Kırşehir’de çalışmaları sürdürülürken, 100 ürün daha coğrafi işarete kavuşuyor

Kırşehir’de çalışmaları sürdürülürken, 100 ürün daha coğrafi işarete kavuşuyor

13.10.2017

Kırşehir’de coğrafi işaret alma potansiyeline sahip “Kaman Cevizi”, “Cemele Biberi”, “Özbağ Halısı”, “Mucur Köftürü” için Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Tescil Belgesi müracaatı yapılacak…

Türk Patent ve Marka Kurumu gelecek yılın başında ülkedeki 100 ürünü daha “coğrafi işaret” olarak tescilleyecek.
Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, Türkiye’nin, coğrafi işaretle koruma altına alınacak ürünler bakımından çok zengin bir ülke olduğunu söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yaptığı çalışmalar kapsamında ülke genelinde 2 bin 500 civarında coğrafi tescile konu ürün bulunduğunun belirlendiğini ifade eden Kızıltepe, “Şimdiye kadar biz bunların 210’unu tescil edebildik. Başvurular devam ediyor” dedi.
Ülkedeki tescilli coğrafi işaretlerin şubat ayı itibarıyla yüzde 43’ünün gıda, yüzde 26’sını tarım, yüzde 13’ünün halı, yüzde 12’sinin el sanatları, yüzde 3’ünün hayvan, yüzde 3’ünün maden olduğunu aktaran Kızıltepe, pek çok ürün için tescil işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.
Kızıltepe, ürünlerin coğrafi işaretle koruma altına alınmasının önemini vurgulayarak, bu sayede yöre insanının üründen ticari anlamda çok daha fazla faydalandığını dile getirdi.
Hakan Kızıltepe, “Şu anda 210 coğrafi işaretli ürünümüz var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın verdiği talimat çerçevesinde bu sene 100 ürünü daha sonuca ulaştıracağız. 2018 yılı Ocak itibarıyla tescil sayımız 310’a çıkacak” dedi.
2018’in coğrafi işaret tescil sayıları bakımından daha iyi rakamlarla tamamlanacağını belirten Kızıltepe, “Dedemizin tattığı lezzetleri torunlarımıza aynı kalitede sunmamız lazım” ifadesini kullandı.
Kızıltepe, “Bu ürünlerimiz, koruduğumuz sürece bizim. Korumazsak giderek kaybolacaklar. Antep baklavası, Adana kebabı ve Malatya kayısısı gibi ürünlerin geçmişten gelen kıymetlerini geleceğe aktarmak için bu ürünleri muhafaza edebilmeliyiz” dedi.
BU ARADA ilimiz Kırşehir’de coğrafi işaret alma potansiyeline sahip, “Kaman Cevizi”, “Cemele Biberi”, “Özbağ Halısı”, “Mucur Köftürü” vb. gibi yöresel ürünlerle ilgili Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Tescil Belgesi müracaatı çalışmaları devam ediyor.
Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, “Şu an itibariyle ülkemizde 204 ürünün coğrafi işaret tescili bulunuyor. İlimizin de başvurusu yapılmış ürünü bulunmamaktadır. Coğrafi işaret tescil koruma başvurusunun hızlandırılarak sonuçlandırılması içinde Coğrafi İşaret Tescil işlemlerini yürütmekle görevli Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerekli çalışmalar uzmanlarla, ilgili kurumlarla birlikte işbirliği içerisinde yürütülecek, İl Müdürlüğümüzce bu konuda gereken her türlü destek sağlanacaktır. Coğrafi işaret tescilli ürünler benzerlerinden daha pahalı ve katma değeri yüksek ürünler olduğundan yöresel ürünlerimizin Coğrafi Tescil almasını ve ilimizde tüm kesimlerle birlikte sahiplenilmesini son derece önemli görmekteyiz. Coğrafi tescil belgesi alınan ürünler o yöreye mahsus, anonim haklar olduğundan bu ürünlere sahip çıkıldığında ekonomik ve kırsal kalkınmamızın yanında ülkemiz değerlerinin korunmasına da katkı sağlayacağı açıktır. Sınırları belirlenmiş alanda üretimi gerçekleşen ve tarihsel geçmişi olan, Coğrafi işaret ve geleneksel ürün tescili alan ürünlerin üretim metotları ile birlikte coğrafi kökenlerine dayalı kalite standartları korunmakta, taklitçiliği önlenmektedir. 10 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Sınai Mülkiyet Kanunu ile coğrafi işaret ve geleneksel ürün başvurularında itiraz süresi altı aydan üç aya indirilerek tescil süresi üç ay kısaltılmış, ilan ücreti kaldırılarak tescil maliyetleri azaltılmıştır” açıklamasında bulunmuştu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .