Kırşehir’de bilgilendirme toplantısı

Kırşehir’de bilgilendirme toplantısı

19.01.2015

AHİKA 2015 yılı destek programlarını ilan ederken, miktarı 10 milyon TL olan ve başvurular 20 Mart 2015 tarihine kadar yapılabilecek olan desteklere ilişkin bilgilendirme toplantıları yapılacak… 2015 Yılı Mali Destek Programları, Ahiler Kalkınma Ajansı’nın vizyonu ve üst ölçekli planlar çerçevesinde bölge için öncelikli olan, “Enerji Altyapısı” ve “Sosyal Kalkınma” konu başlıklarında ilan edildi. Programlar kapsamında […]

AHİKA 2015 yılı destek programlarını ilan ederken, miktarı 10 milyon TL olan ve başvurular 20 Mart 2015 tarihine kadar yapılabilecek olan desteklere ilişkin bilgilendirme toplantıları yapılacak…
2015 Yılı Mali Destek Programları, Ahiler Kalkınma Ajansı’nın vizyonu ve üst ölçekli planlar çerçevesinde bölge için öncelikli olan, “Enerji Altyapısı” ve “Sosyal Kalkınma” konu başlıklarında ilan edildi.
Programlar kapsamında kullandırılacak toplam destek miktarı ise 10.000.000,00 TL olarak açıklanırken, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından TR71 Bölgesinde 2015 yılı Mali Destek Programları ile ilgili “Bilgilendirme Toplantıları” düzenleniyor.
16 Ocak’ta Niğde’de başlayan bilgilendirme toplantısı yarın saat 10.00’da Kırşehir’de Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilecek. Yarın ayrıca Aksaray’da da saat 14.00’te yapılacak olan bilgilendirme toplantıları, 21 Ocak’ta Nevşehir’de, 23 Ocak’ta da Kırıkkale’de gerçekleştirilecek. Bilgilendirme toplantılarının ilçelerde de düzenlenmesi planlanırken, Kırşehir’in Mucur ilçesinde de 29 Ocak 2015 Perşembe günü saat 14.00’te Mucur TSO’da toplantı yapılacak.
Ajans tarafından ayrıca Mali Destek Programları dahilinde projelerin KAYS sisteminde başvurusunun nasıl yapılacağı, projelerin nasıl hazırlanması gerektiği, proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve yaklaşımı gibi konuların ele alındığı proje yazma eğitimleri düzenlenecek. Proje yazma eğitimleri 2-3 Şubat’ta Nevşehir’de, 5-6 Şubat’ta Aksaray’da, 9-10 Şubat’ta Kırıkkale’de, 12-13 Şubat’ta Kırşehir’de, 16-17 Şubat’ta Niğde’de gerçekleştirilecek.
Başvuruda bulunmak isteyen proje sahipleri için teknik yardım toplantıları da düzenlenecek. Bu toplantılar mali destek programlarına başvurmayı planlayan ve somut bir projesi olan başvuru sahiplerine yönelik olacak. Teknik yardım toplantılarının yapılacağı yerler ve tarihler ajans web adresinden duyurulacak.
TR71 Bölgesi’nde, yani Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde yenilenebilir enerji altyapısının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan “Enerji Altyapısı Mali Destek Programı” toplam bütçesi 7.000.000,00 TL olarak belirlendi.
Mali destek programının öncelikleri güneş, jeotermal ve rüzgar enerjisinin başta ısıtma, soğutma, depolama ve kurutma olmak üzere kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik yatırımların desteklenmesi; güneş, jeotermal ve rüzgar enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik altyapı yatırımlarının güçlendirilmesi olarak belirlenirken, Enerji Altyapısı Mali Destek Programı’nda ajans asgari tutarı 75.000,00 TL, azami tutar ise 500.000,00 TL olacak.
Söz konusu programa Valilikler, Kaymakamlıklar ile fiziki altyapı hizmeti veren il ve ilçe müdürlükleri, 5355 sayılı kanun kapsamındaki Mahalli İdare Birlikleri, Belediyeler, Özel İdareler, OSB ve KSS yönetimleri, organize sanayi bölge müdürlükleri, küçük sanayi sitesi yönetimleri başvurabilecek.
Ahiler Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı mali destek programı ikinci başlığı olan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nın toplam bütçesi ise 3.000.000,00 TL oldu. Dezavantajlı/kırılgan grupların sosyal sermayesinin artırılması, toplumsal problemlerle mücadele yollarının geliştirilmesi ve bölgedeki sığınmacıların sosyal hayata uyumunun sağlanmasını amaçlayan programda asgari tutar 50.000,00 TL, azami tutar ise 150.000,00 TL olarak açıklandı.
Bu mali destek programının öncelikleri ise dezavantajlı/kırılgan grupların sosyo-ekonomik hayata entegrasyonunun sağlanması ve bu gruplara yönelik sosyal girişimciliğin geliştirilmesi; yoksulluk, göç, suç, erken evlilik, eğitimin terk edilmesi, madde bağımlılığı, şiddet gibi toplumsal problemlerle mücadele yollarının geliştirilmesi, sığınmacıların sosyal ve ekonomik yaşama entegrasyonunun güçlendirilmesi olarak belirlendi.
Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’na kamu kurum ve kuruluşları, yerel idareler ve sivil toplum kuruluşları başvurabilecek.
Potansiyel yaralanıcılar başvuru rehberlerine ve tüm ayrıntılara www.ahika.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek.
Programlara başvurular ise 20 Mart 2015 Cuma günü saat 17.00’de sona erecek. Online olarak KAYS veri tabanına yapılan proje başvuruları, matbu olarak ve kapalı zarf içinde taahhütlü posta ve kargo yoluyla veya elden Nevşehir’de bulunan Ajans Merkezi, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir ve Niğde illerinde bulunan Yatırım Destek Ofislerine teslim edilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .