KIRŞEHİR’DE 23 NİSAN COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE 23 NİSAN COŞKUSU

23.04.2018

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecekte imza atacağı büyük başarılar için, geleceğin büyükleri olan çocukları önceden sadece onlara özel bir bayramla ödüllendirdiği, tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanlarının […]

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de kutlandı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecekte imza atacağı büyük başarılar için, geleceğin büyükleri olan çocukları önceden sadece onlara özel bir bayramla ödüllendirdiği, tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanlarının barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl coşkuyla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98’inci yıldönümü dün tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde olduğu gibi Kırşehir’de de coşkuyla kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 98’nci yıldönümü kutlamaları Kırşehir’de saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz tarafından çelenk konulmasıyla başladı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle saat 10.30’da Cacabey Ortaokulu öğrencileri Valilik Makamı’nı, 30 Ağustos Zafer İlkokulu öğrencileri Belediye Başkanlığı’nı, Merkez İlkokulu öğrencileri de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne temsili olarak oturdular.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Valilik, Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü makamları sembolik olarak öğrenciler tarafından temsil edildi.
Vali Vekili Adnan Kayık’tan Valilik Makamını devralan Cacabey Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Elif Bıyık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak bütün dünya çocuklarına hediye eden Büyük Önder Atatürk’e şükranlarını sunduklarını söyledi.
Meclisimizin açılışının 98. Yıldönümünün milletimiz ve vatanımız için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Temsili Vali Elif Bıyık, “İşgalci devletlerin baskısı altındaki milletimizin gerçek sesi milletin meclisi olmuştur. Bunun yanı sıra 23 Nisan’ın biz çocuklar için de ayrı bir önemi vardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk çocuklara, ‘Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” demiştir. Bizler de bu görev ve sorumluluklarımızla milletimizi, vatanımızı her türlü tehlikelere karşı korumak ve ülkemizi her alanda daha iyi noktalara taşımak gayretinde olacağız. Asıl bayramımız, cahilliğimizi yendiğimiz ve demokrasiyi her yere yaydığımız zaman olacaktır.” dedi.
Kurumlara çeşitli talimatlar da veren Temsili Vali Elif Bıyık, sözlerine şöyle devam etti:
“Okullarımızda giriş-çıkış saatlerinde güvenlik tedbirlerinin arttırılmasını, okul bahçelerimizde çevre düzenlemesi yapılmasını temenni ediyorum. Beni yetiştiren aileme ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Beni bu makama layık gören büyüklerime şükranlarımı sunuyorum. Biz çocuğuz gülmek, eğlenmek isteriz. Bu duygularla, bütün dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.”
Vali Vekili Sayın Adnan Kayık da konuşmasında, “Milletimizin büyük bir kahramanlık örneği sergilediği Kurtuluş Savaşı’nı bizzat yürüten ve devletimizin kuruluşuna giden yolun en önemli yapıtaşlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını milletçe kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Tarih boyunca kurduğu büyük devletlerle hür ve müstakil yaşamış, hâkim olduğu topraklarda hoşgörülü yönetim anlayışı ile huzur ve adalet temin etmiş bir milletin işgalleri sineye çekmesi ve bir başka devletin hâkimiyetini kabul etmesi elbette mümkün değildi. Nitekim milli mücadeleye bütün varlığını ortaya koyarak destek veren Türk Milleti, hâkimiyeti milletin eline veren ve kendisini bağımsızlığa taşıyacak olan TBMM’nin, 23 Nisan 1920 tarihinde açılması ile daha güçlü bir hale gelmiştir. Ulusal egemenliğimizin tescillendiği 23 Nisan gününü, Cumhuriyetimizin Kurucusu M. Kemal Atatürk, ülkemizin geleceği olarak gördüğü, saflığın ve masumluğun timsali olan Türk çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. Günümüzde dünya çocukları ile birlikte kutlanmaya başlanan ve evrensel bir bayram haline gelen 23 Nisan’da, sevincimizi ve coşkumuzu dili, rengi, kültürü farklı ancak aydınlık yürekleriyle ışık ve neşe saçan dünya çocukları ile birlikte paylaşma imkânı bulmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, milletimizin ve bu günü anlamlı kılan Türk ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.” sözlerine yer verdi.
Valilikteki programın ardından, Sırrı Kardeş İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenine geçildi.
Buradaki törene Vali Vekili Adnan Kayık’ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali Erdem, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, il protokolü, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.
Okul Müdürü Ayhan Altan’ın açılış konuşması ile başlayan program, öğrencilerin şiirler okuması, çeşitli gösteriler sunmaları, 23 Nisan ile ilgili düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .