Kırşehir’de bölünmüş yol ağı artıyor

Kırşehir’de bölünmüş yol ağı artıyor

28.08.2017

Kırşehir-Mucur arasında aylardır devam eden yenileme çalışmalarının bitirilmesi bekleniyor

KIRŞEHİR’DE son yıllarda artan bölünmüş yol ağının arttığı ve bugüne kadar 170 kilometrelik yolun yapıldığı bildirildi.
Kırşehir-Kırıkkale, Kırşehir-Kayseri karayolu başta olmak üzere, Kırşehir-Kaman-Bala, Kırşehir-Mucur-Nevşehir yollarının bölünmüş yola dönüştürülürken, bu yollarda iyileştirme çalışmalarının da aralıksız devam ettiği bildirildi.
Aylardır bu yolu kullanan araç sahiplerinin tepkilerine neden olan Kırşehir-Mucur arasındaki iyileştirme çalışmalarının son aşamaya geldiği ve önümüzdeki hafta asfaltının atılarak 7 kilometrelik yolun yeniden trafiğe açılacağı öğrenildi.
Kırşehir’de şehir merkezinde olduğu gibi şehir geçişinde bölünmüş yol çalışmaları da devam ediyor. Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın yapımına başlanması noktasındaki girişimleri sonucu yapımına başlanan Kırşehir-Toklümen-Kaman-Savcılı yolu 70,4 km uzunluğunda, 12 metre platform genişliğinde olacak. 156 adet menfeze, 7 adet tarımsal amaçlı alt geçide ve 10 adet kavşağa sahip olacak. Sarıyahşi-Kırşehir güzergahındaki çalışma ise Eylül ayının ortalarında başlayacak. Kırşehir-Toklumen-Savcılı-Kaman yolunun yapımının 700 gün süreceği ve 18 Haziran 2019 tarihinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.
Öte yandan 2016 yılında yatırım kapsamındaki projelere 37 milyon TL harcanırken, Karayollarının ilimizde yürüttüğü projelerle 167 kilometrelik bölünmüş yol tamamlandı.
Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’nün ilimiz Kırşehir’de yürüttüğü projelere ilişkin açıklamalarda bulunan Bölge Müdürü Şenol Altıok, il genelinde 555 kilometrelik yol çalışmasının bulunduğunu ve 190 kilometrenin tamamlandığını söyledi.
Karayolları 6. Bölge Müdürü Şenol Altıok, “Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü olarak 2016 yılı içerisinde Kırşehir’e 20 adet proje yürütüldü. Bunların 13 tanesi devam ediyor, 6 tanesi tamamlandı, 1 tanesi de ihale sürecinde. Kırşehir’de 34 adet projenin toplam bedeli 659 milyon 503 bin TL olup, önceki yıllar harcaması 183 milyon 14 bin TL’dir. 2016 yılı sene başı ödeneği 11 milyon 365 bin TL’dir. 2016 yılı dönem sonu itibarı ile yatırım programı kapsamındaki projeler için 37 milyon 896 bin TL, fiziki standartlar kapsamındaki projeler için 2 milyon 584 bin TL olmak üzere, toplam 40 milyon 480 bin TL harcama yapılmıştır. Sene sonu itibarıyla Kırşehir’deki toplam bölünmüş yol uzunluğumuz 167 kilometreye ulaştı. 2016 yılı içerisinde Kaman çevre yolunun 7 kilometrelik kısmı tamamlandı. Tek platformlu yollarda toplam 58 kilometre bugüne kadar tamamlanan yolumuz oldu. 2016 yılı içerisinde Kaman ayrımı ile Akpınar-Savcılı yolunun 13 kilometresi bitirilmiş oldu. Bütümlü sıcak karışım çalışması olarak da 2014 ile 2016 yılı sonu itibarıyla 75,6 kilometrelik bir tamamlanma seviyesine ulaştık. Kırşehir’de 555 kilometrelik yol çalışmasının 190 kilometresini bütümlü sıcak karışım kaplama olarak yapmayı planlıyoruz. Bugüne kadar 84 kilometresi tamamlandı. 2016 yılında ihale edilen 30 kilometrelik kısımda çalışıyoruz. Kalan kısımları ihale ederek devam edeceğiz” dedi.
Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Kırşehir’de (Gölbaşı-Kulu) Ayrımı-Bala-(Kırşehir-Kırıkkale) Ayrımı; Kırşehir Savcılı-Kaman; Kaman-Kırşehir Ayrımı İsahocalı-Akpınar Ayrımı; (Ankara-Yozgat) Ayrımı Çiçekdağı (Kırşehir-Akpınar) Ayrımı Yolu; (Kırşehir-Çiçekdağı) Ayrımı Akçakent (Çerikli-Yerköy) Ayrımı; Kırşehir Aksaray (KOP) Yol Onarımı; Kırşehir-Boztepe Yolu; (Kırşehir Savcılı) Ayrımı- Sarıyahşi Yol Onarımı; Karayolları 6. Bölge Müd.61. (Kırşehir) Şube Şefliği Bölge Dahili Yollarında Üst Yapı İşleri Yapılması; Kırıkkale Kırşehir Himmetdede Ayrımı; Kesikköprü Tuz Köy Havaalanı Bağlantı Yolu; Sarıyahşi Kaman Ayırımı; Karayolları 6. Böl Müdürlüğü dahilindeki yollarda çelik oto korkuluk söküm ve yapım işi; (Bala-Kaman) Ayrımı-(Ankara-Şereflikoçhisar) Ayrımı (Hirfanlı Barajı Varyantı) yolunun da Kızılırmak-Hirfanlı varyantı köprüsü yapım işi; Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü dahilindeki yolarda yatay işaretleme yapılması; Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü yol ağındaki muhtelif kavşaklara Kaplama üdtü ve Kavşak Öncesi Bilgi Levhası Taşıyıcı Konstrtürksiyonları ile Bilgi Levhalarının İmali Yapım İşi; Karayolları 61 Şb. Şefliği Yolarında Rutin Kar ve Buzla Mücadele İşlerinin Yapım İşi; Bala Kaman Ayrımı-Ankara Şereflikoçhisar ayrımı Hirfanlı Barajı varyantı yolunun Km:0+000-10+760 arası yapım işi; Kırşehir-Ortaköy Yolunda Kesik Köprüsü ve Bağlandı Yolu; Muhtelif Köprü Onarımları; Kaman ve Mucur İlçeleri DGBH projeleri yürütülüyor.
Kırşehir’de toplam 2 adet 392 metre uzunluğundaki Kesikköprü’de bağlantı yolları Kırşehir-Ortaköy yolunun Kızılırmak geçişinde bulunurken, ihalesi 30 Aralık 2015 tarihinde 18.917.000 TL ihale bedeli ile yapıldı. Köprüde yapım çalışmaları 21 Haziran 2016 tarihinde başlatıldı ve planlanan iş bitiş tarihi 31 Aralık 2018. İşin proje tutarı (UYF) 24.554.000 TL iken, başlangıçtan itibaren harcama bulunmuyor. Proje revizyon çalışmaları devam ederken, çalışmalara 2017 yılında başlanacak.(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .