Kırşehir’de besicilik daha da canlanacak

Kırşehir’de besicilik daha da canlanacak

16.02.2015

Türkiye’de marka haline gelen Kırşehir eti, besiciliğin desteklenmesi ile daha da büyük ivme kazanacak…

KIRŞEHİR, eti ve besiciliği ile Türkiye’de marka haline gelirken, Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Projesi ile markalılık daha da artacak.

Ekonomik Yatırımları Destekleme Projesi ile Kırşehir’e daha modern ve profesyonel işletmeler kurarak besicilik daha da canlandırılacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye’de ve ilimiz Kırşehir’de ilk defa uyguladığı yüksek rakamlı hibe desteği ile Kırşehir’e büyük işletmeler kurulması planlanıyor.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, ilimiz Kırşehir’in özellikle hayvancılığına destek olabilecek Ekonomik Yatırımlarını Destekleme Projesi ile ilgili bilgiler verdi.

KENAN ŞAHİN copy
Ekonomik Yatırımlarını Destekleme Projesi kapsamında sağlanacak hibe desteğinin önemli olduğuna dikkat çeken Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “İlimiz et ve besi noktasında bir marka ve ilimiz IPART’ta olmadığından dolayı Bakanlığımızın 39 ilde uygulamış olduğu hayvancılığın desteklenmesi için şu ana kadar ilimizde uygulanan en büyük projelerden birisi. Besi işletmelerine 1,5 milyonun yüzde 50’si 150 bin lira hibe olarak verilecek. Küçük işletmelerde bin lira, büyük işletmelerde, yani gıda ile temas eden işletmelerde 3 bin lira bu Türkiye’de ve ilimizde ilk defa uygulanan yüksek bir rakam. İlimizde yoğun bir besi ve hayvancılık var. İlimizin olmazsa olmazı hayvancılıktır. İnşallah bu projenin neticesinde ilimize büyük işletmeler, yüzde 50 hibe destekli büyük işletmeler kurularak ilimiz hayvancılığına bir canlılık getirilecek. Canlı olan besiciliğimizi daha da canlı hale getirecek. Çünkü ilimiz tarım noktasında, hayvancılık noktasında ve özellikle besi noktasında marka bir il ve bu marka il olmayı profesyonel işletmeler kurarak, modern işletmeler kurarak, devletin desteklediği işletmeler kurarak bu markayı daha da öne çekmeyi arzu ediyoruz. Çünkü ilimiz kapasite olarak, altyapı olarak besicilikte ciddi manada mesafe kat etti. İlimize bu projenin çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Çünkü ilimizde çevre illeri gezdiğimiz zaman Türkiye’de hemen hemen hayvancılığı en modern manada, bilimsel manada ve karkas manasında, canlı ağırlık artışı manasında, kaliteli besi manasında ilimiz bu işi götürüyor. İnşallah bu manada da ciddi bir desteğin olacağına inanıyorum. İlimize ciddi bir ivme kazandıracağını düşünüyorum” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .