Kırşehir’de 9 ayda 10 şirket faaliyete son verdi!

Kırşehir’de 9 ayda 10 şirket faaliyete son verdi!

29.10.2018

Ekonomik kriz her sektörü büyük bir çıkmaza sürüklüyor Kırşehir’de 9 ayda 10 şirket faaliyete son verdi! Yeni şirket kuran yok, olan da iflasın eşiğinde ayakta kalma mücadelesi veriyor Son aylarda dövizdeki büyük yükselişle birlikte çıkmaza giren Kırşehir’deki esnaf ve sanatkarlar zor günler yaşarken, bir kısmı kapısına kilit vuruyor, bir kısmı da vurmaya hazırlanıyor. Kırşehir’de yeni […]

Ekonomik kriz her sektörü büyük bir çıkmaza sürüklüyor

Kırşehir’de 9 ayda 10 şirket faaliyete son verdi!

Yeni şirket kuran yok, olan da iflasın eşiğinde ayakta kalma mücadelesi veriyor

Son aylarda dövizdeki büyük yükselişle birlikte çıkmaza giren Kırşehir’deki esnaf ve sanatkarlar zor günler yaşarken, bir kısmı kapısına kilit vuruyor, bir kısmı da vurmaya hazırlanıyor.
Kırşehir’de yeni işyeri açanların sayısından çok kapatanların sayısı her geçen gün artarken, bu yılın ilk dokuz ayında ilimizde 10 şirketin faaliyetine son verdiği bildirildi.
Türkiye’de eylül ayında 6 bin 394 şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleşti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), eylül ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. TOBB verilerinden derlediği bilgilere göre Kırşehir’de Ocak-Eylül 2018 dönemini kapsayan dokuz aylık süreç içerisinde 59 şirket kurulurken, 10 şirket kapatma kararı aldı.
Kırşehir’de dövizdeki artışı gerekçe gösteren firmaların ürünlere yüzde 100’den fazla zam yapmasıyla halkın alım gücü düşünce, Kırşehir pek çok esnaf adeta iflasın eşiğine geldi. İşyeri maliyetlerini karşılayamayan ve aylardır doğru dürüst iş yapamadıkları için çekini ve senedini ödeyemeyen küçük esnaf ve sanatkarlar küçülmeye gitmek zorunda kaldı.
Şirket olarak ilimizde faaliyet gösteren kurumlar da yine ekonomik krizle boğuşmaya devam ediyor. Satış yapamadıkları için üretimde düşüşe geçmek zorunda kalan şirketlerin de küçülmeye gittikleri, buna rağmen zarar etmeye devam ettikleri, yaşadıkları sıkıntıları kredi ile aşmaya çalıştıkları, ancak yüksek faizler nedeniyle kredi kullanamadıkları için ayakta kalmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar.
Kırşehir’de 2018 yılı Eylül ayı içerisinde ise 2 şirket 1 kooperatif ve 3 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. 2 şirketin tasfiye kararı aldığı Kırşehir’de bu dönemde kooperatif tasfiyesi gerçekleşmedi. 2 şirket ve 4 gerçek kişi ticari işletmesi de Kırşehir’de 2018 yılı Eylül ayı’nda kapananlar listesinde yerini aldı. Kırşehir’de 2017 Eylül ayında ise 4 şirket ve 14 gerçek kişi ticari işletmesi faaliyetlerine başladı. 1 şirketin tasfiye ve 1 şirketin kapatma kararı aldığı Kırşehir’de 3 gerçek kişi ticari işletmesi de faaliyetlerine son verdi. 2017 yılı Eylül ayında Kırşehir’de tasfiye ve kapatma kararının alındığı kooperatifin olmadığı öğrenildi.
2018 yılı Ağustos ayında 3 şirket, 1 kooperatif ve 4 gerçek kişi ticari işletmesinin kurulduğunu bildiren TOBB verilerine göre, Kırşehir’de şirket ve kooperatif tasfiyesi olmamıştı.
Kırşehir’de bu dönemde kapanan şirket ve kooperatifin olmadığı verilere yansırken 3 gerçek kişi ticari işletmesi ise kapatma kararı almıştı.
TOBB verilerinden derlediği bilgilere göre Kırşehir’de 2017 yılı Ağustos ayında ise 7 şirket ticari faaliyetlerine başladı. TOBB verilerine göre Kırşehir’de aynı dönem içerisinde 1 kooperatif ve 7 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. Bu dönemde Kırşehir’de 2 şirket tasfiye işlemi yaparken tasfiye edilen kooperatifin olmadığı öğrenildi. Buna göre, eylülde bir önceki aya göre, kurulan şirket sayısı yüzde 16,26, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 23,06 artarken, kooperatif sayısı yüzde 29,03 azaldı. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 28,18 artarken, kooperatif sayısı yüzde 17,05 ve gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 46,02 geriledi.
Eylülde geçen yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 25,31, kooperatif sayısı yüzde 20 artarken, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 6,75 düşüş gösterdi. Bu dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 25,57, kooperatif sayısı yüzde 8,96, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 27,35 yükseldi. Eylülde kurulan toplam 6 bin 394 şirket ve kooperatifin yüzde 86,47’sini limited şirketler, yüzde 12,48’ini anonim şirketler, yüzde 1,03’ünü kooperatifler oluşturdu. Şirket ve kooperatiflerin yüzde 41,62’si İstanbul, yüzde 10,76’sı Ankara, yüzde 6,18’i İzmir’de kuruldu. Eylülde Çankırı’da şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleşmedi. Öte yandan, geride kalan 9 ayda toplam 65 bin 638 şirket ve kooperatif iş başı yaptı. Geçen ay kurulan şirket ve kooperatiflerin 2 bin 234’ü ticaret, 786’sı imalat ve 690’ı inşaat sektöründe yer aldı. Kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin ise 861’i toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 408’i inşaat, 243’ü imalat sektöründe faaliyet göstermek üzere çalışmalarına başladı. Eylülde kapanan şirket ve kooperatiflerin 360’ının toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 171’inin inşaat, 127’sinin de mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe olduğu kayıtlara geçti.
Kapanan gerçek kişi ticari işletmelerinden 471’inin toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 188’inin inşaat, 90’ının ulaştırma sektöründe faaliyet gösterdiği belirlendi.
Geçen ay kurulan 1377 yabancı ortak sermayeli şirketin 163’ü Suriye, 130’u İran ortaklı oldu. İş başı yapan yabancı ortak sermayeli şirketlerin 98’i anonim, 1279’u limited şirket statüsünde faaliyet gösteriyor. Bu yıl kurulan şirketlerin 1411’i belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret, 681’i ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı ve 639’u gayrimenkul acenteleri sektöründe kuruldu. Kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin toplam sermayelerinin yüzde 76,71’ini yabancı sermayeli ortak payı oluşturdu. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .