Kırşehir’de 50 yıl önceki bir hıdrellez kutlaması…

Kırşehir’de 50 yıl önceki bir hıdrellez kutlaması…

19.08.2017

1960’lı yıllar… Kırşehir’de hemşehrilik bağlarının güçlü olduğu yıllar… Tarih ve kültür şehri Kırşehir’imizde bir çok kültürel etkinliklerimizi coşku ile kutlardık. Bunlardan birisi de hıdrellezdi. Çoğu zaman İkizarası, Ökse, Üçgöz, Dinekbağı, Çaydeğirmeni gibi mesire yerlerimiz vardı. Şimdi ne hıdrellez kutlamaları kaldı, ne de mesire yerlerimiz. İşte bir hıdrellez kutlamalarında bir araya gelen şehrimizin tanınmış simalarından bir […]

1960’lı yıllar…
Kırşehir’de hemşehrilik bağlarının güçlü olduğu yıllar…
Tarih ve kültür şehri Kırşehir’imizde bir çok kültürel etkinliklerimizi coşku ile kutlardık.
Bunlardan birisi de hıdrellezdi. Çoğu zaman İkizarası, Ökse, Üçgöz, Dinekbağı, Çaydeğirmeni gibi mesire yerlerimiz vardı. Şimdi ne hıdrellez kutlamaları kaldı, ne de mesire yerlerimiz.
İşte bir hıdrellez kutlamalarında bir araya gelen şehrimizin tanınmış simalarından bir gurup hemşehrimiz…
Yukarıda anılarda kalan fotoğrafta sol başta ayakta duran şehrimizin tanınmış lokantacısı Miktad Türkay, yani nam-ı değer Turşu. Oturanlardan, saz çalan meşhur sanatçılarımızdan Çekiç Ali. Yanında oynayan Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi’nden emekli muhasebe müdürü Mustafa Nazilli. Sağ başta ayakta sırtını traktöre yaslanmış Bağbaşı Mahallesi’nin tanınmış simalarından Ethem Mutlu. Onun yanındaki lokantacı Salih Akbayır. Traktörün direksiyonunu tutan Bağbaşı Mahallesi’nin 40 yıl muhtarlığını yapan Kemal Mutlu.Fotoğrafta bulunan diğer isimlerini ise hatırlayamadım.
Şimdi büyük çoğunluğu olmayan bu hemşehrilerimize rahmetler diliyor, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyorum.

*Şevket GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .