Kırşehir’de 9 yatırımcıya hibe desteği

Kırşehir’de 9 yatırımcıya hibe desteği

02.05.2015

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 9 yatırımcı hibe desteği almaya hak kazanırken, program kapsamında Ekonomik Yatırımlar Bilgilendirme Toplantısı yapıldı…

DSCF9916 copy

KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk’ün katılımı ile Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 9. Etap Ekonomik Yatırım başvuruları arasında hibe desteği almaya hak kazanan 9 yatırımcı ve danışmanlık şirketlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Vali Necati Şentürk, “Uygulanacak olan bu ekonomik yatırımlar Kırşehir ekonomisine dolayısı ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. İlimiz tarım ve hayvancılığının gelişmesinde önemli bir etkisi olacaktır. Bundan sonraki yıllarda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce proje hazırlama konusunda eğitim verilmesi faydalı olacaktır” dedi.
İl Müdürü Kenan Şahin de, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca, Doğal Kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amacıyla 1 Aralık 2015 tarihine kadar uygulanacak olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2014/43 Tebliği 26 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Başvurular 12 Şubat 2015 tarihinde sona ermiştir” bilgisini aktardı.
Program kapsamında online olarak 1 adet bakliyat eleme ve paketleme tesisi, 2 adet tohum eleme ve paketleme tesisi 1 adet çelik silo tesisi 1 adet silaj paketleme tesisi, 1 adet hayvansal orijinli gübre paketleme tesisi, 1 adet yumurta paketleme tesisi, 1 adet süt işleme tesisi, 3 adet büyükbaş süt sığırcılığı işletmesi, 42 adet büyükbaş besi tesisi olmak üzere toplam 53 adet proje müracaatı olurken, Kırşehir İl Proje Değerlendirme Komisyonu ve Bakanlığın nihai değerlendirmeleri sonucunda 1 adet çelik silo tesisi, 1 adet büyükbaş süt sığırcılığı tesisi, 7 adet büyükbaş besi tesisi olmak üzere toplam 9 adet proje hibe desteği kapsamına alındı.
Proje sahipleri ile 5 Haziran 2015 tarihine kadar Hibe Sözleşmesi imzalanarak uygulamaya geçileceğini belirten Kenan Şahin, proje uygulamalarının 1 Aralık 2015 tarihinde sona ereceğini kaydetti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin’in program kapsamındaki 9 adet projenin toplam proje tutarının 13.257.101,88 TL, hibeye esas proje tutarının 12.733.702,78 TL, talep edilen hibe miktarının 6.366.851,39 TL, ayni katkı miktarının 523.399,08 TL olduğunu açıklamasının ardından Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Adem Köse, kısa bilgilendirme yaptı.
Daha sonra sorumlusu personel Bektaş Gürses’in yaptığı sunumla detaylı bilgiler verdiği toplantı, soruların cevaplanması ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .