Kırşehir’de Cumhuriyet coşkuyla kutlandı mı?

Kırşehir’de Cumhuriyet coşkuyla kutlandı mı?

30.10.2017

Türkiye’de 29 Ekim coşkusu… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurdun dört bir yanında kutlandı… Kutlamalar akşam saatlerinde yürüyüş ve etkinliklerle sürdü…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Kutlamalar akşam saatlerinde de sürdü. Binlerce kişi ellerinde Türk bayrağı dillerinde marşlarla sokağa çıktı. Türkiye’nin 81 ilinde fener alayları, yürüyüşler ve etkinlikler düzenlendi.
Tarihi değiştiren Büyük Türk Ulu Önder Atatürk’ün emperyalizme karşı Türk ulusu ile birlikte verdiği şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yıldönümünün gurur ve coşkusu yaşandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Çanakkale’de 448 şehit veren Kırşehir’de de resmi programa sığdırılan törenle kutlandı.
Kırşehir’de fener alayı ya da Cumhuriyet kutlamasına ilişkin bir kutlama etkinliğinin düzenlenmemesi eleştirilirken, yurt genelinde soğuk havaya rağmen Cumhuriyet coşkusu halkın Türk bayraklarıyla cadde ve sokakları ay-yıldızlarla donatarak, “İzmir Marşı” söylenerek yaşandı.
28 Ekim Cumartesi günü Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Pazar günü saat 09.30’da Vali Necati Şentürk’ün Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte Valilik makamında tebrikleri kabulü ile devam etti.
Cacabey Meydanında saat 10.00’da Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 94. yılı törenlerine Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Sabuncuoğlu, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Törende konuşan Vali Necati Şentürk, her anı kahramanlıklarla dolu olan Kurtuluş Savaşı’nın hem yeni nesiller, hem de esaret altında yaşayan milletler için örnek teşkil eden ve ders alınması gereken bir varoluş mücadelesi olduğunu söyledi.
Cumhuriyet rejimi sayesinde Türk milletinin savaşın verdiği yorgunluğu ve yıpranmışlığı kısa sürede üzerinden atarak her alanda büyük bir gelişme kaydettiğini belirten Vali Necati Şentürk, “94 yıl önce bugün yeni bir Türk Devleti kuruldu ve devletin yönetim biçiminin Cumhuriyet olacağı bütün dünyaya ilan edildi. İstiklal Savaşında kadınımız, gencimiz, ihtiyarımız savaşa katılmış, onbinlerce şehit vermişiz ve istiklal kazanılmış. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa, ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir.’ demiştir. Bizim 5 bin yıllık şanlı tarihimiz var. Tarihimiz büyük destanlarla doludur. Biz savaşın kartalları, barışın güvercinleriyiz. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşında yenik sayılmasıyla ağır şartlar içeren ve milletimize yaşama hakkı tanımayan Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmış kutsal vatan toprakları tamamen işgallere açık hale gelmiştir. Elimizde kalan son toprak parçasını almak için dört bir taraftan başlayan bu işgallere karşı vatansever milletimizce istiklal mücadelesi başlatılmıştır. En küçük bir direnişle dahi karşılaşmadan yurdumuzu işgal edeceğini düşünen batılı güçler, Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile hiç beklemediği bir hezimete uğramış ve aziz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak vatanımızı düşman işgalinden kurtarmıştır. Günümüzde de istikbalimize, devletimize, vatanımıza, dinimize kast etmek isteyen hainlere 15 Temmuz gecesi bu yüce millet fırsat vermemiş, devletinin yanında olarak darbe girişimini def etmiştir. İnanıyorum ki bu millet, daha nice zaferler, destanlar yazacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, ülkemizin bütünlüğü için canlarını feda ederek bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyoruz” şeklinde konuştu.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okuması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi, Mehteran Bölüğü konserinin ardından tören geçişi ile sona erdi.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Ramada Otel’de Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk tarafından verilen Cumhuriyet Resepsiyonu ile devam etti.
Katılımın yoğun olduğu resepsiyonda, Vali Şentürk ve eşi tarafından Cumhuriyet pastası kesildi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .