Kırşehir’de Ahi esnafının gücü kalmadı

Kırşehir’de Ahi esnafının gücü kalmadı

01.10.2018

Marangozlar, Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mustafa Genç, üyelerinin artık dayanak gücü kalmadığını, ya iflas ettiğini, ya da işyerini kapatmak zorunda kaldığını açıkladı Kırşehir’de Ahi esnafının gücü kalmadı KIRŞEHİR Marangozlar, Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mustafa Genç, son 6 ayda hammadde fiyatlarının yüzde 100’e varan bir artış göstermesi nedeniyle Kırşehir mobilyacı ve marangoz esnafının büyük […]

Marangozlar, Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mustafa Genç, üyelerinin artık dayanak gücü kalmadığını, ya iflas ettiğini, ya da işyerini kapatmak zorunda kaldığını açıkladı

Kırşehir’de Ahi esnafının gücü kalmadı

KIRŞEHİR Marangozlar, Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mustafa Genç, son 6 ayda hammadde fiyatlarının yüzde 100’e varan bir artış göstermesi nedeniyle Kırşehir mobilyacı ve marangoz esnafının büyük bir çıkmaza girdiğini, iflasların başladığını, bir çok esnafın da kepenklerini kapatma kararı aldıklarını açıkladı.
Döviz kurundaki yükselişle birlikte piyasaların durduğunu, işlerin düştüğünü, maliyetlerin arttığını ifade eden Oda Başkanı Mustafa Genç, Kılıçözü Sanayi Sitesi’nde yaprak kımıldamadığını söyledi.
Kırşehir’deki marangoz ve mobilyacı esnafın en büyük sorununun hammadde fiyatlarının birkaç ay önceye göre yüzde 100 oranında artarken, işlerinin olmadığını belirten Başkan Genç, “Herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Dövizdeki artışı bahane eden herkes zam üstüne zam yapıyor. Malumunuz Kırşehir’de sanayi yok, hammadde yok. Kapıdan tutun da, pencereye varıncaya kadar, mobilyanın döşemesinden tutun da, boyasına varıncaya kadar tüm malzemeleri başka illerden getiriyoruz. Bu da ister istemez üretime maliyet artışı olarak yansıyor. Çünkü bizde sanayileşme bir türlü gerçekleşmedi, teknolojik imkanlardan faydalanma imkanımız da olmadı. Batı illeriyle Doğu illeri arasındaki üretim maliyetleri işte bu yüzden farklı. Onlar hammaddeye yakınlar, bizler uzağız. Haliyle bu durum bizdeki üretim maliyetini artırıyor” ifadelerini kullandı.
Artan maliyetlere yetişemedikleri için hem fiyat belirleyemediklerini, hem iş yapamadıklarını belirten Başkan Mustafa Genç, “Gerçekten son aylarda artan döviz kuru tüm esnaf ve sanatkarımıza büyük darbe vurdu. Maliyetler iki katına çıktı. Yıllardır iş yaptığımız müteahhitler konut satışı yapamadığı için bizlere ödeme yapamıyor. Biz bunlarla yıllarca çalıştığımız için idare etmek istiyoruz. Ama hammaddeyi satın aldığımız firmalar ya peşin, ya da bir haftalık çekle, ya da kredi kartıyla bize mal gönderiyor. Bu da bizleri büyük sıkıntıya itiyor. Para dönüşü yok, ödeme çok. Nereye kadar gideceğiz bilemiyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Artan hammadde fiyatlarına yetişemiyoruz. Her gün zarar ediyoruz. Hiçbir meslektaşımızın buna dayanacak gücü olmadığı için tek tek işyerlerini kapatıyor, buna vicdanımız elvermiyor” diye konuştu.
Başkan Mustafa Genç, şöyle devam etti:
“Son altı ay içinde sunta fiyatları 90 liradan 180 liraya, MDF fiyatı 120 liradan 200 liraya, kapı paneli 30 liradan 55 liraya, dolap kapak hayglas 150 liradan 250 liraya, 3 milimlik arkalık 30 liradan 55 liraya, kerestenin m3’ü bin liradan 2 bin liraya, kapı boyası 75 liradan 150 liraya çıktı. Bu fiyatlarla hammadde alıp, imalat ettiğimiz ürünleri satma şansımız yok. Bir vatandaş evine yaptıracağı bir mutfak dolabı ve vestiyer için örneğin geçen yıl 3-4 bin öderken zorlanıyordu, şimdi 8-10 bin lirayı nasıl ödeyecek? Biz yıllardır bu işi yapıyoruz, müşterilerimiz var, onlara peşin yaparız diyemiyoruz. Peşin alıp yaptığımız bir işin parasını aylar sonra alabiliyoruz. Aldığımız zaman da aynı fiyata sadece ürünün hammaddesini bile ödeyemiyoruz. Bu durumda bizlerin ayakta durabilmesi, para kazanabilmesi mümkün değil. Şimdi bu ekonomik krizle birlikte ne yazık ki pek çok esnafımız ya iflas edecek, ya kapısına kilit vuracak. Bugünlerde Kılıçözü Sanayi Sitesi’ndeki pek çok meslektaşımız büyük darboğazda kara kara düşünüyor. Bu gidişle ya iflas bayrağını çekecek, ya kapısına kilit vuracak. Zaten bir çok esnafımız da makinelerini satmaya karar vermiş durumda. Hükümetimiz bu konuda bir şeyler yapmalı, en azından şu hammadde fiyatlarına gelen artışları durdurmalı. Yoksa gidişat hiç te iyiye alamet değil.”
Başkan Genç, Kılıçözü Sanayi Sitesi’nde dükkan kiralarının Euro ile olduğunu, 100 m2’lik dükkan kiralarının lira bazından geçen yıl 7 bin lira iken bugün 15-20 bin liraya çıktığını, iş yapamadığı için kirasını ödeyemeyen esnafın mecburen darboğaza girdiğini de belirterek, “Malzemeye gelen zamlara rağmen bizler eski fiyatlara iş yapıyoruz. Ama artık Ahi esnafımızın gücü kalmadı. Kırşehir Ahi esnafı olarak yıllardır bütün maliyetlere göğüs gererek ayakta durmaya çalıştık. Ama artık bıçak kemiğe dayandı. Biz Kırşehir’de müteahhitlerle yaptığımız anlaşmaların çoğu bir yıl, ya da altı ay. Son altı ayda hammadde fiyatlarının yüzde yüze varan bir artış göstermesine ve zarar etmesine rağmen, biz yaptığımız anlaşmalar gereği işimizi yapıyor, teslim ediyoruz. Ancak Kırşehir’de hiçbir üyemizin bu kadar zarar etmesine rağmen ayakta kalması beklenemez. Zaten güç şartlarda ayakta kalma mücadelesi veren esnafımız artık bu yükün altından kalkamayacak duruma gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım ve destek bekliyoruz. Lütfen şu hammadde fiyatlarına bir çeki düzen verip, aşağıya çekin. Yoksa bu sektörde faaliyet gösteren firmaların keyfi yaptıkları artış tüm Türkiye’deki marangoz ve mobilyacı esnafını bitirecek ve çoğu işyerini kapatmak zorunda kalacaktır. Dolayısıyla hem kendileri işsiz, hem de yanında çalıştığı insanlar işsizler ordusuna katılacaktır” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .