KIRŞEHİR’DE AHİLİK COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE AHİLİK COŞKUSU

17.09.2018

KIRŞEHİR’DE AHİLİK COŞKUSU Vali Akın: “Ahilik geleneğinin günümüzdeki temsilcileri olan esnafımızın ve çalışma hayatına aklıyla, gücüyle, bilgisiyle katkıda bulunan her ferdin bu prensipleri özümseyerek içselleştirmesi, çağın getirdiği, bize ait olmayan tüm olumsuzlukları bertaraf edecektir” KIRŞEHİR’DE 800 yıllık geleneğin yaşatıldığı Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, coşkulu bir açılışla başladı. “Esnafımızı alırken satanı gözeten, satarken alanı gözeten, […]

KIRŞEHİR’DE AHİLİK COŞKUSU

Vali Akın: “Ahilik geleneğinin günümüzdeki temsilcileri olan esnafımızın ve çalışma hayatına aklıyla, gücüyle, bilgisiyle katkıda bulunan her ferdin bu prensipleri özümseyerek içselleştirmesi, çağın getirdiği, bize ait olmayan tüm olumsuzlukları bertaraf edecektir”

KIRŞEHİR’DE 800 yıllık geleneğin yaşatıldığı Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, coşkulu bir açılışla başladı.
“Esnafımızı alırken satanı gözeten, satarken alanı gözeten, eksik ölçüp yanlış tartmayan, doğru ve güvenilir kimselerden eyle! İsraftan, cimrilikten, azgınlıktan, korkaklıktan, acizlikten, tembellikten, ahlâksızlıktan, haddi aşmaktan sana sığınırız Ya Rabbi! Bizleri nefsine uyarak kötülük işleyenlerden eyleme, kesata uğratma” Ahi esnaf duasıyla kadim kültürümüzün temel taşı olan Ahi Evran-ı Veli’nin insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 31. Ahilik Haftası, 17 Eylül Pazar günü Ahilik ışığının Kırşehir’i aydınlattığı Fener Alayı’nın ardından dün yapılan açılış töreni başladı.
Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, AK Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan, İl Genel Meclis Başkanı Barboros Dulkadiroğlu, CHP İl başkanı Hacı Tanrıbuyurdu, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri, esnaf ve vatandaşların katılımıyla saat 10.00’da Askerlik Şubesi önünden Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar devam eden kortej yürüyüşü yapıldı.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışının yapıldığı törende Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci birer konuşma yaparak, Ahilik Haftası’nın önemine dikkat çektiler.
Ahilik geleneğini yaşatmak, insanlığın mutluluğunu esas alan bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak ve Ahiliğin mimarı olan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere düzenlenen 31. Ahilik Haftası Açılış Töreni’ne katılanlara teşekkür ederek, konuşmasına başlayan Vali İbrahim Akın, şunları söyledi:
“Asırlar boyunca kuşaktan kuşağa aktarılan tarihi ve kültürel değerler, bir milletin sahip olduğu en değerli varlıklardır. Her millet sahip olduğu kültürel değerleri korumak, yaşatmak ve tanıtmak için yoğun çaba sarf etmektedir. Doğu ve batının kavuşma noktalarından birisi olan ülkemiz de zengin kültürel varlığı ile daima ilgi odağı olmuştur.
“Milli benliğimizden çıkan ancak evrensel değerleri kapsayan bu zenginliğimizi gelecek kuşaklara aktarmak sadece bizim yaşantımız için değil dünya kültürel mirası için de çok önemlidir. İşte Türk milletinin sosyal yaşantısına yön veren en önemli kültür hazinelerimizden birisi de Ahilik geleneğidir.
“Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci olan 12. ve 13. yüzyıllarda ortaya çıkan Ahilik Teşkilatı iş hayatı başta olmak üzere sosyal hayatımızı düzene koyarak insanlara sevgi, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma gibi erdemleri aşılamış, toplumu kardeşliğe, iyiliğe, dürüstlüğe, barışa ve huzura sevk etmiştir. Toplumun her alanda ihtiyaç duyduğu prensipleri düzenleyen Ahilik teşkilatı, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz, iş ahlakı, ticarette dürüstlük, kalite kontrol, alın terinin korunması gibi çok önemli ilkeleri yüzyıllarca başarı ile uygulamıştır.
“Ahi Evran-ı Veli’nin kurduğu Ahilik Teşkilatı, doğduğu bu topraklardan dalga dalga tüm Anadolu’ya ve milletimizin yaşadığı diğer coğrafyalara yayılmış, bir sivil toplum hareketi olarak insanca yaşamanın, hakça paylaşmanın ve sosyal adaletin sağlanmasında büyük rol oynamıştır. Ahilerin yüzyıllar öncesinde hem üreticinin hem de tüketicinin haklarını korumak için koyduğu kurallar aslında günümüz dünyası için hiç yabancı değildir. Bugün devlet otoritesi altında sosyal, ekonomik ve çalışma hayatını düzene sokmak amacıyla oluşturduğumuz yasaların temelinde Ahiliğin getirdiği prensipler yatmaktadır.
“Bugün bizlere düşen görev, milletimize özgü bu kültür hazinesini yeni nesillere aktarmak bununla birlikte öz kültürümüzü merak eden herkese kapılarımızı açarak tanıtmaya çalışmaktır. Özellikle bu geleneğin günümüzdeki temsilcileri olan esnafımızın ve çalışma hayatına aklıyla, gücüyle, bilgisiyle katkıda bulunan her ferdin bu prensipleri özümseyerek içselleştirmesi, çağın getirdiği, bize ait olmayan tüm olumsuzlukları bertaraf edecektir.
“Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ticaret Bakanlığımız koordinesinde zengin bir program hazırlanmıştır. Yapılacak etkinliklere tüm halkımızı davet ediyor, programın hazırlanmasına katkı sağlayan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan hanımefendi başta olmak üzere Ticaret Bakanlığımız Yöneticilerine, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, TOBB, TESK, TESKOMB yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu duygularla, Esnafımızın ve halkımızın Ahilik Haftasını içtenlikle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”
Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde saat 12:00’de Anıt Meydanı’nda Ahi Pilavı, Ahi Şerbeti ve Ahi Helvası ikramında bulunuldu. Saat 18:00’da ise Askerlik Şubesi önünden başlayan ve Cacabey Meydanı’nda sona eren koşu düzenlendi. Saat 19:00’da sanatçı Oğuz Yılmaz Kırşehirlilere bir konser verdi. Ayrıca Kaman ilçemizde Balkan ve Kafkas Ülkeleri halk Dansları Gösterileri sundu.
Etkinlikler kapsamında 18 Eylül Salı günü saat 10:00’da kitap fuarının açılışı gerçekleştirilecek. Anıt Meydanı’nda ikramlarda bulunulacak ve saat 16:00’da Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Prof. Dr. Ahmet Gökbel tarafından Ahiliğin konu edileceği konferansa geçilecek. Saat 19:00’da Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği etkinliğini Mucur’daki halk dansları gösterileri takip edecek. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .