalışmalar yapılıyor. İnternet ve elektronik oyun salonlarının ders saatlerinde öğrenci bulundurmaması ve ders saatleri dışında yaş sınırlamasına uymaları için denetimler yapılıyor. Çocukların girmesinin yasak olduğu kafe, bar, kıraathane, kahvene ve umuma açık yerlere öğrenciler alınıyorsa gerekli yasal işlemler yapılıyor. Park, bahçe vb. kamuya açık alanlarda öğrencilerin madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı korunması amacı ile diğer kurumlarla koordineli Çocuk, Narkotim ve Asayiş ekiplerince denetimler yapılıyor. Okul önleri ve çevresinde narkotimler tarafından her türlü denetim ve çalışma yapılıyor. Ayrıca ekiplerimiz çocukların kişisel güvenlik ve suçtan korunması hususunda okullarda eğitim programları düzenliyor ve öğrencilerimizi bu konuda hem uyarıyor, hem de bilgilendiriyor. Kırşehir’de eğitimin güvenli bir ortamda yapılması için bizler ve ekiplerimiz görevlerini kusursuz oyarak yerine getirmeye çalışırken, velilerimizin de çocuklarını takip etmelerini ve gördükleri her türlü olumsuzluğu bizlerle paylaşmalarını istiyor ve bekliyoruz.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .