Kırşehir’de başıboş köpekler korkutuyor

Kırşehir’de başıboş köpekler korkutuyor

21.03.2015

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Sokak hayvanlarını rehabilite ediyoruz” diye dursun
Kırşehir’de başıboş köpekler korkutuyor

Kırşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi yüzlerce sokak hayvanını rehabilite edildiğini açıklarken, Kırşehir’de cadde ve sokaklar başıboş köpeklerden geçilmiyor. Özellikle sabah saatlerinde sürüler halinde gezen köpekler, okula giden öğrencileri korkutuyor, velileri tedirgin ediyor.

Kırşehir’de çok sayıda başıboş gezen köpek, tehlike saçıyor. Vatandaşlar özellikle sabah okula giden öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen sahipsiz köpeklerin kontrol altına alınmasını istiyor. Kırşehir’in cadde ve sosaklarında toplu halde dolaşan başıboş köpekler aileleri ve çocukları tedirgin ederken, vatandaşlar Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye “Hani sokak hayvanlarını rehabilite ediyordunuz?” diye soruyor.
Vatandaşlar özellikle sabah okula giden öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen sahipsiz köpeklerin kontrol altına alınması isterken “Köpekleri görünce yollarınmızı değiştiriyoruz. Başıboş köpeklerin okul giriş ve çıkışlarında çocuklarımıza zarar vermesinden korkuyoruz. Biz de çoğu zaman çocuklarımıza okula getirip götürmek zorunda kalıyoruz. Bu köpekler her can çocuklarımıza olduğu gibi bize de saldırabilirler. Bu konuda Belediye ne yapıyor? Hani sokak hayvanları için bir yer yapmıştı? Başıboş köpekleri rehabilite edip yeniden sokağı mı bırakıyorlar? Sokaklarda sürüler halinde gezen ve zaman zaman vatandaşa saldıran başıboş köpekler sorunu giderek büyüyor. Köpekler caddeye bırakılan çöpleri dağıtıyor, çevreyi kirletiyor. Buradan geçen vatandaşlara saldırıyor. Başıboş köpeklerle ilgili yetkililerin zaman kaybetmeden ilgilenmelerini istiyoruz ” diyerek Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi göreve davet ettiler.
Kenar mahallelerden özellikle Güneykent, Bağbaşı, Kervansaray’da köpeklerin sürüler halinde gezdikleri, buralarda bulunan parkları ve apartman boşluklarını işgal ettikleri bildiriliyor.

bahçeci
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci 17 Şubat’ta şu açıklama yapmıştı:
Belediye sokak hayvanlarını sahiplendiriyor

Kırşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, bir ilke daha imza atarak sokak hayvanlarını sahiplendirme kampanyasına başlıyor.
Kırşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Kampanyası hakkında bilgiler veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, sokak hayvanlarını rehabilite çalışmalarının sürdüğünü, rutin çalışmaların yanı sıra sokak hayvanlarını sahiplendirme kampanyasına da başladıklarını belirterek; “Merkezimize müracaat eden vatandaşlarımız, gerekli işlemlerin ve belgelerin düzenlenmesinden sonra hayvan sahiplenebilmektedir. 5199 sayılı Hayvanların Korumasına dair yönetmelik gereğince ekiplerimiz tarafından toplanan sahipsiz sokak hayvanlarının gerekli bakım, muayenesi ve aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırılmakta, sağlıklı olanlar tekrar doğal ortamına bırakılmakta ve sağlıksız olanların ise merkezimizde bakımları yapılmaktadır. Yine 5199 sayılı Hayvanların Korunmasına dair yönetmelik gereğince sahipli hayvanların da kayıt altına alınması gerektiğinden hayvan sahiplerinin, sahip oldukları hayvanları merkezimize getirerek kayıt altına alınması gerekmektedir. Merkezimize getirilen hayvanlar, ön muayeneden geçirilerek ücretsiz kuduz aşısı yapılacak ve Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından sağlık ve aşı karnesi verilecektir” dedi.
Hayvan edinmek isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak sahiplendirme yaptıklarını bir kere daha belirten Başkan Bahçeci, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini de söyledi. Vatandaşların daha ayrıntılı bilgi için 212 92 66 numaralı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni arayabileceklerini de belirten Başkan Bahçeci; “18 yaş üstünün yararlanabildiği hizmetten velileri ile beraber gelen vatandaşlara da hiçbir ücret alınmadan sahiplendirme yapılabiliyor” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .