KIRŞEHİR’DE BU KIŞ ZOR GEÇECEK!

KIRŞEHİR’DE BU KIŞ ZOR GEÇECEK!

12.09.2018

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarına bir de kömür zammı eklendi! KIRŞEHİR’DE BU KIŞ ZOR GEÇECEK! Maddi durumu iyi olmayanların kullandığı kömürü ne alan var, ne de satan! Kömür ofisleri ile vatandaşlar kara kara düşünüyor… Eylül ayına girdiğimiz şu günlerde Kırşehir’de hava sıcaklığı hissedilir oranda düşmeye başlayınca vatandaşlar ısınma derdine düştü. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarına […]

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarına bir de kömür zammı eklendi!

KIRŞEHİR’DE BU KIŞ ZOR GEÇECEK!

Maddi durumu iyi olmayanların kullandığı kömürü ne alan var,
ne de satan! Kömür ofisleri ile vatandaşlar kara kara düşünüyor…

Eylül ayına girdiğimiz şu günlerde Kırşehir’de hava sıcaklığı hissedilir oranda düşmeye başlayınca vatandaşlar ısınma derdine düştü.
Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarına bir de kömür zammı eklendi. Geçen yıl kömürle ısınan vatandaşlar tonunu 800-1000 lira arasında aldıkları kömür fiyatlarının yüzde yüz artarak 1600-2000 liraya yükseldiğini görünce adeta şaşkına dönüyor.
Doğalgazla ısınan vatandaşlar bu yıl iki kez gelen zamla birlikte yüzde 25 oranında fazla bedel ödemek zorunda kalacak Kırşehirlilerin bütçesi elektrik zammıyla birlikte biraz daha sarsılacak.
Kırşehir’de kömürü genelde fakir ve maddi durumu iyi olmayan, doğalgaz tesisatı döşenmeyen ya da döşetemeyen vatandaşların kullandığını belirten kömür ofisleri, fiyatların geçen yıla oranla yüzde 100 artması ile büyük sıkıntı içinde olduklarını ifade ediyor.
Şehrimizde uzun yıllardır faaliyet gösteren Çınar Kömür Ofisi Sahibi Uğur Çeliker, dolarla alınan kömürün, kur artışından en büyük etkilenen ürünlerin başında geldiğini söyledi.
Aylar öncesinden kışa hazırlık yaparak kömür almak için firmalarla bağlantı kurarak, sipariş verdiklerini, ancak firmaların dolardaki artışı gerekçe göstererek ya kendilerine kömür göndermediklerini, ya da yeni dolar kuru üzerinden fiyatlar verdiklerini belirten Uğur Çeliker, bu durum karşısında fiyatı belli olmayan kömürü alıp satamadıklarını söyledi.
Uğur Çeliker, konuyla ilgili olarak gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kırşehir’de konutların büyük kısmı doğalgaz kullandığı için satışlarımız zaten büyük çapta düşmüştü. Kömür sattığımız müşterilerimizin büyük bölümü maddi durumu iyi olmayan fakir ve yoksul vatandaşlarımız. Geçen yıl tonunu 700-900 lira arasında satışa sunduğumuz kömürlerden 2-3 ton alıp ortalama 2 bin lirayla ısınanlar şimdi fiyatların ikiye katlanması ile kömür alamıyor. Haklılar, çünkü maddi durumları yok. Dolardaki artışın bizimle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen halkımız sanki fiyatları biz arttırıyormuş gibi bize kızıp gidiyorlar. Biz aylar öncesinden kışa hazırlık yaparak kömür almak için firmalarla bağlantı kurarak, sipariş verdik. Ancak firmalar dolardaki artışı gerekçe göstererek ya bize kömür göndermiyor, ya da yeni dolar kuru üzerinden fiyatla kömür gönderebileceklerini söylüyor. Bizler bu durum karşısında fiyatı belli olmayan kömürü nasıl alıp alıp satacağız? Hükümetimiz kömür satışlarını dolarla değil, TL ile alınıp, satılmasını sağlaması gerekiyor. Biz dolarla kömür alıp, TL’ye kömür satarken büyük sıkıntı yaşıyoruz. Zaten şu an tüm kömür satışlarımız durmuş durumda. Ne alan var, ne de satan. Kırşehir’deki tüm kömür ofislerinin durumu aynı. Bu sıkıntılar mutlaka aşılmalı. Biz artık ithal değil, yerli kömür satmak istiyoruz. Bu konuda halkımızın yerli kömüre yönelmesini bekliyoruz. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .