Kırşehir’de “Dünya Gıda Günü” kutlandı

Kırşehir’de “Dünya Gıda Günü” kutlandı

17.10.2017

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Dünya Gıda Günü dolayısıyla Kırşehir Merkez’de bulunan Necatibey İlk ve Ortaokulunda öğrencilere ve öğretmenlere sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi anlatıldı. Necatibey İlk ve Ortaokulunda düzenlenen programa İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü çalışanları, okul müdürü Nurettin Akman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İl Müdürlüğü Gıda ve Yem […]

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Dünya Gıda Günü dolayısıyla Kırşehir Merkez’de bulunan Necatibey İlk ve Ortaokulunda öğrencilere ve öğretmenlere sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi anlatıldı.
Necatibey İlk ve Ortaokulunda düzenlenen programa İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü çalışanları, okul müdürü Nurettin Akman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri Mustafa Kaya ve Nazmiye Palabıyık, Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında Necatibey İlk ve Ortaokulunda öğrenci ve öğretmenlere güvenilir gıda ile ilgili bir sunum yaptı.
Programda sağlıklı beslenme üzerine bilgiler veren Gıda Mühendisleri Kaya ve Palabıyık, “Besin savurganlığını önleyerek beslenme sorununun azaltılabileceğini savunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünyada ilk kez 16 Ekim 1945 tarihini Dünya Gıda Günü olarak kutlamaya başlamıştır. Buna bağlı olarak ülkemizde de 16 Ekim bugün “Dünya Gıda Günü” olarak kabul edildi.
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 16 Ekim Dünya Gıda Günü için bu yılın temasını “Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirledi.
Sevgili öğrenciler, değerli öğretmenlerimiz. Dengeli ve sağlıklı beslenme sağlığımız için önemli. Yaşamak için gıdaları yiyeceksiniz, yemek için yaşamayacaksınız. İşlenmiş gıdalardan da özellikle uzak durulması gerekiyor. Çocukların beslenme biçimi küçük yaşlarda şekilleniyor. Beslenme şekli insanların hayatlarını belirler. Çocuğu fast food ile ödüllendirmek yanlış bir davranıştır. Süt ve yoğurt tüketimine ağırlık vermeliyiz” dedi.

İl Müdürü Kenan Şahin, İsraf etmeden sağlıklı beslenme ve Arakan’da yaşanılan açlığa değindiği konuşmasında şunları söyledi:
“Çocuklar halimize şükredelim. Dünyanın birçok yerinde yoksulluk ve açlık var. Yemeklerimiz israf etmeyelim. Bakın Arakan’da dünyanın gözü önünde masum insanlar öldürülüyor. Biryandan katliam var. Bir yandan açlık ve hastalık var. 2012 yılında bu yana oradaki insanlar her geçen gün şiddet ve açlığa maruz kalıyor. Bir yandan açlığa mahkum edilmiş kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk demeden binlerce insan öldürülürken, bugün yaşananlar, dünyanın görmezden geldiği bir trajediyi ortaya koyarken Arakan’da insanlar hayatlarını, topraklarını ve daha da önemlisi geleceklerini kaybetmeye devam ediyor. Arakan’da Müslümanlar açlıktan ölüyor. Bebekler hastalıklı doğuyor. Ellerinde-avuçlarında hiçbir şey yok, ne yiyecek, ne içecek. Biz ise israf içinde yüzüyoruz. Biz de onlar gibi Müslümanız. Onlar da bizim gibi Müslüman. İnsanın içi acıyor. Bunun için israf etmeden gıdalarımızı tüketelim ve her halimize şükredelim. Ülkemiz, milletimiz, dünya için üreterek israf etmeden tüketelim ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşalım” dedi.
Programda Necatibey İlk ve Ortaokulu öğrencilerine tarafından kuru üzüm, fındık ve meyve suyu dağıtıldı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .