Kırşehir’de ceviz hasadı başladı

Kırşehir’de ceviz hasadı başladı

02.10.2017

Üreticiler topladıkları cevizleri pazarlarda ve caddelerde satışı sunmaya başladı. Kilosu 30 liradan satışa sunulan cevizin fiyatının bu yıl daha uygun olması bekleniyor

Sonbaharın gelmesiyle birlikte Kırşehir il genelinde ceviz hasadı başlarken, fiyatlarında geçen yıla göre önemli bir artış olmadığı bildirildi.
Dolgunluk ve doygunluk yönüyle Türkiye’nin en kaliteli cevizi olarak bilinen Kaman Cevizinin kilosu 30 ila 35 lira arasında satılıyor. Geçmiş yıllarda don ve tolu gibi doğal afetler nedeniyle adeta yok satan ve üretilemeyen cevizimiz, bu yıl yüzde 10 ila 30 arasındaki don zararına karşın iç pazara ve festivalde satışa yetecek seviyede verim bekleniyor.
Kırşehir’e Ortaköy, Aksaray, Nevşehir gibi çevre illerden ceviz getirilirken, kilosu 20-30 lira arasında satılıyor. Kırşehir’de ceviz bahçesi bulunan üreticiler cevizlerini toplayıp kurumaya bırakırken, önümüzdeki haftadan itibaren pazarlarda satışlara sunulacağı tahmin ediliyor.
Ceviz üreticileri, yeni hasat cevizlerin daha tam olarak kurumadığını, ancak Kırşehir’deki pazarlarda satılan cevizlerin yaş olmasına rağmen 30 liradan satıldığını belirterek, bu konuda vatandaşların ceviz alırken dikkatli olmalarını, mutlaka kurutularak saklanması gerektiğini söylediler.
Kırşehir’de bu yıl hava şartlarının iyi geçtiğini, don olayının yaşanmaması nedeniyle bol ceviz olacağını, fiyatların geçen yıla göre hemen hemen aynı olacağını ifade eden ceviz üreticileri, cevizin insan sağlığı için büyük besin kaynağına sahip olduğunu, Kırşehirlilerin de bol ceviz tüketmelerini istedi.
Aroması, içinde barındırdığı vitaminler, ince kabuğu ve kalitesiyle dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizimizde hasat dönemi başladı. İklim değişikliği nedeniyle cevizlerde olgunluk belirtisi çatlamalarda gecikme yaşansa da festivale taze cevizler yetişecek. Önceki yıllara göre bu yıl rekoltenin yeterli olması da bekleniyor.
Bu arada, Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Eczacı Deniz İkizoğlu yaptığı açıklamada, “Ceviz bakımı ilkbahar başlarında genellikle Mart ayında başlar ve hasada kadar gübreleme, sulama, ilaçlama ve çapalama şeklinde devam eder. Eylül sonunda hasada meyvelerdeki yeşil kabukta yüzde 10 ila 20 arasında ufak tefek çatlaklar gördüğümüzde çırpma makineleriyle çırpıp, yeşil kabuk soyma yıkama makinelerinde kabuğunun ayrılması ve yarı gölge bir yerde kurutulmasıyla da ceviz hasadını tamamlarız. Gölgede kurutulmuş kabuklu cevizlerimizi 5-10 kiloluk file torbalarda istifleyerek kuru bir yerde depoluyoruz ve bunları en kısa sürede soğuk hava depolarında tutmak şartıyla 1-2 ay içinde pazarlamaya çalışıyor. Bu yıl yüzde 35-40 arasında rekolte beklentimiz var. 7-8 Ekim’de yapılacak olan Ceviz Festivalimizde üreticilerimize yönelik Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocalarımızca ceviz paneli düzenleyeceğiz ve bilgi paylaşımı yapacağız” dedi.
Kaman Ceviz Üreticileri Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen ise bu yıl iklim özelliklerine göre bölgeler kapsamında yüzde 15-30 don zararı bulunduğunu, geçen yıllara göre bu rakamın sevindirici olduğunu dile getirdi. Gömen, “2013 yılında çok iyi bir hasat olmuştu. İnsanlar ceviz bahçeleri kurmaya hücum ediyordu. Son 3 yılda don fazla olunca geri adım atmaya başladılar. Üreticilerin bu seneki iyi rekolteyle yeniden cevize yöneleceklerini tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.
Ceviz üreticisi Muzaffer Aktürk ise, “Kaman’daki ceviz üretimi şu haliyle mevcut ihtiyacı zor karşılayacak durumda. Zaten üretilen cevizlerin yüzde 80’ine yakını Festivalde ve iç piyasada satılıp tükeniyor, geri kalanını ise üretici kendi tüketimi için ayırıyor. Yani gelecek yıla saklanıp satılacak ceviz kalmıyor. Eski cevizleri ‘Kaman Cevizi’ diye satanlara itibar etmeyin,” dedi.
ÜRETİCİ CEVİZ HASAT BAYRAMINI GERİ İSTİYOR
2013 yılında dönemin Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’ın himayesinde Kaman Kaymakamlığı, Kaman Belediyesi, İl Tarım Müdürlüğü ve Kaman Ceviz Üreticileri Derneği ile Kooperatifinin ortaklaşa düzenlediği ve ceviz üreticileri tarafından oldukça ilgi gören “Ceviz Hasat Bayramı”nın yeniden canlandırılması isteniyor.
Kaman cevizini tanıtmak ve ceviz dikimini teşvik etmek amacıyla ilk kez düzenlenen ve Kaman’da sosyal ve kültürel yaşama yeni bir renk katan “Ceviz Hasat Bayramı”nın idarecilerin değişmesiyle sona ermesini “Devlette devamlılık esastır” düsturuyla eleştiren ceviz üreticilerimiz, yeni jenerasyon yöneticilerin halkı ve ceviz üreticilerini heveslendiren, cesaretlendiren ve şevklendiren bu uygulamanın göz ardı edilmemesini istemekteler. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .