Kırşehir’de beyaz eşyacılar ve mobilyacılar umutlu…

Kırşehir’de beyaz eşyacılar ve mobilyacılar umutlu…

03.01.2019

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren ve üç ay sürecek konutta KDV ve tapu harcı indirimi ile beyaz eşya, mobilya ve otomobilde indirimler Kırşehir’de esnafı umutlandırdı. Ağustos ayında başlayan döviz kurundaki yükselişin ardından tüm ürünlerde fiyatların anormal bir şekilde yükselişin ardından piyasalarda yaşanan büyük sıkıntıyı aşmak ve piyasaları hareketlendirmek adına yapılan KDV ve ÖTV indirimler bir […]


1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren ve üç ay sürecek konutta KDV ve tapu harcı indirimi ile beyaz eşya, mobilya ve otomobilde indirimler Kırşehir’de esnafı umutlandırdı.
Ağustos ayında başlayan döviz kurundaki yükselişin ardından tüm ürünlerde fiyatların anormal bir şekilde yükselişin ardından piyasalarda yaşanan büyük sıkıntıyı aşmak ve piyasaları hareketlendirmek adına yapılan KDV ve ÖTV indirimler bir kez daha uzatıldı.
Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında yüzde 4’ten 3’e indirim bu tarihe kadar devam edecek. Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek.
Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de 15’er puanlık indirim devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek.
Kırşehir’deki esnaf, sanatkar ve tüccarlar KDV ve ÖTV indiriminin üç ay daha uzatılmasının yerinde bir karar olduğunu belirterek, “Doların artışı ve TL’nin değer kaybı sonrası zaten işlerimiz büyük oranda düştü. Çoğu gün siftah bile edemiyoruz.
İşlerimiz geçen seneye oranla düşük. Bunu yaşanan ekonomik krize bağlıyoruz. Altın ve döviz fiyatlarının yükselmesi ile birlikte milletin alım gücünde inanılmaz bir düşüş var. Bu yüzden millet harcamalarını kıstı. Bu da bizim işlere olumsuz yansıdı. Krizden dolayı birçok iş yeri kapalı, birçok insan iflas etmiş, kimisi de başka işlerin peşinden koşturuyor. İnsanlar banka kredilerini Bağ-kurlarını ödeyemez halde. Hükümetin konut, otomobil, beyaz eşya ve mobilya alacaklar için büyük indirim imkanı sunması iyi oldu. Yeni yılla birlikte maaşların artması ile birlikte belki insanlar ihtiyaçlarını bu imkandan yararlanarak karşılarlar, biz de biraz iş yaparız. Yoksa bu zor günleri nasıl aşacağımızı bilemiyoruz. Kırşehir’de beyaz eşya, mobilya almak isteyenler üç aylık bu süre uzatımından yararlanarak ihtiyaçlarını karşılamalarını öneriyoruz” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .