Kırşehir’de Cumhuriyet Resepsiyonu

Kırşehir’de Cumhuriyet Resepsiyonu

30.10.2018

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın tarafından Cumhuriyet Resepsiyonu verildi. Resepsiyona Kırşehir protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımızın katıldı. Vali İbrahim Akın, resepsiyonda yaptığı konuşmasında, “Bilindiği üzere batı dünyasının ortaçağ zihniyetinden sıyrılarak ilim ve fende ilerlemesi ancak […]

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın tarafından Cumhuriyet Resepsiyonu verildi.
Resepsiyona Kırşehir protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımızın katıldı.
Vali İbrahim Akın, resepsiyonda yaptığı konuşmasında, “Bilindiği üzere batı dünyasının ortaçağ zihniyetinden sıyrılarak ilim ve fende ilerlemesi ancak Osmanlı Devleti’nin bu gelişmelerden uzak kalması zaman içerisinde üç kıtaya yayılan topraklarımızın bir bir elimizden çıkmasına sebep olmuştur. Milletlerin hayatında en küçük duraklama bile büyük bir tehdit iken bir cihan devleti olan Osmanlı Devleti, ilerlememizi istemeyen dış güçlerle savaşmış ve büyük vakit kaybetmiştir. Bu süreçte istedikleri güce ulaşan ve kudreti arttıkça hırsları da çoğalan batılı devletler ise ‘hasta adam’ olarak gördükleri Osmanlı Devleti’ni tamamen bitirme yoluna gitmişlerdir. Savaş ve ardından yapılan antlaşmalar göstermiştir ki düşmanın bizden istedikleri sadece toprak değildir, esas mesele asırlardır yok edemediği milli varlığımızdır. Ancak her zaman hür ve müstakil olarak yaşamış milletimiz yurdumuzun işgal edilmesine sessiz kalmamış ve bütün varını yoğunu ortaya koyarak Mustafa Kemal Paşa’nın öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Ne mutlu ki, büyük yokluklarla yürüttüğümüz İstiklal Mücadelesi milletimizin azim ve kararlılığı sayesinde zaferle sonuçlanmıştır. Artık milli mücadelenin en önemli safhası kapanmış ve milletimiz bir yol ayrımına gelmiştir. Neticede milletimiz en doğru kararı vermiş ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bizler, emperyalizmi dize getirerek yepyeni ve çağdaş bir devlet kuran başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızla gurur duyuyor ve bu kutlu gün dolayısıyla bütün şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha şükranla anıyorum.” dedi.
Resepsiyon, Vali Akın ve eşi tarafından Cumhuriyet pastası kesilmesinin ardından masaları tek tek dolaşarak katılımcılarla sohbet etmeleri ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .