KIRŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU…

KIRŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU…

29.10.2018

KIRŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU… Tarihi değiştiren Büyük Türk, Ulu Önder Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’inci yıldönümünün gurur ve coşkusu yaşanıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenlerle […]

KIRŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU…

Tarihi değiştiren Büyük Türk, Ulu Önder Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’inci yıldönümünün gurur ve coşkusu yaşanıyor.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenlerle coşku ile kutlandı.
28 Ekim Pazar günü saat 13:00’te Cacabey Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Pazartesi günü saat 09:30’da Vali İbrahim Akın’ın Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte tebrikleri Valilik makamında kabulü ile devam etti.
Ardından, Cacabey Meydanında saat 10:00’da Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 95. Yılı törenlerine Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Sabuncuoğlu, ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesaj okundu.
Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında, şunları söyledi:
“Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum.
“İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.
“Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum. İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir. Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız. Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor. İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada bulunuyor.
“Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur. Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.
“Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum.”
Törende konuşan Vali İbrahim Akın ise, ulusal egemenlik kavramını ilk kez bir siyasi irade olarak ortaya koyan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla birlikte düşmana karşı yürüttüğümüz istiklal mücadelesinin daha güçlü ve sistemli bir hale geldiğini söyledi.
Yenileşmenin, çağdaşlaşmanın ve ileriye gitmenin yolunu açan Cumhuriyet yönetimi sayesinde ülkemizin evrensel değerleri kabul eden, insan haklarına saygıyı ve vatandaşının refahını temel ilke kabul eden örnek ülkelerden birisi olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, şunları söyledi:
“Asırlar boyunca üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin eski gücünü kaybetmesi ve en son girdiği I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılması sonucunda, elimizde kalan son Anadolu topraklarımız işgal edilmiş ve milletimiz tarih sahnesinden silinmek istenmiştir. Halkın temsilcilerinden oluşan Meclisin açılması ve savaş yıllarında dahi millet iradesinin her şeyin üstünde tutulması millet egemenliğine dayalı yeni bir yönetim şekline geçileceğini ortaya koymuştur. Ne mutlu ki büyük yokluk ve sıkıntılar içerisinde yürüttüğümüz ancak hiçbir zaman ümitsizliğe ve tereddüde kapılmadığımız milli mücadele dönemi, milletimizin ele ele vermesiyle zaferle sonuçlanmış ve yurdumuz düşmanlardan tamamen temizlenmiştir. Savaşın ardından saltanat makamı kaldırılmış ve Türk Milleti 29 Ekim 1923 tarihinde en büyük çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet rejimine kavuşmuştur.
“Cumhuriyetimiz, kurulduğu andan itibaren Atatürk İlke ve İnkılaplarının ışığında her alanda yapılan köklü değişikliklerle büyük mesafeler kat etmiş, barıştan ve mazlum milletlerden yana takındığı tutumuyla dünya devletleri arasında saygın bir konuma ulaşmıştır.
“Ecdadımızın canını dişine takarak yürüttüğü mücadele, gençlerimizin daha iyi koşullarda, aklı ve vicdanı hür bireyler olarak yetişmesi için verilmiştir. Bu nedenle ülkemizin korunması, yaşatılması ve yükseltilmesinde en büyük sorumluluk gençlerimize düşmektedir.
“Milletimizin Cumhuriyet değerlerine olan sonsuz bağlılığı ile devletimiz, çağdaş uygarlık yolundaki şanlı yürüyüşüne durmaksızın devam edecektir. Bu duygularla, kuruluşunun 95. yıldönümünde çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, ülkemizin kuruluşu ve bölünmez bütünlüğünün korunması sırasında canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyor, tüm milletimizin “Cumhuriyet Bayramını” kutlayarak hepinizi saygı ile selamlıyorum.”
Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okuduğu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.
Kompozisyon yarışmasında birinci olan Abdulkadir Özcan Anadolu İmam-Hatip lisesi öğrencisi Ahmet Sayit Aldemir’e, şiir yarışmasında birinci olan yine aynı okuldan Ömer Faruk Yücetaş’a ödüllerini Vali İbrahim Akın verdi.
Resim yarışmasında birinci olan Hürriyet İlkokulu öğrencisi Habib Seyfali ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yıldız Erkekler Masa Tenisi Turnuvası’nda birinci olan Yeşilyurt Mustafa Bozkurt Ortaokulu öğrencisi Atilla Atey7e ödüllerini Milletvekili Mustafa Kendirli verdi.
Yine Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Genç Kızlar Bilek Güresi Turnuvası’nda birinci olan Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Feride Güçlü ile Satranz Turnuvası’nda birinci olan Süleyman Türkmani İlkokulu öğrencisi Efe Takan’a ödüllerini ise Milletvekili Metin İlhan verdi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yine Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen Yıldız Erkekler Güreş Turnuvası’nda birinci olan Ahi Evran Anadolu Lisesi öğrencisi Delil Kırmızıyıldız’a ve Yıldız Kızlar Masa Tenisi Turnuvası’nda birinci olan Yeşilyurt Mustafa Bozkurt Ortaokulu öğrencisi Ceylan Atuğ’a ödüllerini ise Belediye başkanı Yaşar Bahçeci verdi.
Cacabey Meydanı’ndaki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Mehtaran Bölüğü konserinin ardından tören geçişi ile sona erdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, akşam saat 19:30’da Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın tarafından verilen Cumhuriyet Resepsiyonu ile devam etti. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .