Kırşehir’de 2. Okuma Etkinliği

Kırşehir’de 2. Okuma Etkinliği

03.04.2015

Türkiye’de 4’üncüsü, Kırşehir’de ise 2’ncisi gerçekleştirilen Okuma Etkinliği’nde öğrenciler Cacabey Meydanı’nda buluştu…

KİTAP OKUMA RTKİNLİĞİ.avi_snapshot_01.51_[2015.04.03_13.00.41] copy

KIRŞEHİR’DE 2. Okuma Etkinliği gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kütüphaneler Genel Yayın Müdürlüğümüzün desteğiyle ve Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından bu yıl Türkiye çapında 4’üncüsü, ilimizde de 2’ncisi gerçekleştirilen Okuma Etkinliği, 1 Nisan Çarşamba günü Cacabey Meydanı’nda 12.30-13.00 saatleri arasında yapıldı.
Öğrenciler ve vatandaşların yanı sıra Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı’nın katılımıyla gerçekleştirilen Okuma Etkinliği bu yıl “Çanakkale” temasıyla gerçekleştirildi.
Öğrenciler etkinlikte Çanakkale ile ilgili kitapları okuma fırsatı buldu.
Eğitimde marka kent olan Kırşehir’in bu başarısının daha da arttırılması noktasında gerçekleşktirilen etkinlikle ilgili bilgiler veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kütüphaneler Genel Yayın Müdürlüğümüzün desteğiyle ve Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından bu yıl Türkiye çapında 4’üncüsü, ilimizde de 2’ncisi gerçekleştirilen Okuma Etkinliğimiz şu an aynı anda 12.30-13.00 saatleri arasında 81 ilde gerçekleşmektedir. Amacımız çocukların kitaba olan ilgisini artırmak, farkındalık yaratmak. Zira Kırşehir biliyorsunuz eğitim konusunda da çok önde bir il, çok başarılı bir il. Annelerimiz, babalarımız da bu konularda çok bilgili ve çocuklarının eğitimi konusunda neler yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Ama biz yine de kitaba olan sevginin ve ilginin artması ve farkındalık yaratmak amacıyla bu etkinliğe Kırşehir olarak da katıldık. Şu an Cacabey Meydanı’nda 12.30 ile 13.00 arasında kitap sevgisi ile dolu olan insanlarla beraber bu okuma etkinliğini gerçekleştiriyoruz” dedi.

KİTAP OKUMA RTKİNLİĞİ.avi_snapshot_01.14_[2015.04.03_13.00.30] copy
“OKUMA ORANINI ARTTIRACAĞIZ”
Kırşehir’deki okuma oranına karşılık Türkiye’de kitap okuma oranının dünya ülkelerinde çok gerilerde kaldığını belirten Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı da, “Okuma Etkinliğimizin Türkiye’de 4’üncüsünü, ilimizde de 2’ncisini yapıyoruz. Bu sene ki etkinliğin teması Çanakkale ile ilgili. Şu anda çeşitli okullarımızdan gelen öğrencilerimiz var. Maksadımız okumanın farkındalığını ortaya koymak, dikkatleri çekmek. Zaten ilimiz eğitimde marka şehir. Kitap okumadan zaten bu marka olmayı başarmamız mümkün değil. Öğrencilerimizi bu yüzden buraya getirdik. Dünya üzerinde kitap okuma bakımından Türkiye olarak seviyemiz çok gerilerde. Bu basın ve yayından da ortaya çıkıyor. Yüzde 4’lerdeyiz. Kuzey ülkeleri dediğimiz Rusya’da dahi okuma oranının yüzde 60’lara varmasına rağmen bizim ki yüzde 4-5’lerde kalması bizim bir ayıbımız. Ama bunu biz aşacağız, aşmaya gayret ediyoruz ülke olarak. İl olarak öndeyiz, ama ülke olarak da önde olmamız gerekiyor. Kitap okumadan, iyi okumadan başarıyı elde etmek mümkün değil. Öğrencilerimizle burada beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hep beraber vatandaş, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, Kültür Müdürlüğümüzün temsilcileri buradalar. Öğrencilerimizin TEOG sınavında aldığı başarının YGS’de de olması dileğimizdir” şeklinde konuştu.
Etkinlikte öğrenciler yarım saat süresince Çanakkale ile ilgili kitapları okuyarak, hem bilgilerini artırdılar, hem de tarihi bilgilerini tazeleme fırsatı buldular.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .