Kırşehir’de aday adayları netleşiyor

Kırşehir’de aday adayları netleşiyor

03.02.2015

Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini açıkladı, Kırşehir’de aday adayları netleşiyor Yüksek Seçim Kurulu’nun 7 Haziran 2015’te yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin belirlediği seçim takvimini açıklarken, Kırşehir’de milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri de 10 Şubat’a kadar istifa etmek zorundalar. 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde Kırşehir’de aday olmak isteyen Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi […]

Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini açıkladı,
Kırşehir’de aday adayları netleşiyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun 7 Haziran 2015’te yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin belirlediği seçim takvimini açıklarken, Kırşehir’de milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri de 10 Şubat’a kadar istifa etmek zorundalar.
7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde Kırşehir’de aday olmak isteyen Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri, hakimler, savcılar, askerler, belediye başkanları, sendika ve meslek odaları başkanları dahil olmak üzere tüm kamu görevlilerinin 10 Şubat, saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.
Kırşehir’de AK Parti, MHP ve CHP’den milletvekili aday adayı olmak isteyenler de Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, kamu görevlileri 10 Şubat’a kadar görevlerinden ayrılmak zorunda. 16 Nisan’a kadar seçime katılacak tüm partiler Kırşehir’deki adaylarını belirleyerek Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek.
Kırşehir’de AK Parti’nin milletvekili aday sayısının 30’u bulması beklenirken, MHP’de bu sayı bugün itibariyle 16’ya yükseldi. Bu rakamın önümüzdeki günlerde 20’yi geçeceği tahmin ediliyor. Ana muhalefet partisi CHP’de ise mevcut İl Başkanı Yılmaz Zengin ile birlikte aday adayı sayısının 10’u bulması bekleniyor. CHP’de il bazında hangi yöntemle sıralamanın yapılacağı belli olurken, Kırşehir’de milletvekili aday adaylarının sayısının az olması dikkat çekerken İl Başkanı Yılmaz Zengin, dün aday adaylığını ilan etti. Noter Rifat Ertem de aday adayı olarak il ve ilçeler bazında çalışmalarını sürdürüyor. Aday olacağı öne sürülen Ertuğrul Zafer’den ise henüz bir hareket yok.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin aralarında Kırşehir’in de bulunduğu 64 ilde milletvekili adaylarını fermuar yöntemli ön seçimle belirlenmesi bekleniyor. CHP’de seçimler öncesi fermuar yöntemi, milletvekili aday sıralamasında tek veya çift rakamların (bir, üç, beş veya iki, dört, altı gibi sıralar) kontenjan olarak parti yönetimi tarafından belirlenmesini öngörüyor. Parti yönetimi, tekli rakamları tercih ederse önseçimden gelen adaylar çiftli rakamlara; çiftli rakamları tercih ederse ön seçimden gelenler tekli sıralara yerleşecek. Kırşehir’in milletvekili sayısı 2 olduğu için sıralamada fermuar yöntemi kullanılmayacak.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 5 Ocak 2015 tarihli kararına göre, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde aday olmak isteyen, Hâkimler ve savcılar, Yüksek yargı organları mensupları, Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Belediye başkanları, Subaylar ile astsubaylar, Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, Belediye meclisi üyeleri, İl genel meclisi üyeleri, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların seçimin başlangıç tarihinden 1 ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği vurgulandı.
‘EMEKLİ OLACAKLARIN DA İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR’
YSK kararında 2839 sayılı Milletvekili Kanunu’un 18. maddesinde; aday adayı olabilmek için belirli bir tarihte “görevden ayrılma isteğinde bulunma” koşulu anımsatıldı ve “Bu koşulun istifa şeklinde ayrılma ile sınırlı olduğu, emeklilik suretiyle daha sonra vaki olacak ayrılmalarda bu tarihin aranamayacağı yolunda bir hükme yer verilmemiştir. Başka bir anlatımla, istifa veya emeklilik suretiyle ayrılma arasında fark aranmadan, ‘görevden ayrılma’ biçiminde kapsayıcı bir ifade kullanılmıştır.Bu nedenle; 2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, siyasi parti il ve ilçe teşkilatı yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar) ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçiminde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede vermiş olmaları gerekir. Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkân bulunmamaktadır” denildi.
SON TARİH 10 ŞUBAT
YSK kararının sonuç bölümünde şunlara vurgu yapıldı: “Açıklanan nedenlerle en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00’ye kadar 2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine ve ayrıca bunlar için aynı Kanun’un 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanmasına, Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 10 Şubat 2015 Salı gününden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .