Kırşehir’de 505 bin ton pancar işlenecek

Kırşehir’de 505 bin ton pancar işlenecek

11.09.2017

128 bin 26 dekar sahada yapılan ekim ile 165 bin tonu Çorum’da 550 bin tonu da Kırşehir’de olmak üzere toplam 670 bin ton pancar elde edildi…

KIRŞEHİR Şeker Fabrikası’nın 2017-2018 yılı pancar ve şeker üretim kampanyası başladı.
Şeker Fabrikası’nda 18’inci dönem şeker pancarı alımlarının başlaması nedeniyle de tören düzenlendi.
2000 yılında faaliyete geçen ve yüzde 95 yerli üretimle yapımı gerçekleştirilen Kırşehir Şeker Fabrikası, 2017-2018 pancar alım kampanyası nedeniyle Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törene Vali Necati Şentürk, Kırşehir Garnizon Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Çevre Şehircilik İl Müdürü Necmettin Şeker, Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Şeker-İş Kırşehir Şube Başkanı Işık Şimşek, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri, üreticiler, fabrika çalışanları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını Şeker Fabrikası Müdürü Ziyram Eser yaptı.
TÜRK EKONOMİSİNE 240 MİLYON LİRA
Konuşmasında Kırşehir Şeker Fabrikası’na bağlı 5 bölgede, 111 köy ve 3 bin 456 adet pancar üreticisi ile 673 bin 160 ton pancar üretim sözleşmesi imzalanarak, 128 bin 26 dekar sahada pancar ekiminin yapıldığını açıklayarak, ekim dönemi ve sonrasında iklim şartları ve her türlü bakım ve sulama işlemlerinin zamanında yapılarak şeker oranı ve pancar veriminde geçen seneye yakın bir değer beklediklerini belirten Şeker Fabrikası Müdürü Ziyram Eser, şunları söyledi:


“Şeker kurumu tarafından şirketimize tahsis edilen şeker kotasını karşılamak için üretimin en ekonomik yapıldığı fabrikalarda şeker üretmek, işletmeye alınmayan ve kapasitesine göre pancar üretimi fazla olan fabrikaların, ürettikleri pancarı en yakın komşu fabrikalarda işlemek amacıyla fabrikaların rekolte durumları ve hedef pancar işleme kapasiteleri de göz önüne alınarak fabrikalar arası pancar nakilleri yapılmaktadır.
“Bu kampanya döneminde pancar rekoltesinin bedeli ödenecek pancara göre 680 bin ton, işlenene göre 670 bin ton olacağını tahmin etmekteyiz. Fabrikalar arası pancar nakli içerisinde işlenene göre 165 bin ton pancar Çorum Şeker Fabrikası’na sevk edileceğinden fabrikamızda işlenecek pancar miktarı bu sene 505 bin ton olacaktır. Toplamda 127 gün sürmesi beklenen kampanya döneminde, tahmini 72 bin ton kristal toz şeker, ayrıca yan ürün olarak da 21 bin ton melas ve 130 bin ton yaş pancar posası üretilecektir.
“Bilindiği gibi yaş pancar posası, üretim sözleşmesi gereği yüzde 20’si pancar üreticilerine ücretsiz verilmekte, geri kalanı ise üretici ve besicilere bedel karşılığı satılmaktadır.
“Pancar ekimi yapan Kırşehir ve diğer illerdeki üreticilere ödenen pancar ve pancar nakliye bedeli, fabrikamızın dışarıya yaptırılan işleri ve mubayaa edilen malzemelere ödenen ücretler de dikkate alındığında fabrikamız bölgesine, dolayısıyla Türk ekonomisine 2016 yılında 240 milyon lira katma değer sağlamıştır. 2017 yılında bu güne kadar pancar üreticilerine işlerini yürütebilmeleri için ayni ve nakdi avans olarak da 30 milyon lira ödenmiş, bu tür avans ödemelerine devam edilmektedir.
“Şeker sektörü, tarımda ve sanayide sağladığı istihdamla, gerekse oluşturduğu katma değerle stratejik öneme sahip büyük bir kuruluştur.
“Ülkemizde iklim şartları nedeniyle daha ucuz bir hammadde olan kamış şekeri yerine şeker pancarı üretilmektedir. Pancar şekerinin ihraç pazarlarında kamış şekeri ile rekabet şansının bulunmaması sebebiyle ticaret amacıyla değil de ülke ihtiyacı kadar şeker üretilmekte, bu nedenle de pancara kota uygulaması yapılmaktadır.
Değerli pancar üreticileri; tarımsal faaliyetlerimizde temel prensibimiz, sizlerin yoğun emek karşılığı ürettiğiniz pancarı temin etmek, tarımda teknolojiyi kullanıma teşvik etmek, verimliliği ve kaliteyi artırıcı yönde sizlere katkı sağlamaktır.”
788 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ

Fabrika çalışanlarının alın teri ve emeği ile üretilen temel gıda maddesi olan şekerin verimli, kaliteli ve hijyenik bir ortamda üretilebilmesi için Kırşehir Şeker Fabrikası’nda iyileştirme ve yenileme yatırımlarına devam ettiklerini kaydeden Şeker Fabrikası Müdürü Ziyram Eser, nakliyecilere de uyarılarda bulunduğu konuşmasını, “Değerli nakliyeciler; sizlerden özellikle ricamız karayolları tonaj uygulamasına özen göstermeniz. Pancar nizamiye giriş-çıkışlarında, sıra oluşlarda kazalara meydan vermemek için trafik kural ve işaretlerine ve görevlilerin uyarılarını dikkate almanızı rica ediyoruz. Fabrikamızda bu kampanya döneminde kendi elemanlarımız, hizmet alımı ve diğer fabrikalarımızdan gelen görevli elemanlarla birlikte toplam da 788 kişi, 3 vardiya halinde 24 saat çalışma düzenine göre istihdam edilmektedir. Bugün başlatmış olduğumuz 18. yıl pancar kampanyamızın ülkemize, sanayimize, üreticilerimize, çalışanlarımıza ve Kırşehir’imize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” sözleriyle tamamladı.
Vali Necati Şentürk de, “Biz 1071 tarihinden bu yana bu mukaddes toprakları yurt tuttuk, kan döktük, gözyaşı döktük, can verdik bu toprakları vatan yaptık, bu topraklara düşman ayağı bugüne kadar bastırmadık. İnşallah kıyamete kadar da bu topraklar bu yüce milletin kalacaktır. Devletimiz ebet müddet payidar olacaktır. 1071 Malazgirt Savaşından itibaren bu topraklarda bu asil millet üretim yapıyor, ziraat yapıyor. Kırşehirli üretici de emeğini katıyor, alın terini katıyor, bilgisini katıyor, sabrını katıyor, üretim yapıyor. Bu yorgun, ama bereketli topraklar yüzümüzü güldürüyor. Kırşehir, adı gibi değil, Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan cevher toprağa sahiptir. Hayvancılıkta marka olacağız. Gelecekte inşallah bu topraklar dünya ve Türkiye tarımı için gözbebeği olacak. Gelecekteki gıda savaşları, su savaşları olacak. Onun için kendi gıda açısından kendi kendine yeten ülkeler ayakta kalacak. Geri kalan devletlerin birbirine savaşı kaçınılmaz olacak. Bu itibarla bulunduğumuz toprakların kıymetini bilelim” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından pancarı fabrikaya getiren ilk 5 üretici Değirmenkaşı köyünden Ertan Tilki ile Oruç Deveci; Kızıldağ Yeniyapan köyünden Mehmet Korkmaz ile Ali Haydar ve Budak köyünden Yusuf Tuncer’e Vali Şentürk ve il protokolü tarafından ödülleri verildi.
2017-2018 yılı pancar ve şeker üretim kampanyası töreni, Vali Necati Şentürk tarafından kantara ilk pancarın alınmasıyla sona erdi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .