Kırşehir’de 45 bin 539 hane çekirdek aile

Kırşehir’de 45 bin 539 hane çekirdek aile

17.05.2016

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde yer alan bilgileri kullanarak hanehalkı tiplerini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu, ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayıs “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan edilirken, 1994 yılından itibaren kutlanan gün dolayısıyla 2016 yılı Aile […]

ailee

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde yer alan bilgileri kullanarak hanehalkı tiplerini açıkladı.
Türkiye İstatistik Kurumu, ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayıs “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan edilirken, 1994 yılından itibaren kutlanan gün dolayısıyla 2016 yılı Aile Haftası’na özel olarak hanehalkı tiplerine ilişkin istatistiki veriler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
TÜİK verilerine göre, Kırşehir’de toplam 68 bin 133 kişi hanehalkı olarak kayıtlara geçerken, hanehalkı tiplerine göre yapılan tespitlerde tek kişilik hanehalkı 10 bin 817, çekirdek aileden oluşan hanehalkı 45 bin 539, geniş aileden oluşan hanehalkı 10 bin 297, çekirdek aile bulunmayan hanehalkı bin 480 kişiden oluştu.
Kırşehir’de toplam 45 bin 539 kişinin çekirdek aileden oluşan hanehalkını oluşturduğu TÜİK verilerinin çekirdek aileden oluşan hanehalklarının türlerine göre yapılan tespitte sadece eşlerden oluşan çekirdek aile 13 bin 609, eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 27 bin 198, yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile toplam 4 bin 732, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 902, anne ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 3 bin 830 olduğu belirlendi.
Aile ve hanehalkı kavramları, Türkiye’de aile yapısını inceleyen sosyologlarca çok uzun zamandır birbirinin yerine kullanılıyor. Aile, evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlanırken, Hanehalkı ise, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluk. Hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabiliyor. Bu çalışma ile ülkemize özel hanehalkı tipleri ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretildi.
Ülkemizdeki hanehalklarının % 66,9’u çekirdek ailelerden oluşuyor.
Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlanırken, bu tanım kapsamında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı % 66,9. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise % 14,4.
Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı % 16,5 iken, çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise % 2,2.
Nüfusumuzun % 4’ü tek başına yaşarken, nüfusumuzun % 63,9’u çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, % 27,6’sı geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve %1,5’i ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşıyor. Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise % 4.
Hanehalklarının % 7,8’inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşıyor. Türkiye’deki toplam hanehalklarının % 7,8’inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşıyor. Toplam hanehalklarının % 1,6’sı baba ve çocuklarından, % 6,2’si ise anne ve çocuklarından oluşuyor. Nüfusumuzun ise % 1,1’i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, % 4,6’sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşıyor.
Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkları en çok Tunceli’de. Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il % 14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise % 8,5 ile Bayburt. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller % 11,9 ile Tunceli ve %11,7 ile İzmir, en düşük olduğu iller ise % 6,7 ile Burdur ve %6,8 ile Bayburt. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller % 3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise % 1,4 ile Kayseri.
Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il % 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu % 22 ile Eskişehir ve % 21,9 ile Gümüşhane izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il % 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu % 7,9 ile Batman ve % 8,2 ile Van izledi.
Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il % 72,7 ile Kayseri oldu. Bunu % 72,3 ile Osmaniye ve % 72,1 ile Ankara takip etti.
Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il % 53,8 ile Şırnak oldu. Bunu % 57,1 ile Kastamonu ve % 57,9 ile Tunceli izledi.
Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il % 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu % 29,5 ile Hakkari ve % 27,8 ile Ağrı izledi.
Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il % 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu % 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, % 11,6 ile de Ankara izledi.
HANEHALKI TİPLERİ
Ülkemize özel hanehalkı tipleri ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretilmiştir. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde yer alan bilgiler kullanılarak hanehalkı tipleri oluşturulmuştur. Söz konusu hanehalkı tipleri oluşturulurken uluslararası standartlara uygun tanım ve sınıflamalar kullanılmıştır.
Hanehalkı: Aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Yöntem olarak, sayım ve kayda dayalı çalışmalarda kullanılan “Bir konut bir hanehalkı teşkil eder” yaklaşımı kullanılmıştır.
Hanehalkı büyüklüğü: Bir hanehalkını oluşturan kişilerin sayısıdır.
Tek kişilik hanehalkı: Yalnız yaşayan fertten oluşan hanehalkıdır.
Çekirdek aileden oluşan hanehalkı: Yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan ailelerdir. Bu hanehalkı tiplerinin belirlenmesinde kullanılan çocuk terimi, anne ve babaya göre ferdin durumunu belirtmekte olup, uluslararası tanım gereği herhangi bir yaş kriteri kullanılmamıştır. Örneğin; 60 yaşındaki bir anne ile 35 yaşındaki kızı “yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile” tanımına girmektedir.
Çekirdek aile tipleri Sadece eşlerden oluşan, Eşler ve çocuklarından oluşan, Yalnız ebeveyn ve çocuklarından oluşan, Baba ve çocuklarından oluşan, Anne ve çocuklarından oluşan şeklinde gruplandırılmıştır.
Geniş aileden oluşan hanehalkı: Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan ailelerdir.
Çekirdek aile bulunmayan hanehalkı: Aralarında eş, anne-çocuk veya baba-çocuk ilişkisi olmayan fertlerden oluşan hanehalklarıdır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .