Kırşehir’de de Özgecan’ın katledilmesine tepki

Kırşehir’de de Özgecan’ın katledilmesine tepki

16.02.2015

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu:
“Adeta, eğitimsizliğin ve cahilliğin prim yaptığı bir toplum olduk”

KIRŞEHİR Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Özgecan Aslan’ın katledilmesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, tepkisini dile getirdi.

Olayın ardından yapılan talihsiz açıklamalara ilişkin, adeta, eğitimsizliğin ve cahilliğin prim yaptığı bir topluma dönüştüğümüze dikkat çekerek, kadınların daha özgür ve güvende olacağı bir ülkenin katillere verilecek ceza ile değil çocuklara verilecek eğitimle mümkün olduğunu ifade eden TSO Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları kaydetti:

TSO Selahattin Ekicioğlu copy
“Ülke olarak, hafta sonuna yine acılarla uyandık. Sevgililer Günü’ydü oysa, sevginin günü ama ülkem sevgisizliğin en uç örneğiyle yüzleşiyordu yine. Bu kez ülkemizin güneyinden geldi acı haber. Okulundan evine, annesine, yuvasının sıcaklığına dönmek isteyen o güzel, o masum kızımızı, anne sıcaklığına göndermeyip, cahilliğin cehennem sıcaklığında yaktılar. Kendine insanım diyen herkesin yüreği yandı. İnsanımızın tepkisi her platformda çığ gibi büyüdü, cahilliğin karanlığında bir çığlık oldu.
“Böyle acılara son zamanlarda çok kez tanık olmaya başladık, sonuçta bu vahşeti yapanlar da uzaydan gelmiş kişiler değil, o cani yaratıklar da bu toplumda yaşıyor. Nasıl oldu da böyle olayların çok fazla yaşandığı bir ülke halline geldik, bugün, en çok bunu düşünüp cevaplarını bulmaya çalışacağımız gündür.
“Kadına yönelik şiddeti o kadar kanıksar hale geldik ki, artık bize sıradan bir olay gibi geliyor. Bu olayları artık münferit bir olay gibi algılayamayız. Toplum olarak bu gibi olaylarda birkaç gün infial gösteriyor, daha sonra unutuyoruz. Dikkat edilirse son zamanlarda kadına bakış açısında daha önce hiç karşılaşmadığımız cahilce düşüncelerin, rahatça ve büyük bir aymazlıkla konuşulduğuna tanık oluyoruz. Önünde profesör unvanı olan bazı kendini bilmezlerin bile, kadın konusundaki iğrenç, mide bulandırıcı, cahil düşüncelerine şahit oluyoruz. Adeta, eğitimsizliğin ve cahilliğin prim yaptığı bir toplum olduk.
“Eğitim alanında, karma eğitimin tartışılmaya açıldığı bir ülke haline geldik. Kızlarla erkeklerin aynı sınıf ortamında eğitim almasından rahatsız olan, hamile kadınlarımızın sokağa çıkmasının erkekleri tahrik edeceğini düşünen insanların, bu çağdışı düşüncelerini aymazlıkla ifade ettiği bir ülke haline geldik. Yaşadığımız bu acı olaylara şöyle bir baktığımızda, adresinin cahillik olduğunu görüyoruz.
“Bu cahilliğe, bu eğitimsizliğe dur demenin zamanıdır artık. Bu vahşeti yapanlara en sert cezai uygulamaları yapmak, vicdanımızı rahatlatır ancak bir şeyleri çözmez. Kadınların daha özgür ve güvende olacağı bir ülke, katillere vereceğimiz ceza ile değil çocuklarımıza vereceğimiz eğitimle mümkündür. Bu konuda bu ülkede yaşayan vicdanlı, sağduyulu herkese sorumluluk düşüyor.
“21. yüzyılda Mersin’in Tarsus ilçesinde, dolmuşa binip evine gitmek isteyen Özgecan kızımıza yapılan vahşete karşı çıkmanın en anlamlı yolu buradan geçiyor. Nasıl ki dün başka kadınlarımıza, kızlarımıza yapılan bu vahşet bugün Özgecan’a yapıldıysa, yarın da başka kimselerin bu vahşete maruz kalmaması için, çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanılır bir ülke bırakmak için, cahilliğin karanlığında, eğitimin aydınlığını öne çıkaran çalışmaları yapmak herkesin boynunun borcudur.
“Unutmayalım ki cehalet vahşeti, aydınlık sevgiyi ve kardeşliği doğurur. Sevginin ve kardeşliğin egemen olacağı bir ülkeye olan inancımla, başta Özgecan’ımızın ailesi olmak üzere hepimizin başı sağ olsun diyor, bir daha böyle tarifsiz acıları yaşamamayı temenni ediyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .