KIRŞEHİR’DE DAMIZLIK YETİŞTİRİCİLİĞİ GELİŞMEKTE SORUN YAŞIYOR

KIRŞEHİR’DE DAMIZLIK YETİŞTİRİCİLİĞİ GELİŞMEKTE SORUN YAŞIYOR

16.08.2017

Yurtdışından getirip besleyip kesmenin hiçbir şey kazandırmayacağı belirtilirken, 14 ahır projesi ile damızlık hayvan yetiştiriciliğinin gelişimi sağlanacak…

KIRŞEHİR’DE lider konumda olma hedefinde olunan hayvancılıkta besiciliğin fazla olması nedeniyle damızlık yetiştiriciliği gelişmiyor.
Hayvancılığın gelişimi için olmazsa olmaz olan damızlık yetiştirilmesi Kırşehir’de gelişmekte sorun yaşarken, üretimden ziyade ithal ederek tüketime yönelik bir anlayışın olduğu günümüz piyasasında yetiştirmek yerine besleyip satışa sunmak daha karlı olarak değerlendiriliyor.
Her sektörde yaşanan ithalat, ülkemizde üretimi engellerken, ilimiz Kırşehir’de de damızlık yetiştiriciliğinin gelişimi noktasında çok sayıda proje hazırlandı.
Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği için KOP kapsamında 14 proje hazırlanarak, maksimum verim alma noktasında önemli adım atıldı.

Kırşehir’de hayvancılığı geliştirmek ve maksimum verim alabilmek için 14 ahır projesi hazırladıklarını belirten Biyo Mühendis Songül Gürlek, “2016 yılında Kırıkkale’yle beraber Kırşehir de KOP’a dahil oldu. Ve KOP Kırşehir’de büyük bir çalışmaya girdi. Zaten çekirdek kadroyu köylüler, üreticiler üstlendiği için biz de Damızlık Birliği olarak 14 tane ahır projesinin yürütücülüğünü üstlendik. Her aşamayı biz takip ediyoruz ve takibini ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Veterinerlerimizle kaliteli sonuçlar elde etmek adına koordineli şekilde ahır projelerini maksimum alabilecek şekilde yürütüyoruz. 14 tane proje tamamen Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği üzerine kurulmuş hayvanda maksimum verim alabilmek adına. Çok ufak tefek şeyler bile aslında bunu etkileyebiliyor. Kırşehir’de damızlık hayvan yetiştiriciliği üzerinde birazcık gelişmekte sorun yaşıyoruz. Besicilik ağır bastığı için damızlık sığır biraz geri planda kalıyor. Birlik olarak büyük adımlarımız ve başarılarımız var bu konuda her konu üzerine yoğunlaşıyoruz ve bunun damızlığın gelişmesi adına çabamız cidden büyük. KOP’un Kırşehir bölgesine girmesi bizi çok mutlu etti ve bizimle amacı aynı olduğu için ve geneli küçük ve orta ölçekli üretici olduğu için son derece faydalı şekilde ilerliyor. Orta ölçekli ve düşük ölçekli oldukları için yürütmede veya prosedürde sorunlar yaşayabiliyoruz. Biz bunu minimuma indirmek için birlik olarak hareket ediyoruz ve minimum maliyette maksimum verim elde ediyoruz. Ücretsiz olarak yapıyoruz ve KOP’un Kırşehir’e yeni giriyor olması ve deneyim konusunda tamamen sıkıntı yaşandığı için üreticiler bizim prosedürü tamamen takip etmemiz, yönetmeliğe yönelik hareket etmemiz onların avantajına ki zaten sivil toplum kuruluşlarının amacı da budur. Kırşehir’de hayvan sağlığı konusu biraz geri planda kalıyor ve besi bölgesi olduğu için hastalıklar çok fazla. Biz bunun hepsini göz önüne alarak ve veterinerlerimizle koordine şekilde maksimum verim alabilecek ahır projelerine yoğunlaşıyoruz. Gelecek gösteriyor ki tamamen üretim damızlıkta var. Geniş kapsamlı bakıldığında gelişimde damızlıkta ya değilse yurtdışından getirip besleyip kesmek bize hiçbir şey kazandırmıyor. Ve tamamen üretim damızlık üzerinden yürütülüyor bunun gelişmesi lazım. Bunun insanlara da aşılanması lazım. Önüne taş çok konulduğu için veyahut gelişmediği için bu biraz zor oluyor, ama oluyor. Çalışmalar doğrultusunda ilerliyor biz 3 sene boyunca aktif şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmamızın karşılığını da alıyoruz. İnşallah daha da güzel olacak. Üretim olması gerekiyor olacak da” açıklamasında bulundu.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .